Díky čtyřiceti brněnským odborníkům, kteří již pět let připravují databázi nejroztodivnějších událostí z dějin města, internetovou encyklopedii Brna.

Se slavnou i kritizovanou Wikipedií má Encyklopedie Brna společeného jen to, že ji lidé najdou zdarma na internetu. „Pro Wikipedii platí, že na ni může psát cokoli kdokoli. Věrohodnost naší encyklopedie zaručuje tým vysokoškolsky vzdělaných odborníků, kteří zpracovávají hesla ze svých oborů,“ uvedla vedoucí autorského kolektivu encyklopedie Irena Loskotová, která ve čtrtek spolu s dalšímu autory hesel diskutovala s lidmi v Moravské zemské knihovně k pětiletému výročí spuštění internetových stránek.

A co lidé na internetové encyklopedii, která je jedinou svého druhu v naší zemi, najdou? „Před pěti lety jsme začínali se jmény brněnských ulic a osobnostmi. Pak jsme databázi doplnili o soupis pamětních desek a pomníků. Z nich vznikl okruh událostí, které daly vzniknout encyklopedii jako takové,“ vysvětila Jitka Šibíčková z brněnské archeologické společnosti Archaia, která má na starosti zejména obrazovou dokumentaci .

Zkratky za hesly jako fl, jord či menš patří odborníkům, kteří se Encyklopedii věnují ve svém volném čase. Za pět let čtyřicet autorů dalo dohromady osmnáct tisíc hesel a osm tisíc obrázků. Převážně z brněnských muzeí a archívů. Do internetové Encyklopedie se však mohou se svou značkou zapsat i neodborníci.

„Zašleme jim jednoduchý formulář, kde lidé napíší to, co vědí, my k tomu připojíme dokaz na literaturu, dodáme internetové odkazy a zařadíme jejich odkaz do databáze,“ vyzvala Loskotová.

Původně měla databáze historických dat sloužit pouze odborníkům. S myšlenkou přišla známá brněnská historička Milena Flodrová, která se o své znalosti z historie ráda rozdělí s novináři i zvídavými Brňany. „Často jí lidé volali, jak se jmenovala ta či ona ulice. Historii Brna si zapisovala na různé kartičky a pak ji napadlo udělat databázi, o kterou by se rozdělili všichni odborníci. Až později nás napadlo, že díky internetu může být dostupná pro všechny,“ dodala Šibíčková.

S internetovou Encyklopedií Brna dlouhodobě spolupracoval i brněnský Deník Rovnost. Čtyři roky v něm vycházela rubrika s názvem Stalo se před, která seznamovala s historickými událostmi každého dne.