Elektronickou petici za její vznik podepsaly během několika dní dva tisíce lidí. „Nechci, aby byl internet pro naše děti už jen prodejním místem velkých korporací,“ říká Kadeřávek.

Devětatřicetiletý programátor je možná nováčkem v politice, počítači se však zabývá už pětadvacet let. „Podnikáním na internetu se živím. Pomáhám lidem se správou serverů nebo výrobou webových stránek,“ vysvětluje Kadeřávek.

Stahování z internetu je podle něj realita, na kterou naše zákony neumí reagovat. „Není fér stahovat si text knihy, pokud si ji mohu koupit v obchodě za rohem. Mnohé věci ale nejsou dostupné jinak než na internetu. Potřebujeme právní praxi uvést do souladu se skutečností, jinak bude za chvíli počítačovým pirátem každý,“ tvrdí.

Poslední kapkou k jeho rozhodnutí prý byl páteční ortel švédského soudu. Ten poslal za mříže čtyři provozovatele The Pirate Bay pro napomáhání zpřístupňování autorsky chráněných děl. V noci ze soboty na neděli proto Jiří Kadeřávek spustil web, který rozčeřil klidné vody českého internetu.

Počítačové uživatele na něm vyzývá k podepsání petice za vznik České pirátské strany. Podporu mu od té doby vyjádřily více než dva tisíce lidí. „Takovou odezvu jsme ani nečekali,“ přiznává.

Nová strana se sice ve svém názvu jednoznačně hlásí k pirátství, podle Kadeřávka ale s kradením softwaru nemá nic společného. „Tak se jmenují uskupení s podobnou filozofií po celé Evropě. V jejich čele stojí Švédská pirátská strana,“ vysvětluje duchovní otec české varianty tohoto uskupení. O křesla v parlamentě mu prý nejde. „Naším cílem je myšlenkový posun společnosti a hlavních politických sil. Chceme vyvolat diskusi,“ tvrdí.

Na světě už je i osmičlenný přípravný výbor České pirátské strany. Tvoří jej počítačoví odborníci z celé republiky. „Většina z nás patří do generace, která pomáhala internet budovat. Kdybych vznik strany neinicioval já, udělal by to někdo jiný,“ myslí si. Po kariéře politika prý netouží. „Mým cílem je pomoci straně na svět. Jinou pozici si v ní nevyhrazuji,“ směje se.