„Mezivládní výbor pro nemateriální kulturní dědictví při UNESCO na svém 6. zasedání na Bali rozhodl, že Jízda králů reprezentuje nemateriální kulturní dědictví lidstva a je od této chvíle ze strany UNESCO vedena ve zmíněném seznamu,“ stojí na stránkách ministerstva. Jednu z nejvýznamnějších slováckých tradic – Jízdu králů – lidé stále dodržují už jen na čtyřech místech v České republice. Na Hodonínsku je to ve Skoronicích a na Uherskohradišťsku ve Vlčnově, Kunovicích a v Hluku.

Nominační dokumentaci Jízdy králů experti UNESCO zároveň vyhodnotili jako jedna ze sedmi nejkvalitněji zpracovaných ze všech předložených a výslovně ji dali ostatním státům za metodický vzor. „I tato skutečnost je velkým oceněním a uznáním práce expertů, kteří nominaci po dobu několika let připravovali, a také uznání řídící úlohy ministerstva,“ sdělilo ministerstvo.

Jízdy králů a jejich nominační dokumentace v uplynulém roce posuzoval sbor expertů na nemateriální kulturní dědictví společně s dalšími třiapadesáti návrhy na zápis do Reprezentativního seznamu z celého světa.

„Ministerstvo kultury blahopřeje a děkuje občanům Hluku, Kunovic, Skoronic a Vlčnova za to, že Jízdy králů uchovali. Poděkování patří také představitelům těchto obcí, že byli nápomocni při zpracování nominační dokumentace a za trvalé vytváření podmínek pro to, aby nás Jízdy králů i dále ve světě reprezentovaly,“ vzkazuje ministerstvo.

Jízdy králů se ocitly na prestižním seznamu UNESCO vedle dalších fenoménů nemateriálního kulturního dědictví z celého světa, z nichž dva mají původ v České republice. Na seznam už se dříve dostal Slovácký verbuňk a Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku. V jednom případě se Česká republika připojila ještě k nadnárodní nominaci koordinované Spojenými arabskými emiráty (Sokolnictví – živé dědictví lidstva). Celkový počet fenoménů zapsaných do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva v letech 2008–2010 je 213.

JANA RYBOVÁ
MICHAEL LAPČÍK