Nájemníci domu v Údolní 13 už přes pět let čekají na to, až jim město jejich byty nabídne k odkoupení. Právě tak dlouho je totiž jejich dům na seznamu budov určených k prodeji. Včera ale zastupitelé městské části Brno­střed dům většinou hlasů ze seznamu vyřadili. Nájemníci jejich postup nechápou. Někteří z nich se domnívají, že je to kvůli jejich boji s krajským radním Milošem Šifaldou o půdní vestavbu na domě.

„Pět let nás přesvědčovali, že náš dům město prodá. Proto jsme provedli mnoho oprav na vlastní náklady. Město totiž nechtělo investovat do domu, který je určený k odprodeji. Nikdo z nájemníků teď nechápe, proč městská část změnila názor,“ divil se jeden z nájemníků Petr Komarovský.

Starosta Libor Šťástka vyřazení domu ze seznamu vysvětlit nedokázal. „Komise doporučily tento dům stáhnout. Neznám ale jejich důvody. Každý člen v komisi hlasuje za sebe. Já nikomu do hlavy nevidím,“ tvrdil Šťástka.

To, že zastupitelé nevědí, proč komise doporučila či nedoporučila konkrétní domy k prodeji, vadilo hlavně opozičním politikům, kteří si na to několikrát stěžovali. „Hlasujeme o tom, co je nachystané v komisích, a pak to tu odmávneme. Je ale potřeba říct, proč to tak je. Lidé si zaslouží slyšet, proč tak rozhodujeme. Pokud komise nějak rozhodne, tak chci znát důvody,“ rozčiloval se například Jan Hollan ze Strany zelených.

Pomsta za Šifaldu?

Změna postoje k prodeji domu v Údolní 13 vyvolala řadu spekulací. Při jednání zastupitelstva se v sále ozýval například názor, že jde o pomstu za krajského radního z ODS Miloše Šifaldu. Ten totiž právě v tomto domě získal půdní prostory. Jeho záměry na opravu půdy se však nelíbily některým nájemníkům, kteří upozornili i na to, že prostory získal díky vlivu ODS na radnici Brna­středu. Radní Šifalda nakonec půdu raději přenechal někomu jinému.

Starosta Šťástka ale s takovým vysvětlením odmítnutí prodeje nesouhlasí. „Není to určitě žádná pomsta za Šifaldu. S tím to nesouvisí,“ bránil se Šťástka.

Ani někteří nájemníci nechtějí zamítnutí prodeje s krajským radním Šifaldou spojovat. „Nechci do toho zatahovat politiku, ale nechápu to. Jediný oficiální důvod, který nám na radnici řekli, bylo, že jeden nájemník má dluh asi 160 tisíc korun. My jsme se ale dohodli, že bychom tento dluh zaplatili. Jen proto, abychom mohli dům opravit. Například okna máme v katastrofálním stavu,“ namítala Věra Špatková, která především bojovala proti půdní vestavbě Šifaldy.

Podle Špatkové ale ještě nájemníci mají naději. Chtějí se obrátit na brněnské zastupitele, kteří budou o prodeji definitivně rozhodovat. „Tam ODS není ve většině, tak máme určitou naději,“ doufá nájemnice.

Zklamaní ze včerejšího zastupitelstva nebyli jen lidé z Údolní 13. Stěžovali si například také nájemníci z domu v Úvoze 88. „Přišel jsem zjistit, proč náš dům není deset let privatizován. Všechny domy v okolí jsou soukromé. Ten náš je v katastrofálním stavu a my ho nemůžeme ani opravit. I když chceme dům koupit, tak nemůžeme. Přitom by všichni nájemníci byli pro,“ stěžoval si na výběr prodávaných domů Daniel Hrbáč.

Podpořila ho i zastupitelka Věra Jelínková ze Strany zelených. „Radnice pláče, že nemá peníze na opravy domů. Musí je spravovat postupně. Ti lidé o koupi bytů zájem mají a chtějí dům opravit. Nechápu tak, proč jej neprodáme,“ uvedla Jelínková.