VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pochod gayů a leseb vadí církvi i politikům

Brno - Duhová vlna, historicky první průvod sexuálních menšin v Česku, se prožene Brnem poslední červnovou sobotu. Církvi a některým politikům však akce vadí.

14.4.2008 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Gayové, lesbičky a transsexuálové vyrazí do ulic, aby ukázali svoji hrdost a upozornili na diskriminaci ze strany většinové společnosti. Ve světě poměrně častá akce, v Česku naprostá novinka. Možná i proto prvnímu duhovému průvodu v České republice, který naplánovalo několik organizací do Brna, říkají církve a někteří politici jasné ne: tuhle akci tu nechceme. Pořadatelé z neziskových organizací však už mají přesný termín, kdy do centra vyrazí: poslední červnovou sobotu.

Mnohým politikům vadí průvod hlavně kvůli tomu, že chce upozorňovat na nerovné podmínky homosexuálních párů při adopci dítěte. Je mezi nimi i šéf brněnských lidovců Jan Holík. „Po prosazení registrovaného partnerství slibovali, že jim o adopci nepůjde,“ nechápe účel manifestace Holík. „ Přece jenom u nás přetrvávají zásady křesťanské civilizace. Výchova dětí stejnopohlavními páry je nepřirozená,“ soudí Holík.

Křesťané: Není to fér

Souhlasí s ním i Marie Oujezdská z křesťansky orientovaného Národního centra pro rodinu. „Nemyslím si, že je fér nyní usilovat o adopce homosexuálními páry, když před přijetím zákona o registrovaném partnerství homosexuálové nic takového nechtěli,“ říká Oujezdská.

Pořadatelé však chtějí průvodem, který už schválila radnice Brna­střed, upozornit i na další problémy. „Gayové a les〜bičky, ale také lidé transsexuální a intersexuální stále čelí mnoha společenským nespravedlnostem,“ upozorňuje Jolana Navrátilová z organizace Holky v Brně. „Chceme menšiny zviditelnit a ukázat, že různorodost společnosti prospívá,“ upřesňuje Navrátilová.

To si nemyslí krajně pravicová Národní strana pro Moravu a Slezsko. „Sexuální devianti nemají žádné logické ani přirozené právo na adopci dětí a jejich výchovu,“ rozohňuje se místopředseda Národní strany Michal Ševčík. „Je to v rozporu nejen s dobrými mravy, ale i přírodou a naší kulturou. Měli by se shromažďovat daleko od civilizace. Tam ať se vyřádí,“ dodává Ševčík.

Pořadatelé prý s protesty extremistických skupin počítají, městská policie však žádná mimořádná opatření nechystá. „Pro udržení hladkého průběhu budeme vybaveni pouze standardně, asi budeme mít strážníky i v průvodu,“ informovala mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Podle ní k násilným protestům nedojde. Myslí si to i odborník na extremismus a politolog z brněnské Fakulty sociálních studií Miroslav Mareš. „Pro aktivní extremistické skupiny není násilná reakce lákavá,“ soudí Mareš.

Brněnský primátor Roman Onderka nemá proti podobným demonstracím výhrady a očekává, že se účastníci průvodu budou chovat slušně. „Touha po podobném zviditelnění znamená, že chtějí zdůraznit vlastní výjimečnost,“ myslí si Onderka. Průvod vyrazí kolem druhé hodiny z náměstí Svobody přes ulici Masarykovu do Joštovy a Českou se vrátí na výchozí místo.

Chceme rovnoprávnost

Jolana Navrátilová se angažuje za práva sexuálně odlišných menšin v genderovém centru Nora. To spolu s organizacemi Holky v Brně a Kluci.info pořádá červnovou duhovou přehlídku ve stylu Queer parade v centru Brna.

Jaký význam má slovo „queer“ v názvu Queer parade?
Je to slangové slovo a překládá se jako „podivný“. V anglicky mluvících zemích se takto oslovují lidé s jinou sexualitou.

Jak nápad uspořádat průvod vznikl?

Mají jej skoro všechna větší města Evropy. I v postsocialistických zemích. Podle nás je to dobrý způsob, jak upozornit na problémy lidí odlišné sexuální orientace.

Spolupracujete či jednáte s brněnskými zastupiteli?

Zatím jsme pouze jednali s městskou částí Brno-střed o povolení průvodu a byli jsme úspěšní. Chystáme se žádat o podporu spíše konkrétní zastupitele. Samozřejmě ty, jejichž politické programy jsou barevné společnosti spíše nakloněny.

Počítáte se zahraniční podporou?

Zatím jen oslovujeme zahraniční weby zaměřené na gay prides nebo sexuální minority. Počítáme s účastníky z Polska, Rakouska či Slovenska.

Jak váš barevný průvod bude vypadat? Může se Brno těšit na velkolepou show s maskami, tancem a provokativními gesty, jako je tomu v jiných zemích?

Nečekáme, že první brněnská Duhová vlna bude až takovým karnevalem jako v ostatních městech Evropy nebo v USA. Ty sice mají dlouholetou tradici v pořádání takových průvodů, ale také jsou značně zkomercionalizované. Doufáme ale, že lidé vyjdou do ulic a také se budou bavit. Kromě průvodu chystáme i doprovodné akce.

Proč bude dějištěm manifestace zrovna Brno a ne Praha?

V Praze se k organizaci gay pride nerozhodli, a tak jsme se k tomu rozhoupali v Brně. Queer parade ale plánuje také Tábor. I když až na příští rok.

Nebojíte se extremistických reakcí, které by mohly průběh přehlídky nějak narušit?

Dá se s tím počítat. I když na e-mail zatím dostáváme zatím spíše kladné reakce. Uvidíme.

Kolik je asi v Brně lidí s menšinovou sexuální orientací? A kolik lidí v průvodu asi půjde?

Mohu odhadnout, že v Brně může jít o deset až dvacet tisíc lidí. Možná více, je to studentské město. Zdaleka ne všichni však jsou či chtějí být poznat. Všechny průvody jednou začínaly na pár stovkách lidí.
Jsou zvrhlí

Protestuje proti potratům u brněnské porodnice na Obilním trhu. Jako pravoslavný kněz má Libor Halík velké výhrady proti registrovanému partnerství i adopci dětí homosexuálními páry. Akce jako Queer parade má podle něj negativní vliv na myšlení dětí.

Co si myslíte o protestech sexuálních menšin a adopci dětí u stejnopohlavních párů?
Je to nesmysl a zvrhlost. Nabízí se nebezpečí pedofilie, protože pedofilové jsou většinou homosexuálně zaměření.

Myslíte si tedy, že z takového partnerství nemůže vyrůst plnohodnotný člověk?
V žádném případě. Neexistují důkazy o tom, že takový život dětem neškodí.

Není přece jen lepší, když dítě vyrůstá ve slušném homosexuálním soužití než bez rodičů nebo když je týráno?
Nemyslím si, že by byli slušní. Homosexualita je sociálně naučená nemorálnost. Proto těmto lidem nepatří děti. V dějinách lidstva existuje příběh Sodomy a Gomory, kde žili homosexuálně. Dodnes existuje na území Izraele vypálené město, kde turisté sbírají sirné koule, které tenkrát padaly z nebe.

Co si myslíte o lidech, kteří si z vnitřní nutnosti nechávají měnit pohlaví?

Tito lidé nemají vyřešenou identitu a nikdy mít nebudou. Některé orgány mají amputované a musí brát hormony, aby aspoň trochu změnu zamaskovali.

Myslíte si, že takové skupiny mají v demokratické společnosti právo na sebevyjádření třeba prostřednictvím průvodu?
Když někdo dělá něco zvrhlého a nenormálního, neměl by tím kazit celou společnost, zvlášť mládež a děti. Na veřejnost tyto věci nepatří. Je to kažení dětí, úsilí měnit jejich myšlení. Myšlení dospělých se většinou nemění, ale děti snadno uvěří nesmyslům, ve kterých vyrůstají. A co hůř, potom se tak chovají.

Měl by tedy magistrát Queer parade zakázat?
Určitě by se to mělo udělat, i když si nejsem jistý, že by to šlo. Každopádně by se průvod neměl podporovat penězi.

V Brně prý může žít až dvacet tisíc lidí s menšinovou sexuální orientací. Nemají tito lidé právo na plnohodnotný život?
Na plnohodnotný život má právo každý. Ale žít zvrhlým způsobem a kazit mládež, to není plnohodnotný život.

Jaký je obecně postoj pravoslavné církve k homosexualitě?
Jedná se o smrtelný hřích, který člověka vede automaticky do pekla. Pokud ho nelituje a nevzdá se ho před smrtí.

Čtěte více: Duel dvou osobností

Hana Fasurová a Vendula Jičínská

14.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
1

Kraj získal přes miliardu na opravu silnic

Záchranáři, hasiči i policisté vyrazili v úterý krátce před jedenáctou hodinou k železničnímu přejezdu nedaleko vracovské základní školy. Po srážce vlaku s osobním autem tam zahynul člověk.
AKTUALIZOVÁNO
12

Po srážce s vlakem ve Vracově zemřel řidič auta. Koleje přejížděl na červenou

Muž děsil kolemjdoucí. Mířil na ně věrohodnou maketou pistole

Brno - Kolemjdoucí vyděsil v pondělí dopoledne v brněnské Údolní ulici muž, který před nimi mával maketou pistole.

VIDEO: Mistři jsou na ledě. Kometa začíná s přípravou na letní duely

Brno /ANKETA/ – Po více jak třech měsících jsou opět v plném zápřahu. Tedy myšleno na ledě, šestitýdenní suchou přípravu už mají hokejisté mistrovské Komety za sebou. V úterý se sešla většina týmu k tréninku na ledě po dovolené. „Kluci měli individuální plán a plnili ho perfektně. Zatím jsou tréninky o bruslení a zase bruslení. Snažíme se zapojit i herní prvky, aby nešlo jen o ježdění dokola. Ale není to nic příjemného, bolí to,“ uvědomuje si kouč Komety a bývalý obránce Libor Zábranský.

Ulamoval stěrače. Strážníkům se prokázal vojenskou knížkou s obrázkem modelky

Brno /VIDEO/ – Ze vzteku na řidiče devětačtyřicetiletý muž ulámal stěrače z několika aut zaparkovaných v brněnské Valašské ulici. O nedělním případu v úterý informoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Zbrojovka vstoupí do sezony s pěti zahraničními fotbalisty. Čeká je doučování

Brno - Sezona 2010/2011 přinesla Zbrojovce hned dva milníky. V jejím kádru se objevilo sedm fotbalistů, kteří neměli v kolonce národnost uvedenou Českou nebo Slovenskou republiku. Ani cizinecká legie však neodvrátila sestup z nejvyšší soutěže, který brněnský celek postihl po devatenácti letech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení