Brněnská fakultní nemocnice otevřela poslední část bohunického traumacentra. V pátek zahájila provoz špičkově vybavená spinální jednotka pro léčbu pacientů s těžkým poškozením míchy. A za bezmála půlmiliardovým projektem, díky kterému se Brno může chlubit jedním z nejmodernějších středisek pro léčbu úrazů v celé střední Evropě, tak po třech letech udělala definitivní tečku.

Přestože pásku nového pracoviště vedení nemocnice oficiálně přestřihlo teprve minulý týden, patnáct lůžek spinální jednotky a dalších sedm jednotky intenzivní péče pacientům slouží už asi měsíc. „Předpokládám, že ročně ošetříme zhruba šedesát lidí. Především ty, kteří si poranili míchu. Ale například také pacienty, u nichž k poškození došlo kvůli onkologickému onemocnění,“ vysvětlil vedoucí lékař spinální jednotky Fakultní nemocnice Brno Vladimír Mužík.

Výstavba a vybavení spinální jednotky stály necelých 150 milionů korun. V součtu se ale náklady na vybudování traumatologického centra v bohunickém nemocničním areálu vyšplhaly na trojnásobek. Z větší části je zaplatily peníze z Evropy. „A především ministerstvo zdravotnictví,“ dodal ředitel fakultní nemocnice Roman Kraus.

Brněnský unikát

Nová spinální jednotka v Bohunicích není jediná, která v Brně nabízí služby. A to i přesto, že v celé České republice je dohromady takových pracovišť jen pět. Osmnáct lůžek totiž stále funguje i na spinální jednotce brněnské úrazové nemocnice, která v minulosti status traumacentra také měla.

Fakultní nemocnice Brno přesto v roce 2007 začala s budováním vlastního traumatologického centra. Tehdejší ministr zdravotnictví a současný senátor Tomáš Julínek totiž prosazoval myšlenku využít zázemí velké nemocnice. A soustředit náročné případy úrazů, špičkové přístroje i traumatology do Bohunic. „Smysl traumacentra spočívá v tom, že se lékaři schází k pacientovi. Ne že pacient běhá za nimi,“ vysvětlil Julínek.

Do bohunického traumacentra plánoval také přestěhovat tým zkušených odborníků z úrazovky. A menší, zchátralou nemocnici úplně zrušit. Proti tomu se ale vedení i řada zaměstnanců úrazovky postavila. A přestože zařízení o status traumacentra na podzim roku 2008 přišlo, tradiční spinální jednotku si zachovalo. „Pokud mají kolegové skutečně spočítáno, že kapacita našeho pracoviště pacientům nestačí, pak nelze než se zřízením dalšího pracoviště souhlasit. Já si to ale nemyslím. A v tom případě je to plýtvání penězi,“ namítl ředitel Úrazové nemocnice Brno Karel Doležal.

Podle prvního náměstka brněnského primátora Daniela Rychnovského starší spinální jednotka bude hrát ve srovnání se svou modernější sestřičkou spíš doplňkovou roli. „Mezi nemocnicemi musí dojít k dělbě práce. Bohunicím ale nemůže úrazovka jako traumacentrum konkurovat,“ podotkl Rychnovský.