Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů České republiky říká…

Na utrpení se dá krásně vydělávat

Ve sdružení praktických lékařů je více než pětadevadesát procent všech praktických lékařů z České republiky. Podle místopředsedy sdružení Jana Jelínka alternativní léčebné metody někdy pomohou, jindy ale na vyléčení nestačí.

Jak se sdružení praktických lékařů staví k alternativním metodám léčby?

Je důležité si uvědomit, že tyhle metody jsou alternativou nebo doplňkem. To znamená, že by neměly být v žádném případě povyšovány nad řádnou léčbu. Homeopatika nebo akupunktura mají v medicíně svoje místo. Léčitelé nebo lékaři ale nesmí tvrdit, že jde o univerzální metodu a lze s nimi léčit všechna onemocnění. Potom je možné, že jde pouze o byznys.

Jsou tedy lékaři pro nebo proti takovému léčení?

Není žádné pro nebo proti. Představte si, že pacient má například zhoubný nádor. Vysvětlím mu, že je nutná chemoterapie, že je nepříjemná a bude mu špatně. Na druhou stranu mu dá naději na několik dalších let kvalitního života. Pacient se začne léčit a vedlejší účinky se dostaví. Pokud v té chvíli přistoupí na alternativu, je mu dobře. Ve chvíli, kdy alternativa selže, vrátí se zpět k nám, ale obvykle už je pozdě. V té chvíli se většina lékařů postaví proti homeopatii. V jiných případech však může mít homeopatická léčba příznivé účinky.

Léčitelé tvrdí, že pomáhají ve spoustě onemocnění, na které je obecná medicína krátká. Jako například ekzém u dětí.

Zde vstupuje jeden fenomén, a tím je to, že řada onemocnění má psychosomatickou složku. Pokud je člověk psychicky vyrovnaný a věří léčbě, tak se to zlepší. Pokud je ve stresu, zhoršuje se stav kůže, vlasů nebo zubů. Léčitel zde funguje trochu jako psycholog. Důležitý je zde čas a v tom se nemohou běžní lékaři léčitelům vyrovnat. Léčitel si s pacientem hodinu povídá a zajímáho, jak se má nebo co dělal o prázdninách. Pacient pak jeho rady lépe přijme a věří jim. Potom mohou skutečně pomoci. Lékař je obvykle přetížený a nemána pacienta tolik času.

Jak by tedy lidé měli při výběru léčby postupovat?

Hlavně by měli používat zdravý rozum. Pacienti vyhledají jinou metodu léčby právě z důvodu netrpělivosti. Musí si však uvědomit, že všechno nejde hned a není například možné po spolknutí jedné tablety zhubnout. Jenže na lidském utrpení se dá bohužel krásně vydělávat.

Léčitel: v první řadě psycholog

Naše metody pomáhají, tvrdí léčitelky a léčitelé. Pacienti si je nejčastěji najdou ve chvíli, kdy je zklame klasická medicína. Tedy například chemické léky. Nemoc podle léčitelů často vznikne kvůli psychice nebo špatnému postoji člověka.

„Vstupní rozhovor je u nás podobný jako u psychologa nebo psychoterapeuta. Ptáme se pacienta, čeho se bojí, co má rád, co nemá rád, co ho štve. Schůzka někdy trvá klidně i tři hodiny,“ vysvětlila lektorka homeopatické fakulty v Brně Iva Valentová.

Ta se zabývá klasickou homeopatií. „Je to filozofie stará více jak dvě stě let. Neléčí však diagnózu, ale člověka,“ upozornila Valentová. Úspěchy jsou podle ní velké, vždy ale varuje pacienty, aby se nezříkali běžné léčby. „Homeopatie totiž problém řeší na jiné úrovni než běžná medicína,“ uvedla Valentová. Cena vstupního vyšetření se u brněnského homeopata pohybuje od pěti set do patnácti set korun. Nehradí ho stejně jako ostatní alternativní metody žádná zdravotní pojišťovna.

Akupunktura: je třeba atestace

Mezi celkem známé nevědecké léčebné metody patří i akupunktura. „Je to tradiční čínská medicína. Ta se od jiných metod liší tím, že ji smí v České republice aplikovat pouze lékař se speciální atestací,“ vysvětluje lékařka celostní medicíny Doris Danielová z Brna. Akupunktura je podle ní vhodná doplňková léčba. „Dokáže zlepšit náladu nebo zbavit pacienta bolesti například u onkologických onemocnění, velké úspěchy máme u léčby neplodnosti,“ popsala Danielová.

Při akupunktuře lékař aplikuje sterilní jehly obvykle do bodů na uchu. „Zjednodušeně jde o uvolnění zablokovaného proudění energie,“ uvedla Danielová. Za vyšetření Brňané zaplatí od tří set do tisíce korun. Méně obvyklou metodou je takzvaná terapie autoimunitních onemocnění. „Při této metodě jde o přepsání paměti pozitivním zážitkem. Paměť si uchovává zážitky a situace se opakují. Podobná situace pak může u člověka vyvolat podobné zdravotní obtíže,“ vysvětluje psychoterapeutka a léčitelka Hana Dočekalová. Podle ní jde o to najít příčinu.

„Člověk si musí sám uvědomit, co jeho potíže způsobuje, a musí léčbě uvěřit,“ myslí si Dočekalová. Dokáže také pomoci energií vlastních rukou. „Jedna má pacientka nemohla čtyři měsíce chodit. Problém jsem odblokovala rukama a dnes chodí normálně,“ popsala zkušenost Dočekalová. Sezení u ní stojí od pětistovky do tisíce korun.