Chlad střídají horka a výkyvy počasí nutí včely opouštět přehřáté úly. Roje likvidují speciálně vybavení hasiči . „Včelí roje ohrožující chodce odstraňovali hasiči minulý týden například z domu v Purkyňově ulici v brněnském Králově Poli, z areálu letiště v brněnských Tuřanech a z domu na Komenského náměstí v Rosicích na Brněnsku,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Průvan včelám nevadí

Včely nutí opustit úl především horko. „Přehřátí úlu je jedním z důvodů, proč se včely vyrojí. Úl by měli mít včelaři řádně odvětraný. Některé moderní úly mají přes celé dno síto. Každý by měl mít i větrací očko, i když to mnozí včelaři odmítají. Včelám totiž průvan v úle rozhodně nevadí,“ tvrdí včelař Josef Šefčík. S rojem vždy vyletí přibližně polovina včel z úlu. V tmavém bzučícím mraku jsou podle včelařů létavky, mladušky, trubci a vždy matka. „Pokud je to první roj, je v něm vždy stará matka. V dalších rojích ze stejného úlu jsou mladé neoplozené matky,“ dodal Šefčík.

Roj z úlu odnáší poměrně velké množství zásob. Místo, kde se roj usadí, je závislé na tom, kde si sedne matka. Po nějaké době si do hroznu zavěsí celý roj. Některé roje často ulétnou na neznámé místo až několik kilometrů od původního včelstva. Tyto roje by se podle včelařů měly utratit.

Kuriozitami bývají roje usazené v komínech nebo na zemi v trávě či dokonce přímo v jiných prázdných úlech. Stává se také, že se úl při déle trvajících deštích přeplní. Jakmile se počasí umoudří, včely zase vylétnou ven.

V létě se také množí nebezpečné vosy a sršni. Jejich bodnutí je hodně nepříjemné.

Likvidaci včel, ale i vos a sršňů se věnuje posádka speciálně vybaveného hasičského vozu. K dispozici má ochranné obleky, kukly a také speciální techniku včetně výsuvného žebříku.

Nebezpečí u dětských hřišť

„V každém případě by lidé měli volat na linku sto padesát nebo sto dvanáct pouze v případech, jsou-li včelím rojem ohroženi. To znamená, že se včelí roj objeví u dětských hřišť nebo na zastávkách hromadné dopravy,“ upozornil operační důstojník jihomoravských hasičů.

Mnozí Brňané si na bodavý hmyz v ulicích už zvykli a vědí, co dělat. „Rozhodně bych do roje nešťouchala klackem nebo pod ním nedělala prudké pohyby. Přestože nejsem alergik, pár včelích bodnutí není žádný med,“ řekla například Jana Kučerová.