VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jižní Morava centrem lázeňství? Do deseti let

Jižní Morava /ANKETA, INFOGRAFIKA/ – Dámy, které se procházely po lázeňských kolonádách se slunečníkem nad hlavou a v bílých rukavičkách s lázeňskými oplatky patří už minulosti. Stejně jako proslulost sirných mikulovských lázní. O jejich znovuobnovení ale nyní usiluje mikulovský starosta Rostislav Koštial.

20.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Lázně Jáchymov

„Chceme postavit v jižní části města lázeňský komplex. Pokud seženeme investory, začne se stavět v roce 2014,“ uvedl Koštial.

Projekt je zatím v přípravné fázi. „Nechali jsme si vypracovat geologickou studii a na základě výsledků, které potvrdily, že se pod Mikulovem nachází cenné sirné a jodobromidové prameny. Jednáme nyní o změně územního plánu města,“ vysvětlil Koštial.

Obří komplex

Mikulov ale není jediný z jihomoravských měst, kde plánují stavbu lázní. O velkém lázeňském a kulturním centru se mluví už několik let také v souvislosti s obcí Pasohlávky na Brněnsku.

Na více než sto hektarovém pozemku se má v příštích letech stavět mimo jiné aquapark, hotel a kongresové centrum, archeopark a turistické centrum. „Zatím jsme v přípravné fázi. Chystáme investiční zónu. Našim úkolem je výstavba páteřní infrastruktury. Bude zahrnovat hlavní silnici, vodovod, potrubí na splaškovou a dešťovou kanalizaci, plynovod, cyklostezku a veřejné osvětlení,“ informoval předseda představenstva společnosti Thermal Pasohlávky Ilja Kašík. Teprve potom pozemky nabídnou investorům. S budování infrastruktury, která vyjde asi na 165 milionů korun, se začne letos v zimě. Hotová má být v roce 2012.

Další velkolepý plán na podporu lázeňství se zrodil v roce 2005 v hlavě starosty z dolnorakouské obce Schrattenberg, který leží několik kilometrů od Valtic.

Chce postavit vinné termální lázně na pomezí mezi Valticemi na Břeclavsku a Schrattenbergem, kde se lidé mají léčit pomocí vinných kúr. „V současné době projednáváme změnu územního plánu. Projekt nějakou dobu stál, protože jsme nemohli najít investora. Bylo by pěkné, kdyby se lázně podařilo postavit. Ale kdy to bude, zatím nikdo neví,“ popsala současnou situaci starostka Valtic Terézie Lvová.

#nahled|http://g.denik.cz/50/27/lazne_jizni_morava_infografika_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/50/27/lazne_jizni_morava_infografika.jpg|Lázně na jižní Moravě a v blízkém okolí.#

Podle některých odborníků se díky těmto projektům může jižní Morava v příštím desetiletí stát centrem lázeňství. Má k tomu navíc i dobré podmínky. Všechny lázně v kraji totiž leží na podobném podloží, kde se nachází termální vody s vysokou mineralizací. Říká se jim fosilní, protože vznikaly před miliony lety v mořském prostředí. „Tyto vody jsou uzavřené, nevyvěrají a proto také neproudí. Usazují se v nich nejrůznější minerály. Většinou se jedná o sodík, vápník, chloridy a sírany,“ vysvětlil odborný asistent se zaměřením na hydrogeologii Tomáš Kuchovský z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Výhodou této vody je i její teplota, která může mít až šedesát stupňů Celsia. Záleží na tom v jaké hloubce se nachází. Sirné prameny jsou vhodné k léčení pohybového, nervového a kardiovaskulárního ústrojí. Mají blahodárné účinky i na onemocnění kůže.

Pivní kůra

V současné době se Jihomoravané jezdí léčit a relaxovat hlavně do dolnorakouského Laa a lázní v Hodoníně a v Lednice. Lidi tam posílá buď lékař nebo si pobyty platí sami. Zajímavá je například pivní procedura, kterou nabízí Lázně Lednice. „ Pivní kúra sa skládá z výživné lázně s pivem, obilnými klíčky a z pivního zábalu,“ uvedl ředitel Lázní Hodonín, pod které Lednice spadá, Milan Sýkora.

Kromě těchto klasických lázní je v Jihomoravském kraji celá řada wellness center a hotelů, které mají výřivky a relaxační programy od čokoládových zábalů, přes brusinkové kúry až po klasické masáže. Jedním z těchto center je i Hotel Termal Mušov.

Ředitelka nejnovějších lázní na Břeclavsku, Lázní Lednice, Alena Ďurišová říká: Lidé potřebují nechávat se hýčkat

ROZHOVOR
– Lázně Lednice – místo přírodních krás a pohádkových zámků. Tak popisuje moderní rehabilitační zařízení otevřené v roce 2007 jeho ředitelka Alena Ďurišová. „V brzké době hodláme do naší nabídky zařadit procedury s nádechem exotiky,“ prozrazuje současné plány.

Čím je dáno to, že se na Břeclavsku lázeňství v posledních letech tak rozrůstá?

Myslím si, že lidé všeobecně v současné době lázeňství vyhledávají. Stres je cítit ve společnosti téměř na každém kroku. A z toho asi vyplývá i potřeba lidí se odreagovat, relaxovat a nechat se trošku hýčkat.

Myslíte si, že lázeňství a turismus na Břeclavsku spolu úzce souvisí?

Nyní už tomu tak zcela určitě je. Ročně k nám přijede více než deset tisíc klientů. V lázních si jeden den dopřejí třeba čokoládovou či vinnou kůru, pak si projdou zámeckou zahradou v Lednici. Večer posedí v některém zdejším sklípku u dobrého vínka. Další den si projedou na kole turistické perly v okolí. A tak bych mohla pokračovat ještě dál.

Jakou speciální nabídku máte pro klienty lázní?

Naše speciální nabídka je spíše z oblasti estetiky. Využíváme exkluzivní přístroj Cellu M6, který pomáhá při odstraňování nadbytečné váhy a celulitidy. Má i významné léčebné účinky – využívá se při terapii otoků.

Plánujete nějaké novinky?

V současné době máme čerstvou novinku. A to thajské masáže. V brzké době hodláme do naší nabídky zařadit další nové procedury s nádechem exotiky. Co se týká kulturních akcí, tak máme připravené již tradiční lázeňské dřevosochání, které se bude konat od pátého července. Na podzim pak chystáme zajímavý víkend pro ženy. Pozvali jsme skvělou vizážistku, v programu je i módní přehlídka a balíček wellness procedur za speciální cenu.

Voda zapáchá, ale léčí tělo i duši

Pasohlávky – Příjemné teplo se mi pomalu rozlévá po celém těle. Slastně přivírám oči a zpovzdálí slyším tiché šplouchání. Jenom ta nesrozumitelná maďarština mi nějak chybí.

Ne, nejsem v žádném termálním komplexu někde u Balatonu, ale pár kilometrů od Brna, ve venkovním termálním bazénu na břehu Mušovského jezera. „Fuj, to ale smrdí,“ vytrhává mě ze snění malý kluk, který právě v plavkách sestupuje do vody. „Pššt,“ napomíná ho jeho máma při pohledu na pět tiše relaxujících lidí v bazénu, které výkřik jejího synka právě vrátil zpátky do reality.

Za netypický zápach může vysoký obsah sirovodíku v geotermální vodě, jejíž teplota se blíží šestatřiceti stupňům Celsia. Hotel Termal, jehož je nevelký bazén součástí, ji čerpá z nedalekého vrtu. Díky řadě minerálních látek má příznivý vliv například při onemocněních pohybového aparátu, močového ústrojí, i kožních nemocech.

Přijít může každý, s výjimkou dětí do čtyř let. Žádné lékařské potvrzení není potřeba. „Každý by měl ale zvážit svůj zdravotní stav, aby mu voda místo pomoci spíše neublížila. Pozor by se měli dávat hlavně lidé s vysokým krevním tlakem. Zvláště při delším pobytu v bazénu hrozí přehřátí organismu,“ upozorňuje spolumajitel zařízení Jaroslav Sedlák.

Termální bazén, který je předzvěstí chystaného velkého lázeňského komplexu, leží u kempu Merkur už téměř dva roky. Za tu dobu si jej mnozí oblíbili. „Někteří jezdí i pětkrát týdně. Podle mých zkušeností je ale optimální tak třikrát,“ říká Sedlák.

A lidé si pochvalují i účinky termální vody. „Je to tady super, podle mě je to jedna z nejlepších termálních vod v širokém okolí. Mohu potvrdit, že má jednoznačně léčivé účinky. Je dobrá na klouby i na psychiku,“ svěřuje se Josef Ševčík z Velkých Pavlovic.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ
IVA VALENTOVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK

Chodíte do lázní?

Ano

23 %

Ne

77 %

Hlasovalo: 30

Anketa byla ukončena

20.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brněnská přehrada. Povodně 2002.

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME
1

Vlak mezi Královým Polem a Kuřimí srazil člověka. Spoje jezdí po jedné koleji

Žena se po hádce chtěla pomstít druhovi. Z okna v sedmém patře vyhodila štěně

Hrušovany u Brna – Smrtí tříměsíčního štěněte skončila hádka opilých partnerů v Hrušovanech u Brna. Na začátku května tam policisté našli tělo křížence na trávníku před domem. „Vyšetřováním policisté zjistili, že zvíře někdo vyhodil z okna bytu v sedmém patře domu," sdělil v pátek policejní mluvčí Bohumil Malášek.

V Brně se lidé svezou parní tramvají Caroline. Bučovice zvou na bitvu a jarmark

Jižní Morava /TIP NA VÍKEND/ - Dým a hukot provází legendární parní tramvaj Caroline, která v sobotu sveze návštěvníky Dopravní nostalgie. Na náměstí Svobody navíc lidé uvidí další historické tramvaje a autobusy. „Ve stejné době budou stát historické trolejbusy v Brandlově ulici," uvedla mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.

Opravy psychiatrie v bohunické nemocnici: cena půl miliardy, vznikne i park

Brno – Kvalitnější prostředí nám umožní léčit psychiatrické pacienty úspěšněji, zní z Fakultní nemocnice Brno. Kvůli špatnému technickému stavu plánuje její vedení kompletně opravit psychiatrickou kliniku v budově G. Práce mohou začít už v následujícím roce. Trvat mají zhruba dva a půl roku.

Jihomoravská rozvojová ještě žije. Zájem o podíl Letiště Brno má kraj

Jižní Morava – Místo návrhu na zrušení nakonec odkup. Jak už Brněnský deník Rovnost dříve informoval, představitelé kraje chtěli zrušit Jihomoravskou rozvojovou společnost. Ve firmě, která měla rozvíjet letecké spojení Brna se světem, drží poloviční podíl. Druhý má Letiště Brno. Nyní se rýsuje možnost, že kraj tento podíl získá.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies