Brno staví nové město, tvrdí magistrát už několik let o takzvaném Jižním centru. Ve skutečnosti se však žádná velká výstavba nekoná. Kromě přetrvávajících dohadů o rekonstrukci železničního uzlu se totiž město zatím nemůže dohodnout s případnými investory.

Už od loňského léta se například nedaří prodat dva pozemky vedle Vaňkovky. Není ani jasné, kdo se o ně uchází. Městská akciová společnost Jižní centrum tají, s kým o prodeji jedná.

Na prodej jsou dvě velká zanedbaná prostranství při Opuštěné ulici, každé z nich má kolem tří tisíc čtverečních metrů. O tom, kdo, co a kdy na nich postaví, mělo být už dávno jasno. „S rozhodnutím čekáme na nové představenstvo firmy, které zvolí zastupitelé po volbách,“ tvrdil loni na podzim ředitel Jižního centra Jan Zavřel.
Jednání s investory ale nejsou u konce ani teď. „Prodej rozhodně nikde nevázne. Snažíme se jen vyjednat pro Brno ty nejlepší možné podmínky,“ zdůraznil včera Zavřel.

Podle obchodního ředitele realitní společnosti Gaute Dušana Přikryla se jednání mohou protahovat mimo jiné kvůli tomu, že trh s realitami stále ovlivňuje hospodářská krize. „Investice v této oblasti může být pro mnoho investorů riskantní kvůli nejasné situaci ohledně přesunu nádraží,“ upozornil Přikryl.

Neznámí zájemci

Na prodávaných plochách mezi stávajícím a plánovaným nádražím mají podle územního plánu vyrůst domy s obchody, kancelářemi a případně i byty. O každou parcelu se zpočátku ucházeli dva investoři, kteří městu nabídli, co na nich chtějí postavit.

Hodnotící komise měla poté vybrat lepší nabídku a společnost Jižní centrum dojednat s investorem podmínky. „Stanovit můžeme například podíl bytů, kanceláří a obchodů. Nebo třeba i podmínku, že investor vypíše na podobu nové stavby architektonickou soutěž,“ popsal už dříve Zavřel.

O tom, zda se jednání opravdu vedou v tomto duchu, však není možné zjistit nic bližšího. Jasné není ani to, s kým společnost Jižní centrum vyjednává. Jde prý o obchodní tajemství. „Zveřejnění informací o vyjednávání by mohlo město poškodit,“ vysvětlil brněnský primátor Roman Onderka.

Společnost střeží své obchodní tajemství tak úzkostlivě, že informace nevydá ani na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Vyzkoušelo si to občanské sdružení Brnění, které se snažilo zjistit, jak firma zacházela s městskými pozemky v minulosti. „Brno na žádost o informace odpovědělo, že nám je poskytne jeho akciová společnost. Ta však sdělila, že zákonu o svobodném přístupu k informacím nepodléhá, takže nám je neposkytne,“ popsal začarovaný kruh Matěj Hollan z Brnění. Podle Oldřicha Kužílka, který je autorem zmiňovaného zákona, se městská akciová společnost takto chovat nesmí.

„Každá obchodní společnost, ve které má město více než poloviční podíl, je povinna veškeré informace o své činnosti poskytnout. Nejde totiž o soukromou firmu, ale o instituci v majetku Brňanů,“ zdůraznil autor zákona Kužílek. A totéž řekl v jednom ze svých rozsudků i Nejvyšší správní soud.
O tom, zda na základě těchto informací společnost Jižní centrum přehodnotí svůj přístup, se však Brněnskému deníku Rovnost nepodařilo nic zjistit. Předsedkyně představenstva firmy Naděžda Křemečková ani ředitel Zavřel se k tomu totiž odmítli vyjádřit.

Čtěte také: Jižní centrum: pozemky vlastní provázané firmy