Jste HIV pozitivní. V průběhu několika let ztratí vaše tělo schopnost bránit se nemocem. A propukne u vás neléčitelná nemoc AIDS. Tento verdikt si první Jihomoravan vyslechl na začátku devadesátých let. A od té doby počet lidí nakažených virem HIV v kraji stoupá. Od loňského května jich přibylo dvaadvacet, z toho šest jen v tomto roce. Lidé smrtelné riziko berou na lehkou váhu, varují odborníci.

Čerstvé statistiky znovu potvrdily, že jih Moravy patří ke krajům, kde se HIV šíří nejrychleji. Na jeden milion lidí připadá víc než 107 HIV pozitivních. „Dělí se o třetí nejhorší pozici se Středočeským krajem. Víc nakažených je v přepočtu už jen v Karlovarském kraji a Praze,“ potvrdila epidemioložka jihomoravské hygienické stanice Renata Vaverková.

Zatímco v roce 2007 přibylo na jižní Moravě šest nových případů nákazy, o rok později už jich hygienici evidovali devět. A loni dokonce pětadvacet. To byl vůbec zatím vůbec nejvyšší nárůst infikovaných lidí v historii kraje. Stoupající křivky statistik odborníky příliš nepřekvapují. „HIV pozitivních u nás skutečně víc, musíme to ale chápat v souvislostech. Nakažených lidí přibývá na celém světě. A nedá se předpokládat, že zrovna České republice se HIV vyhne,“ připomněla Svatava Snopková z krajského AIDS Centra Fakultní nemocnice Brno.

Proč se drží počty nakažených vysoko právě na jižní Moravě, ale jednoznačné vysvětlení nemá. „Pravděpodobně v tom hraje roli Brno, které je hned po Praze druhým významným centrem země. Protínají se v něm důležité dopravní tepny na Vídeň či Bratislavu, je tu turistický ruch,“ nastínila Vaverková.

Rizikové jsou také příhraniční oblasti v sousedství Rakouska. „Jde například o Znojemsko, kde prostituce kvete podobně jako v Brně. Vzestupný trend ale souvisí především s tím, že lidé riziko podceňují. Mnohdy se chovají nezodpovědně, bohužel i promiskuitně. Zejména u mladých lidí narážíme na malou informovanost,“ podotkla Vaverková. Povědomí o HIV podle ní klesá. A lidé se infekce, která se přenáší krví a především pohlavním stykem, přestali bát. „Poslední dobou o HIV vůbec neslyším. Měla jsem naopak za to, že nakažených je míň, když se o tom nemluví,“ podivila se například Kateřina Samohýlová.

Ke zhoršení situace podle odborníků přispívá i to, že v minulých letech velká část testovacích míst zanikla. „Vyšetřit člověka může i praktický lékař, k němu se ale mnozí stydí jít. Navíc panuje mýtus, že HIV je jakousi výsadou gayů nebo narkomanů. Ve skutečnosti jsou nakažení ze všech sociálních skupin,“ řekla Tereza Gorgoňová z organizace Rozkoš bez rizika.