Místo v mateřské škole pro bezmála tříletou Elišku její maminka Martina Pokorná začala hledat ještě předtím, než dcerka sfoukla na narozeninovém dortu druhou svíčku. Zatím má ale smůlu. Eliška je totiž jedním z tisíců dětí, které se v Brně narodily ve vlně takzvaného babyboomu. „Minulý rok na jaře mi v jedné školce na rovinu řekli, že ani nemám utrácet za potvrzení od doktora. Šanci u zápisu mají jen děti starší tří let,“ říká Pokorná.

A úředníci z brněnského magistrátu její zkušenost potvrzují. „Zápisy do školek letos ještě nejsou uzavřené. Odhadovat, kolik dětí školky letos odmítnou, je proto věštěním z křišťálové koule. Je ale zřejmé, že o umístění budou bez úspěchu žádat především rodiče dětí mladších čtyř let,“ varovala Marie Klusoňová z odboru školství brněnského magistrátu.

Šanci mají starší

Aby daly při zápisu přednost starším dětem totiž mateřinkám přikazuje zákon. A kvůli velkému zájmu rodičů se školky podle tohoto principu rozhodují v posledních letech rozhodují často. „Děti mladší tří let se umístění ve školce asi nedočkají. Budeme rádi, když se nám podaří vyhovět maminkám, které už musí jít do práce,“ potvrdila ředitelka mateřské školy ve Všetičkově ulici Růžena Janíčková.

Ze strachu, že pro dítě ve školce místo nenajdou, proto mnozí rodiče posílají přihlášku do několika zařízení. Zápis tím paradoxně ještě komplikují. „Máme ve školce přetlak, ale odhadnout skutečný převis poptávky je těžké. Vím o mamince, která dítě hlásila do deseti školek zároveň,“ podotkla ředitelka mateřské školy v Údolní ulici Renata Opršalová.

Mateřinky ve středu Brna přitom nepociťují takový přetlak zájmu jako v některých jiných městských částech. Míst pro předškoláky je tam nedostatek i přesto, že od loňska mnohé radnice pracují na rozšíření kapacity školek.

Na maximum třiceti žáků se například zvedl počet dětí ve třídách mateřských škol v Bystrci, která se s Žebětínem dělí o rychle se rozvíjející zástavbu v oblasti Kamechy. Patří kvůli tomu k městským částem, které se s nedostatkem míst potýkají nejvíc. „Jsem učitelkám i vedení školek vděčný, že nám s navýšením vyšli vstříc. Žádné peníze na to totiž nedostali,“ upozornil bystrcký místostarosta Vladimír Vetchý.

Přestože příliv dětí do brněnských mateřinek s odezněním babyboomu postupně ustane, rodin s dětmi bude díky novým bytům v Kamechách ještě několik let přibývat. Žebětín proto připravuje návrh na stavbu školky s šesti novými třídami. A do dvou let má v Bystrci stát dvoutřídka pro předškoláky, kterou brněnský magistrát přislíbil podpořit dvaceti miliony korun. „Stavět budeme tak, aby byly nové prostory využitelné pro víc účelů. Prázdnou mateřskou školku tu ale vzhledem ke Kamechům v budoucnu rozhodně mít nebudeme,“ poznamenal Vetchý.

Nestaví se všude

V některých částech Brna přitom mateřinky nejsou vůbec. Chybí například v Ořešíně i sousedním Útěchově. „Útěchovské děti k nám chodí nejen do mateřské, ale i základní školy. Letos jsme na školku s kapacitou pětadvaceti žáků měli převis čtrnácti zájemců. Museli jsme proto zrekonstruovat podkroví ve škole,“ podotkl starosta Vranova Marek Juha.

Zbylá část útěchvských dětí navštěvuje školku v Soběšicích, do jejichž spádové oblasti Útěchov patří. Na novou školku se ale tamní obyvatelé těšit nemohou. „Provoz by stál ročně nejméně půl milionu korun. To náš rozpočet neunese,“ konstatoval útěchovský starosta Zdeněk Drahoš.

MICHAL FILÍPEK A LUCIE HRABCOVÁ