Nakupovat mléko na ulici přímo od výrobce si lidé oblíbili i v dalších městech jižní Moravy. Další tři nové automaty přibudou například i v Brně. Čerstvé mléko lidem chutná a jeho kvalita neklesá ani v současných vedrech.

„V době hlasování jsme už jednali s dodavatelem mléka z Bořitova. Lidé v Kuřimi totiž projevili zájem nakupovat mléko z automatu už dřív. Z téměř sedmi stovek hlasujících v naší anketě o mlékomat stojí více než pět set obyvatel,“ sdělila Jitka Chaloupková z kuřimské radnice. Podle ní přístroj už stojí na náměstí a možnost načepovat si mléko do láhve mají mít Kuřimští právě ode dneška.

Čerstvé mléko lidé kupují hlavně kvůli jeho lepší chuti. „Krabicové mléko ze supermarketu je jen obarvená voda. Když jedeme na nákup do Brna, zastavíme se cestou domů u automatu v Modřicích u Brna. Mléko z něj se má převařovat, ale já to nedělám. Žádné zažívací potíže ještě nikdo z rodiny neměl,“ řekla Vladislava Beníčková z Mikulovska. Žena přiznává, že dojíždět pro čerstvé mléko až do Brna je pro ni nepohodlné. „Ráda bych kupovala čerstvé mléko častěji,“ podotkla Beníčková.

Na Břeclavsku zatím mléčné automaty chybí. „V okolí Břeclavi je hrozně málo producentů mléka, dají se spočítat na prstech jedné ruky,“ sdělil Vladimír Smetana z firmy Toko, která automaty vyrábí a provozuje. Podobný problém podle něj existuje i na Hodonínsku.

Raději převařit

Na jižní Moravě mohou lidé v současnosti využívat okolo dvou desítek mlékomatů. Mají je například v Olešnici, Blansku, Boskovicích, Vyškově, Bučovicích a Brně. „Průměrně kupují Jihomoravané v jednom automatu okolo tří set litrů stáčeného mléka denně. Automaty, které stojí v prodejnách, vydělávají méně. V ostatních na veřejných prostranstvích lze nakupovat ve dne v noci, sedm dní v týdnu,“ informoval Smetana.

V Brně se první mléčné automaty objevily loni na podzim. Se současnými vedry nyní provozovatelé i zákazníci získají opravdové zkušenosti s jejich kvalitou. „Náš první mléčný automat jsme zprovoznili už loni v létě, takže můžeme říct, že mléko ani v největších vedrech neztrácí na kvalitě. Navíc ani s příchodem slunečného počasí nepozorujeme, že klesá zájem kupujících,“ uvedl Smetana.

Když třeba v autě teplota vzduchu překročí třicet stupňů Celsia, je vhodné mléko přepravovat nanejvýš hodinu. „Jinak můžete dát mléko doma do ledničky i po čtyřech hodinách a nehrozí vám žádné nebezpečí. Převařování není potřeba,“ dodal Smetana.

Hygienici tepelnou úpravu mléka nicméně doporučují. „Mléko z automatu se má prohřívat zhruba při šedesáti stupních dvacet minut. Pokud zákazník dodrží doporučení dodavatelů mléka včetně převaření, je pití mléka i v letošních vedrech bezpečné. Automaty, ze kterých je zákazník odebere, musejí mít chlazení. To zajistí takovou teplotu, při které se mléko nezkazí,“ uvedl ředitel krajské hygienické stanice Jan Mareček.

V Brně zatím stojí pět automatů na mléko a litr stojí šestnáct až osmnáct korun. Na konci příštího týdne mají přibýt další tři. „Na čerstvé mléko se mohou těšit obyvatelé Řečkovic, Bystrce a také Králova Pole. Tam bude stát v Purkyňově ulici,“ vysvětlil Smetana.

ŽANETA GREGOROVÁ