Ještě nedávno přitom Berousek tvrdil, že se chystá podruhé požádat o dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Ty měly pokrýt téměř dvě třetiny z osmdesáti milionů korun potřebných k rekonstrukci. „Už nám však došla trpělivost s jednáním firmy Epron, prostřednictvím které jsme o dotace žádali,“ uvedl Berousek.

Loni totiž se svojí žádostí neuspěl, projekt na rekonstrukci funkcionalistické památky zůstal první pod čarou. „Nebyl špatně zpracovaný, jen jsme dali přednost jiným projektům a na Avion už nezbyly peníze,“ vysvětlil tehdy Jan Karásek, který měl v Radě regionu Jihovýchod na starosti brněnské projekty.

Firma Epron však odmítá, že by se k Berouskovi chovala neseriózně. „Na projektu jsme intenzivně pracovali více než dva roky a jsem přesvědčená, že letos bychom na dotace opravdu dosáhli. Potíž byla spíše v přístupu pana Berouska, který s námi nejednal přímo. Nehledě na to, že nám za naši práci nic nezaplatil,“ uvedla jednatelka firmy Petra Dubná.

Situaci podle Berouska zkomplikovalo také to, že dům vlastní napůl s manželkou, která chce svoji část prodat. „Já bohužel nemám peníze na to, abych ji vyplatil. Sám bych o rekonstrukci asi dále usiloval,“ uvedl Berousek. Jeho žena se k vzniklé situaci nechce vyjadřovat.

Cena, za kterou půjde dům do prodeje, zatím není jasná. Berousek ho chce prodat i s projektem od známé architekty Evy Jiřičné, za který zaplatil šest milionů korun a na který má i platné stavební povolení. „Pokud se budeme bavit jen o stavu zchátralého hotelu, prodejní cena by nebyla vysoká. Jestliže však zohledníme i jeho památkovou hodnotu a potenciál, který má projekt na rekonstrukci, bude hotel velice drahý. Stanovit cenu s ohledem na všechny tyto okolnosti navíc bude velice těžké,“ konstatoval ředitel brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek.

Čtěte také: Hotel Avion zůstal bez dotace