Nápad přišel od obyvatel. „Místní požadovali cestování po Kuřimi zcela zdarma, jako je tomu ve dvou brněnských zónách. Bezplatnou jízdu bohužel zajistit nemůžeme. Nepovedlo se nám totiž vyjednat vyhovující podmínky s Integrovaným dopravním systémem Jihomoravského kraje. Zvolili jsme proto tento kompromis," sdělil Sukalovský. Dotaci vyplácí z městského rozpočtu.

Příspěvek v Kuřimi může využít víc jak dva tisíce lidí. „Za první den zatím přišlo asi pět žadatelů. Očekáváme ale, že se zájemci budou hlásit celý rok," ujistil starosta. Zvýhodněná jízdenka platí pro zónu 310.

Nárok na slevu má třeba Zdeněk Koutný z Kuřimi. „Slevu nejspíš nevyužiji. Jezdím autobusem maximálně dvakrát týdně a to se mi nevyplatí. Koupím si jednoduše lístek, označím ho a jedu. Pokud potřebuji jít na nákup, raději se projdu," uvedl Koutný.

Podle starosty se nicméně zakoupení roční jízdenky s poloviční slevou vyplatí i lidem, kteří po Kuřimi cestují alespoň jednou týdně tam i zpět. „V takovém případě zaplatí za rok na jednorázovém jízdném 1040 korun. To je stále o zhruba sto korun víc než za roční jízdenku s příspěvkem města," upozornil Sukalovský. Příspěvek na jízdné lidem vyplatí ihned po předložení potřebných dokumentů a podání žádosti.

Zavedení podobného příspěvku by v případě zájmu obyvatel byli naklonění například v Rosicích. „Zatím žádný konkrétní plán nemáme. Do budoucna bychom se nicméně podobným návrhům nebránili," uvedl rosický místostarosta Petr Ženožička.

Jak získat dotaci na jízdné
· zájemce musí být obyvatel Kuřimi starší sedmdesáti let
· svůj věk prokáže na podatelně Městského úřadu Kuřim občanským průkazem či jiným dokladem totožnosti
· přinést musí také zakoupenou roční úsekovou jízdenku
· na podatelně vyplní žádost

ANNA TIŠNOVSKÁ

RŮŽENA MACHÁLKOVÁ