Vážení čtenáři, hlasujte v anketě v pravém sloupci
Vše o hodinách na náměstí Svobody čtěte ZDE

Čtyř drobných kovových štítků ve štěrbinách nových žulových hodin na brněnském náměstí Svobody si leckterý kolemjdoucí vůbec nevšimne. Autoři novodobého orloje na ně vyryli jména obránců i dobyvatelů města při obléhání Brna Švédy a skleněná kulička do nich na své pouti hodinami postupně naráží.

Jedna z ozdob s nápisem Občané Brna však na hodinách už nyní chybí, poškodili ji totiž vandalové. Brno navíc počítá s tím, že i bez odstraňování podobných škod bude péče o hodiny stát každoročně 720 tisíc korun.

Ke kovovému štítku se zřejmě vandalové museli po žulovém sloupci vyšplhat. Ze země se na něj totiž dosáhnout nedá. „Nezpůsobili žádnou závratnou škodu, jen kus kovu ohnuli,“ uvedl Josef Šaroun z Technických sítí Brno, které o hodiny pečují.

Autoři hodin proto nyní ohnutý kousek odstranili a vymýšlejí, jak ho v budoucnu před vandaly ochránit. „Hodiny jsou ještě v záruce, a proto štítek opravíme zdarma,“ ujistil jeden z autorů nového monumentu Petr Kameník.

Město nebude připlácet ani za výrobu hodin, a to i přesto, že jejich výroba byla dražší, než se předpokládalo. „Proti původnímu odhadu se hodiny opravdu prodražily, protože jsme se například rozhodli udělat některé věci více precizně. O zvýšení ceny jsme ale rozhodně neuvažovali,“ popřel spekulace Kameník.

Více než dvanáctimilionové náklady na nový monument však přesto nejsou konečné. Město totiž počítá s tím, že za jejich údržbu každoročně zaplatí více než 720 tisíc korun. Většinu této částky si vyžádá například čištění žuly či kontrola a promazávání vnitřních součástí hodin.

Město bude Technickým sítím Brno platit i za dohled nad tím, zda hodiny správně fungují. O případných poruchách dostane správce hodin zprávu na mobil, prostřednictvím kterého stroj komunikuje. „Přes sto tisíc korun ročně zaplatíme také na zálohách na elektřinu,“ uvedla Soňa Haluzová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Brňané i turisté přitom stále marně přemýšlí, jak z černého sloupu zjistit čas. „Zřejmě k tomu vyrobíme návod, jakmile pochopíte princip, je to strašně jednoduché a čas se dozvíte s přesností na několik minut,“ slíbil Kameník.

Kromě debat o nečitelném času se lidé na účet hodin dobře baví. A to jak na ulicích a v hospodách, tak na internetových sociálních sítích.

Na facebooku například vznikla stránka nazvaná Brněnský orloj už má hodiny, na které anonymní autor prezentuje svoji představu nové dominanty náměstí. Do třetího prstence hodin totiž díky grafickému programu přikreslil jasně čitelný ciferník s bílými ručičkami.

Masovou přízeň si získali autoři další stránky, v jejímž názvu je vepsána hádanka. „Má to koule, stojí to. Je to v Brně, co je to?“ ptají se anonymní vtipálci. Ti lidem slibují, že se 1. prosince při příležitosti Světového dne AIDS na hodinách objeví obří prezervativ. „Čím víc lidí se stane příznivci této stránky, tím větší pravděpodobnost, že se nám povede obří kondom sehnat od sponzora a akci protlačit přes úřady,“ lákají do skupiny nové fanoušky.

Proti tomuto návrhu neprotestuje ani autor hodin Petr Kameník. „Chtěli jsme, aby hodiny přitáhly do města lidi a donutili je přemýšlet nad veřejným prostorem, podobný happening mi proto rozhodně nevadí,“ tvrdí Kameník.

Lituje přitom toho, že autoři stránky jsou na facebooku anonymní. Rád by s nimi totiž na akci spolupracoval. „Pokud budou navlékat kondom na žulové hodiny, budeme je muset zastavit. Lepší by bylo postavit vedle stejně velkou sádrovou.

ANKETA: Líbí se vám nové brněnské hodiny?

Miroslava Štefánková, 82 let

důchodkyně, Brno
Nějak se s tím neumím ztotožnit. Tohle přece nejsou ani pořádné hodiny, ani socha. Vůbec se mi to nelíbí. Za ty peníze jsme aspoň mohli vědět, kolik je hodin. To se z téhle věci ale nedozvím. A nebo mít na náměstí nové veřejné záchody, které tam výrazně chybí.

Eva Nevřivá, 48 let

úřednice, Brno
Měla jsem dojem, že se tomu říká hodiny. Čekala jsem, že uvidím kolik je na první pohled. Ale nemůžu si pomoci, čas tam nevidím. O tvaru si každý může myslet, co chce. Chápu, že to je umělecké dílo, ale smysluplně vynaložené peníze to nejsou.

Tomáš Pavlát, 21 let

kadeřník, Třebíčsko
Moc se mi líbí materiál hodin. Myslím si, že se na náměstí ke kašně a obchodnímu domu Omega výborně hodí. Sice jsem předpokládal, že na hodinách bude vidět čas, ale to nevadí. A nezaráží mě ani cena, kterou za dílo město zaplatilo. Materiál i práce přece musely být drahé.

Martin Kyselák, 29 let

projektant, Brno
Nic to nepřipomíná, nic to nezobrazuje, není z toho poznat čas. Myslím si, že je to zatraceně špatně vyhozených dvanáct milionů korun. Pokud se u hodin měli srocovat lidé a nevěřícně kroutit hlavami, tak v tom případě to svůj účel plní dokonale.