Na značce s omezením rychlosti třicítka, u silnice škola pro čtyři stovky dětí, všední den odpoledne. Na tachometru auta, které projíždí kolem, údaj 176 kilometrů v hodině. Takovou rychlostí jelo podle radaru v Hudcově ulici v brněnských Medlánkách jedno z aut. A není to ojedinělý případ.

Radar poskytl radnici za necelé tři měsíce, co je v provozu, alarmující čísla. „Jedenasedmdesátkrát rychlost nad sto kilometrů v hodině. Ve více než polovině případů jeli řidiči rychleji než padesátkou,“ uvedl medlánecký místostarosta Petr Matějka. Ve všední dny mezi šestou ráno a čtvrtou odpoledne přitom u školy platí předepsaná rychlost třicet kilometrů.

Statistika je ve skutečnosti podle Matějky pravděpodobně ještě horší. „Radar zaznamenává vždy po minutě. A to jen nejvyšší rychlost a průměrnou rychlost. Pokud pojede v jedné minutě jedno auto 176 kilometrů a druhé devadesát, tak vidím pouze to nejrychlejší a jejich průměrnou rychlost 133 kilometrů. Přitom nevím, kolika aut se tento údaj týká,“ podotkl Matějka. Dodal, že se radnice pokusí s výrobcem radaru tento nedostatek vyřešit.

Informace o rychlosti aut vyděsila ředitelku školy Dagmar Černou. Údaji 176 kilometrů nechtěla věřit. „Už rychlost o sto kilometrů nižší je od řidičů nezodpovědnost. Ale tato informace mi vyrazila dech,“ řekla Černá.

Děti v nebezpečí

Učitelky mají o své žáky strach. „Děti bývají rozdováděné a někdy třeba z nepozornosti vběhnou do silnice. To si musí řidiči uvědomit,“ upozornila ředitelka.

Představitelé Medlánek teď chtějí s jasnými čísly v ruce situaci řešit. „Mám domluvenou schůzku na odboru dopravy brněnského magistrátu. Navrhnu dát ke škole zklidňující a zpomalující prvky pro řidiče,“ prohlásil Matějka. Podle něj je vhodné využít jak důraznějšího vodorovného značení, tak například zpomalovacích pásů. „Myslím si, že v současné situaci je nutné zvýšit i tresty. Policie tu musí být přísnější a dělat v místě častější kontroly,“ řekl Matějka.

Podle mluvčího brněnské policie Pavla Švába policisté o problémech v Hudcově ulici vědí a měří tam i svým přenosným laserovým radarem. „Zajíždějí tam dopravní hlídky i naši lidé z obvodního oddělení v Králově Poli. A to nejen poslední dobou, ale už několik let,“ uvedl Šváb.

O číslech, která naměřil radar městské části, ale zatím policisté nevědí. „Neukáznění řidiči jsou všude. Některé šílence radary, které ukazují aktuální rychlost, dokonce přitahují. Zkoušejí si u nich, jak rychle jejich auto dokáže jet,“ upozornil policejní mluvčí.

Hudcova se ocitla i v hledáčku brněnských strážníků. „Víme, že tam řidiči rychlost často překračují. Pravidelně tam proto měříme a auta kontrolujeme. Myslím si ale, že za poslední měsíc se situace docela zlepšila,“ podotkla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

Radarů v Brně stále přibývá

Strážníci měří rychlost na osmdesáti místech města. Nejhorší je Vídeňská, Úvoz a Rokytova.

Rychlá jízda patří spolu s nepozorností řidičů k nejčastějším příčinám dopravních nehod. Lidé z brněnských Medlánek si stěžují, že u školy v Hudcově ulici řidiči několikanásobně překračují povolenou rychlost a ohrožují tak děti i ostatní chodce. Nejsou jediní, kteří mají takový problém. Mezi nejnebezpečnější úseky, které kontroluje městská policie, patří Vídeňská, Rokytova a Hněvkovského ulice, Úvoz a Terezy Novákové.

Přechody a zastávky

Brněnští strážníci měří rychlost téměř na osmdesáti místech ve městě. Zajímají je hlavně ta, kde se často stávají dopravní nehody. Například přechody u škol, zastávky hromadné dopravy a nepřehledné úseky. „Ty kontrolujeme pravidelně. Mezi nebezpečné silnice patřila také Kníničská ulice. Původní povolená rychlost tam byla padesát kilometrů v hodině. Zvýšila se na sedmdesát a pomohlo to. Řidiči se více hlídají,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Policisté se při kontrolách zaměřují na podobná místa jako strážníci. „Máme asi deset radarů, se kterými vyjíždíme na vytipované úseky. Velkým pomocníkem je pro nás přenosný laserový radar, který změří rychlost auta za několik sekund,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb. Podle něj jsou poslední dobou řidiči důslední a rychlost dodržují. „Provoz v centru je tak hustý, že větší problémy než s překračováním rychlosti, máme s přestupky, které řidiči dělají z nepozornosti,“ vysvětlil Šváb.

Proti pirátům silnic bojují i starostové jednotlivých městských částí. „Máme vlastní radar v Rybnické ulici, který ukazuje rychlost a počítá, kolik aut ji překročilo. Můžeme si z toho udělat statistiky a na jejich základě požádat strážníky o častější kontroly,“ uvedla starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Tři body dolů

O novém radaru uvažují i v Kohoutovicích. „Chceme jej na Libušinu třídu ze směru od Bosonoh. Je tam asi stometrová rovina, kde se řidiči moc nekontrolují. V okolí je základní škola a dům pro seniory. Přechod přes silnici by byl bezpečnější,“ myslí si starosta Kohoutovic Jiří Zorník.

Většina řidičů překračuje podle Kapitančikové povolenou rychlost o pět až dvacet kilometrů v hodině. Méně případů pak strážníci řeší s lidmi, kteří jedou rychleji o více než čtyřicet kilometrů. „Neohleduplným řidičům hrozí při překročení rychlosti o více než dvacet kilometrů pokuta až dva a půl tisíce korun. Můžeme jim strhnout i tři body,“ informovala Kapitančiková.

PETR JEŘÁBEK
HELENA ČTVRTEČKOVÁ