Interiér Královské kaple ze třináctého století není možné zrekonstruovat na původním místě, mysleli si až doteď brněnští odborníci i politici. Nový návrh architekta Petra Hrůši však nabízí řešení, jak vnitřek gotické památky obnovit přímo na rohu Dominikánského náměstí a Veselé ulice. Tam kaple stávala až do roku 1908, kdy ji tehdejší radní nechali strhnout. Kvůli rozvoji města. Nyní její pozůstatky leží v depozitářích na několika místech Brna.

Hrůšův ateliér se s návrhem zapojil do projektu Městské zásahy. „Na rohu může vzniknout nová nízká budova, ve které obnovíme interiér kaple. Stavba bude vklíněná do sousední budovy. A část vnitřku zasáhne i do kavárny Vladimíra Menšíka. Není to jednoduchý projekt, ale rozhodně je možný,“ popsal svou ideu Hrůša. Obnovený objekt podle něj může sloužit například jako informační centrum nebo středisko některé církve.

Dražší návrh

Architekt Hrůša je také autorem původního projektu. Ten počítá s obnovením gotického interiéru v posledním patře parkovacího domu v Panenské ulici. „Rekonstrukce přímo na rohu náměstí může být pravděpodobně mnohem dražší. Neodvažuji se však odhadovat o kolik,“ upozornil Hrůša.

Pokud ale kaple vznikne v parkovacím domě, může se to podle něj v budoucnu zase projevit na cenách parkovacích míst. „Rekonstrukce památky totiž stavbu parkovacího domu velmi prodraží,“ vysvětlil Hrůša.

Jiní odborníci mají jasno. Umístění na rohu Dominikánského náměstí se jim líbí daleko více než gotická kaple v garážovém domě. „Původně jsem si ji na původním místě vůbec nedovedl představit. Hrůšovo nové řešení je překvapující. Je mnohem smysluplnější než spojení s garážovým domem,“ ocenil nápad ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

Hrůšův nový návrh zaujal i ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Petra Kroupu. „Spojení kaple a garáží je násilné. Nový návrh je naopak velmi moderní. Vrací památku na její původní místo. Zároveň se nepokouší o imitaci středověku,“ sdělil svůj první dojem Kroupa.

Rozhodnutí, zda a v jaké podobě se interiér kaple v centru města nakonec objeví, ale zůstává na vedení města Brna. To chce stále obnovit kapli v garážovém domě v Panenské ulici. Jeho stavba je však stále nejasná. „Záleží na tom, zda se nám podaří odkoupit zbytek akcií ve firmě Brno Parking. Pak se projekt garáží pohne kupředu,“ slibuje brněnský primátor Roman Onderka.

Pokud možnost rekonstruovat gotický interiér v garážích zkrachuje, bude město uvažovat o jiném místě. „Určitě pak můžeme částečně čerpat i z nápadu architekta Hrůši. Podle současného návrhu ale může budoucí kaple zúžit již dnes ne příliš široký průjezd přes Dominikánské náměstí,“ upozornil na možný problém primátor. Město by navíc muselo vyřešit vztahy s majiteli domu, do kterého je podle návrhu kaple částečně zasazená. Budova totiž nepatří městu.

Při opravě náměstí

Hrůšův ateliér zasadil rekonstrukci interiéru kaple do návrhu kompletní přeměny Dominikánského náměstí. S tou počítá i brněnský magistrát. Opravy prostranství ale nezačnou, dokud nebudou stát garáže v Panenské ulici. „Nemůžeme teď nikam jinam přemístit parkovací místa na náměstí,“ vysvětlil Onderka.

Kromě návrhu Hrůšova ateliéru se v brněnské verzi projektu Městské zásahy sešlo 196 dalších návrhů, jak kultivovat zanedbané veřejné prostory v Brně. „Ze všech návrhů vytvoříme katalog. A projekty roztřídíme. Nejprve budeme vybírat z návrhů, které se zabývají místy ve vlastnictví města. Některé z těch levných a jednoduchých pak rozhodně uskutečníme. Podporuji například přesun zvonkohry z hradu Špilberk do České ulice,“ sdělil Onderka.

KLÁRA ŽIDKOVÁ