Většina z heren přitom nebere ohledy na blízkost škol, nemocnic nebo úřadů. To se Brno rozhodlo definitivně změnit. Herny dosud využívaly skuliny v loterijním zákoně, který stanoví, že nesmí být v sousedství škol, úřadů a dalších institucí. Pojem sousedství však není blíž specifikován.

„S tím teď bude konec. Dohodli jsme se na jednání Rady města Brna na okamžitém zavedení vyhlášky o stometrovém ochranném okruhu kolem daných budov. Příští týden půjde návrh do zastupitelstva a když to projde, začne to platit pro celé území Brna,“ uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Herny, které do této doby stihnou podat žádost o novou licenci, na svých místech ještě rok zůstanou. Tak dlouho totiž licence platí. „Nejpozději po roce však svou činnost musí ukončit. Ty, kterým licence vyprší po zavedení vyhlášky, pochopitelně skončí ještě dřív,“ řekl Ander.

Na dalších omezeních hazardu město pracuje. „Další dvě oblasti jsou speciální vyhlášky pro sociálně vyloučené lokality a historické jádro města. Ty chceme po dohodě s městskými částmi projednávat a upravit nejpozději příští rok na jaře,“ slíbil Ander.

Nejpostiženější oblastí je městská část Brno – střed. „Rozhodli jsme herny omezit. V první fázi to bude znamenat rozšíření seznamu ulic, ve kterých budou hrací automaty úplně zakázané. Dalším krokem bude přesvědčit ministerstvo financí, aby nepovolovalo videoloterijní terminály, proti kterým teď město nemá možnost zasáhnout,“ popsal snahu městské části místostarosta Ivan Kinzel.

Právě k videoloterijním terminálům teď utíkají provozovatelé heren, kteří se nechtějí výnosné živnosti vzdát. „Technika bohužel předběhla legislativu. V době, kdy loterijní zákon vznikl, videoloterijní terminály, které umožňují hrát s mnohem vyššími částkami než běžné výherní automaty, neexistovaly. Zákon nám tak nedává příliš možností, jak jejich umístění omezovat,“ posteskl si mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Obce tak kvůli díře v zákoně nemají možnost terminály, na které se zákon o sousedství nevztahuje, zrušit. „To je přitom úplně absurdní. To, že na nich někdo může vyhrát daleko vyšší částku, přece neznamená, že to není výherní automat,“ zlobí se Ander.

Ministerstvo proto připravilo věcný záměr nového loterijního zákona, který má myslet i na současné bolavé místo Brna. „Výrazně zvedne pravomoci obcí. Bude tam řada dalších doplnění, například vyšší výnosy z hazardu pro obce i pro stát a také přísně vymezené povinné přípěvky na sociálně prospěšnou činnost,“ řekl Jakob.

S omezováním heren souhlasí i odborníci. Závislost na automatech je totiž podobná té na drogách. „Má stejný průběh a závisí pouze na síle osobnosti, zda se člověk dokáže vyléčit. Tato nemoc má navíc i obrovské ekonomické dopady,“ zdůraznil ředitel Psychiatrické léčebny Brno Marek Radimský.