V ohrožení je třeba další etapa dostavby krajské nemocnice ve Znojmě. „Pokud na ni nedá peníze stát, budeme určitě i v krajské radě hodně přemýšlet, zda zaplatíme vše sami,“ uvedl hejtman Hašek.

Dodal, že při škrtání v rozpočtu se bude kraj řídit především připomínkami jednotlivých radních. „Příslušní radní mi do sedmadvacátého srpna předloží svoje návrhy úprav rozpočtu. Pak rozhodneme o konkrétních krocích,“ nechtěl hejtman předjímat výsledky jednání.

Výšku propadu, kterou ministerstvo oznámilo, nečekali ani ekonomové. „Nemůžeme zapírat, že takový výpadek jsme ani mi nepředvídali. Odhady se stále zhoršovaly s tím, jak ekonomická krize postupovala,“ uvedl Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Podle něj se dá podobný vývoj výběru daní očekávat i příští rok. „Situace se sice stabilizovala, ale stále poroste nezaměstnanost. Ubude tak plátců daní přímých i nepřímých,“ řekl.

Hejtman Michal Hašek je v odhadech pro příští rok ještě pesimističtější. „Bude to stejně špatné, nebo horší. Proto musíme škrty zahrnout i do rozpočtu pro rok 2010,“ řekl.

Příští rok podle něj ucítí šetření i obce. „Dotace budou nižší. Ale chceme v každém okresním městě zřídit poradenské centrum pro starosty. Jeho pracovníci pomohou dosáhnout na státní či evropské dotace,“ sdělil Hašek.

Méně peněz od kraje omezí města a vesnice hlavně v uskutečňování levnějších projektů. „Z programu rozvoje venkova čerpáme většinou částky mezi stovkou a sto padesáti tisíci korun. Pomohly nám zaplatit třeba opravu školního nábytku či knihovny. Pro příští rok jsme počítali s obnovou orientačního značení v obci, ale bez dotace bude muset počkat,“ popsal třeba starosta Pasohlávek na Brněnsku Tomáš Ingr.

Hejtman Hašek také zdůraznil tři oblasti, v nichž šetřit nechce. „Prioritní pro nás je neškrtat ve zdravotnictví, dopravě a oblasti sociální péče,“ řekl hejtman. V tom patrně najde pochopení i u opozice. „Do těchto resortů se nesmí sahat. O ostatních pak určitě povedeme v zastupitelstvu rozsáhlé diskuze,“ řekl komunistický zastupitel Vojtěch Adam.