Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pátek ve 20:00, najdete v sobotním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Kromě Hodonína nabízí jižní Morava ještě dva lázeňské komplexy – v Pasohlávkách a Lednici na Břeclavsku.

Evropský primát

Největší zájem je v Hodoníně už několik let o jodové koupele. Tamní prameny se chlubí nejvyšším obsahem jodidů v Evropě. „Ročně připravíme přibližně osmdesát tisíc koupelí,“ zdůraznil ředitel Lázní Hodonín Milan Sýkora.

Lidé by si podle něj měli nejoblíbenější procedury, mezi něž patří i masáže a přísadové koupele, raději objednat předem. Lázně totiž ze tří čtvrtin plní pacienti, kterým pobyt platí zdravotní pojišťovna. „Léčebnou kapacitu tedy máme plnou prakticky celý rok. U volných procedur se ale snažíme, aby každý den zůstaly alespoň nějaké volné,“ řekl Sýkora.
Jodobromové vody, které blahodárně působí na klouby i celý pohybový aparát, si mohou užívat takzvaní klienti samoplátci i v lázních v Lednici. Ty sice patří k hodonínským, ale na rozdíl od nich se více zaměřují na moderní wellness procedury právě pro samoplátce.

O služby lednických lázní je velký zájem. Víkendové pobyty jsou rezervované až na tři měsíce dopředu. „Kromě turistů k nám chodí na ambulantní léčbu i pacienti z celého okresu,“ uvedla ředitelka lázní Alena Ďurišová. Zařízení, které funguje dva roky a v květnu získalo status léčebných lázní, navštívilo letos téměř deset tisíc klientů. Vedení lázní dokonce uvažuje, že areál rozšíří téměř až k Mlýnskému rybníku, a zvýší tím počet lůžek na čtyři stovky.

Stejné plány mají i hodonínské lázně. Do tří let chtějí rozšířit svoji nabídku o wellness služby. „Rádi bychom obohatili procedury o koupání v léčivé vodě venkovního i vnitřního bazénu,“ uvedl Sýkora s tím, že nechystá žádný megalomanský projekt, ale klidné místo, kam by Hodonínští chodili načerpat energii.

Rozšíření čeká i lázně v Pasohlávkách, které pomůže zaplatit krajský úřad. Vystavět wellness a využívat jodobromové prameny chtějí také v Petrově u Hodonína.

Za hranice

Za teplými léčivými prameny jezdí lidé stále častěji za hranice, nejvíce do Maďarska, ale i na Slovensko a do Rakouska. Vstupné je tam přibližně stejné jako na jižní Moravě a lázně mnohdy nabízejí kvalitnější služby. A teď před Vánocemi i různé slevy.

Například ti, kdo přijdou od 14. do 20. prosince do rakouského Laa an der Thaya v převleku Ježíška, mají vstup zdarma. „V Therme Laa zůstává tradice tradicí, a proto mají jen Ježíškové šanci užít si wellness zadarmo, zatímco Santa Clausové a Dědové Mrázové musí nadále za relaxaci platit,“ upozorňuje na netradiční nabídku pro sto prvních Ježíšků Ivana Špeciánová z marketingového oddělení wellnessového komplexu.

To, že lidé stále častěji jezdí za hranice, potvrzuje i Miroslav Řepa z brněnské cestovní kanceláře Čebus. „Každou sobotu vypravíme až šest autobusů do Maďarska. „Ti, kteří upřednostňují jednodenní zájezdy, volí Mosonmagyaróvár a Györ, ti, co jedou na více dnů, mají zájem o lázně v západním Maďarsku v Zadunají,“ uvedl Řepa.

Kam mohou Jihomoravané do lázní
Vedoucí lékařka Lázní Hodonín Alena Sojková chválí léčebné koupele a říká:

Máme nejlepší prameny v zemi

Hodonín /ROZHOVOR/ - Klouby, páteř, gynekologické potíže, lupenka. To vše léčí jodobromové koupele, na které se Lázně Hodonín specializují. „Naše prameny jsou v rámci republiky unikátní. Mají totiž mnohonásobně víc jódu než ostatní prameny v republice,“ říká vedoucí lékařka hodonínských lázní Alena Sojková.

Jaké nemoci jodobromovou vodou léčíte?
Hlavně ty neurologické, tedy degenerativní onemocnění páteře a kloubů, zejména kyčlí a kolen. Koupele pomáhají i na záněty pohybového ústrojí – na artritidu a Bechtěrevovu nemoc.

Máte i pacienty po operacích?
Samozřejmě. Po neurochirurgických operacích páteře, po ortopedických operacích a velkou skupinu tvoří ti, kteří jsou po kloubních náhradách.

Jodobromová voda má tedy opravdu široký účinek…
Ano, koupele mají vliv i na lymfatické cévy. Ustupují díky ní chronické otoky nohou. Voda zlepšuje i vazivové pojivo. Působí také na cévní stěnu, a to tak, že ji rozšiřuje a tím přispívá ke snižování krevního tlaku. Léčí se jí tedy výborně i ischemická choroba dolních končetin.

Dříve se tak prý koupelemi léčily i ženy s gynekologickými potížemi.
Ano, jednalo se o pacientky s chronickými gynekologickými záněty. Koupele jim prokazatelně pomohly.

Objevujete třeba ještě teď další kladné účinky koupelí?
Jodobromová solanka ovlivňuje i metabolismus chrupavky, a tak se běžně stává, že pacient, který se u nás léčí například s artrózou kloubu, si jako vedlejší efekt odváží domů také přeléčenou lupenku kůže. Jodobromová voda má totiž jako vedlejší účinek léčebné podněty na kůži a sliznici. Navíc působí protizánětlivě.

Léčí se jodobromovými koupelemi i jinde v republice, nebo je Hodonín unikátem?
Existují tu tři oblasti s jodobromovou vodou. Karviná–Darkov, Luhačovice a Hodonín–Lednice. Přesto si Hodonín drží prvenství. Při nízké mineralizaci vody totiž obsahuje několikanásobně vyšší množství jódu oproti dvěma dalším oblastem. Proto k nám jezdí pacienti z celé republiky.

Maďarsko: láká tradice


Kvalitní lázeňské služby za přijatelnou cenu. To je hlavní výhoda, kvůli které Jihomoravané rádi jezdí do termálních lázní v Maďarsku. Vyplatí se jim i jednodenní výlety.

Maďarské lázně totiž ve srovnání s těmi slovenskými či rakouskými nabízí dobrý poměr mezi kvalitou a cenou. „Za peníze, které v Rakousku stačí pouze na vstup do termálních lázní, si lidé v Maďarsku dopřejí i oběd,“ vysvětlil ředitel cestovní kanceláře Čebus Miroslav Polák.

Na sousedním Slovensku sice lidé také zaplatí méně než v Rakousku, lázeňství tam však nemá tak dlouhou tradici jako v Maďarsku. „Do maďarských lázní jezdím moc ráda. Je tam příjemně a nestojí to moc peněz. A ceny se pohodlně srovnávají s těmi českými. Stačí totiž u forintů škrtnout nulu a znám přibližnou cenu zboží v korunách,“ pochvaluje si výlety za hranice Brňanka Radka Matulová.

Maďarští podnikatelé vycházejí moravským návštěvníkům vstříc a často nabízejí své služby i v češtině. „Například v termálních lázních Bük či Sárvár nedaleko hranic se dokonce objevují i české nápisy,“ uvedl András Szirányi z Informačního střediska pro maďarský cestovní ruch.

Maďarské termály mají proto v nabídce cestovních kanceláří své stálé místo. Lidé si mohou vybrat z jednodenních i vícedenních výletů. „Nabídka se stále rozšiřuje,“ doplňuje Szirányi. Přibližně polovina turistů navíc jezdí do Maďarska svým autem, bez cestovní kanceláře.

JANA RYBOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI