Zrušená pobočka Knihovny Jiřího Mahena v brněnských Chrlicích, další pobočky v ohrožení nebo s omezeným provozem a výpověď pro téměř čtyřicet lidí. Takové jsou další následky pětinových škrtů příspěvkovým organizacím, které Brno plánuje na příští dva roky.

Knihovna Jiřího Mahena nyní jedná se zástupci městských částí o podpoře jednotlivých poboček. „Někteří už přislíbili, že nám s provozem a nájmem prostor pomohou a pobočky zachrání před uzavřením,“ sdělila ředitelka knihovny Libuše Nivnická. Například v Kníničkách radnice přislíbila přispívat na provoz pobočky. Městská část Brno-sever zase zaplatí nájem. To samé slíbili radní i pro knihovny v Brně-jihu.

Knihovna v Ivanovicích ale bude lidem sloužit jen do jara. Sídlí v prostorách radnice, která se bude rekonstruovat. „Potom ji chceme zase otevřít,“ sdělila Nivnická. Do jara bude pobočka v omezeném režimu a otevře vždy jednou za čtrnáct dní. Před zánikem zachrání omezený provoz i další pobočky.

Problém je podle Nivnické s pobočkou ve Slatině. „Sídlí u soukromého nájemce a nájmy jsou hodně vysoké. Městská část ale knihovně nabídla kromě peněžní pomoci přesun do základní školy. Tam také opraví prostory pro potřeby knihovny,“ dodala Nivnická.

Bosonohy? Rozhodne zasedání

Jak to dopadne s pobočkou v Bosonohách, rozhodne zasedání místního zastupitelstva příští týden. „Bohužel bojujeme s nedostatkem peněz, takže nevím, jak jednání dopadne,“ sdělil starosta Bosonoh Anastazios Jiaxis. Snížené příspěvky možná postihnou také pobočku v Králově Poli v Botanické ulici a pobočku v Brně-středu v Křížové ulici. Definitivně o tom knihovna rozhodne v pondělí.

Knihu už si s jistotou nevypůjčí obyvatelé Chrlic. Alespoň ne z tamní pobočky. „Nabízeli jsme knihovně zaplatit provoz. S platem pro zaměstnance ale podle zákona pomoci nemůžeme,“ vysvětlila místostarostka Chrlic Monika Sklenářová. Knihovna, která sídlí ve škole, nakonec zůstane přímo škole a navštěvovat ji budou pouze žáci. Podle Chrličana Jiřího Posoldy nebude zavření knihovny pro místní velkou ránou. „Léta chodím do knihovny v Žabovřeskách, protože má mnohem větší výběr knih,“ podotkl Posolda.

Naopak Líšeňští se proti zavření pobočky v Pohankově ulici ohradili a brněnským zastupitelům poslali petici s výzvou k zachování pobočky. „Na čtvrtečním jednání vznikl návrh, podle kterého mají v knihovně pracovat dobrovolníci. To může pomoci pobočku zachovat,“ sdělila Nivnická. Všechny zúčastněné strany teď mají týden na rozmyšlenou do dalšího jednání.

Změny kromě knihoven v městských částech čekají i tu ústřední, kde se otevírací doba zkrátí o hodinu. Její dveře se uzavřou v šest hodin večer. „Budeme mít navíc problém obstarat nové knihy,“ dodala Nivnická.

Po dvouletém utažení opasku podle ní ale bude knihovna usilovat o obnovení zrušených poboček a zavedení standardní otevírací doby.

PLÁNOVANÉ ZMĚNY

Pobočky, kterým omezí provoz a otevřou se jednou za 14 dní:
Ivanovice, Mácova 3 (do jara, poté zavře asi na dva roky)
Kníničky, Ondrova 25
Brno-sever, Zeiberlichova 48
Brno-jih, Bednářova 16
Brno-jih, Černovická 2b
Brno-jih, Břeclavská 12

Pobočky, kterým hrozí zrušení:
Líšeň, Pohankova 8
Brno- střed, Křížová 24
Královo Pole, Botanická 57/59
Bosonohy, Pražská 94
Slatina, Jihomoravské nám. 1

Pobočky, které zruší:
Chrlice, Jana Broskvy 3

Ústřední knihovna, Kobližná 4, bude mít o hodinu kratší otevírací dobu.
Pozn.: otevírací doba ostatních poboček se nijak neomezí.