Poprvé se Brňané o změnách původního projektu dozvěděli na začátku srpna. „Kdybychom nechali projekt tak, jak byl, v areálu svatoanenské nemocnice by vznikl velmi nákladný zahradní domek,“ vyjádřil se tehdy ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Původní studie ICRC prý podle něj nepočítala se spoluprací s ostatními brněnskými zdravotnickými ústavy.

Jeden z duchovních otců projektu Tomáš Kára to ale tehdy popřel. „Je jasné, že každá studie se dá vždycky ještě vylepšit, ovšem náš projekt splňoval vše, co jsme si původně vytyčili, i úzkou propojenost s nemocnicí,“ uvedl Kára. Ministerstvo přesto v srpnu sestavilo nový řídící tým, který má na vybudování kliniky dohlížet. „Pokud vím, jsou to projektanti, zástupci nemocnice, ministerstva i kardiocentra,“ řekla ředitelka svatoanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

Jména členů týmu ale ministerstvo nezveřejnilo. Kromě jednoho. Figuruje v něm kardiochirurg Jan Černý, který původní plány silně kritizoval. „Projekt ICRC považuji za megalomanský, nepotřebný a nereálný,“ řekl před rokem a půl Černý. Navíc vyjádřil obavu, že pacienti budou sloužit jako pokusní králíci.
Na podporu projektu chce ještě letos poslat peníze Jihomoravský kraj. „Uvolníme dvacet milionů z rozpočtu na příští rok. Doufáme, že tak začnou dříve přípravné práce. Pokud by ale nemělo centrum vyrůst v Brně, a takové náznaky jsou, asi bychom podporu přehodnotili,“ přiznal krajský radní František Adamec.

Kromě toho, že každý další měsíc zpoždění prodražuje stavbu asi o deset milionů korun, roste nervozita mezi americkými experty z Mayo kliniky, která má s mezinárodním klinickým centrem spolupracovat. Tato Špičková lékařská a výzkumná instituce ještě mimo hranice Spojených států neinvestovala.
„Byla to pro Brno i Českou republiku ojedinělá příležitost. Američané jsou v lékařském výzkumu supervelmoc. Pro místní vědu by představovali potřebnou konkurenci, která by zvedla její úroveň,“ řekl senátor a brněnský radní Jiří Zlatuška.

Čtěte také: Julínek ohrožuje Mayo v Brně