Související články v pravém sloupci

Výsledky voleb do Evropského parlamentu naleznete ZDE

Devětadvacet procent pro ODS, čtyřiadvacet pro ČSSD, patnáct pro komunisty a osm procent pro křesťanské demokraty. Tak vypadalo sčítání hlasů do Evropského parlamentu v neděli v půl dvanácté večer, tedy hodinu a půl po zahájení sčítání.

Na hranici zvolitelnosti přitom balancovala po sečtení poloviny (přesně 51,4 procenta) hlasů strana Jany Bobošíkové Suverenita s téměř pěti procenty voličských hlasů.

Na jižní Moravě byla ještě po jedenácté večerní v čele sociální demokracie, kterou v té době volilo o půl procenta víc lidí než pravděpodobného vítěze voleb ODS. Až kolem půl dvanácté se situace obrátila, protože začaly na ústředí statistického úřadu chodit čísla z větších okrsků. Konečné výsledky by se od těchto neměly lišit o víc než několik procent.

V Brně volila do Evropského parlamentu zhruba třetina voličů. „Podle předběžných výsledků to bylo jedenatřicet procent lidí,“ uvedla Eva Sychrová z krajského úřadu, který měl volby do Evropského parlamentu na jižní Moravě na starosti. Přesná čísla však byla k dispozici až dnes brzy ráno, kdy skončilo sčítání hlasů. Podle předběžných výsledků se tedy za jižní Moravu dostala do Evropského parlamentu jediná poslankyně Zuzana Brzobohatá z tišnovské ČSSD.

Tedy v případě, že jejím pořadím nezahýbaly preferenční hlasy, protože byla pátá kandidátka na volebním lístku strany. „Z jižní Moravy pocházím, narodila jsem se v Brně a žiji v Tišnově. Pokud bych se do europarlamentu skutečně dostala, budu reprezentovat celou Českou republiku. I když každý máme tendence hájit i svůj region,“ uvedla Brzobohatá.

Přestože účast na jižní Moravě přesahovala celostátní průměr pětadvacet procent, politologové ji hodnotí jako nízkou. „Nízká účast je pro mne překvapením, domníval jsem se, že účast dosáhne alespoň pětatřiceti procent. Je to důkaz toho, že strany voliče neumějí oslovit,“ myslí si Martin Bastl z Fakulty sociálních studií.

Malý počet voličů podle něj neodpovídá masivní mediální kampani, která lidi lákala k volbám. „Pro velkou část lidí to byla jen zábava a nikoli pozvánka k volbám. Lidé vnímají volby do Evropského parlamentu jako druhořadou záležitost. V tom se ale mýlí, neuvědomují si, jak Evropská unie ovlivňuje českou politiku,“ dodává Bastl.

Poklidný průběh voleb v Brně narušil jediný incident. Ten těsně před uzavřením zahýbal volební místností v brněnské ulici Terezy Novákové. Zasahovali v ní i policisté. „Muž si fotografoval volební místnost a to rozčílilo předsedu komise natolik, že na muže přivolal strážníky. Mezitím jej zamkl uvnitř školy. Na to muž zareagoval telefonátem na policii, že předseda ohrožuje jeho osobní svobodu,“ popsala příhodu mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Rozhádané strany se nakonec usmířily. „Případ jsme uzavřeli,“ upřesnil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.