VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Život lidem na jižní Moravě prodlužuje víno

Jižní Morava – Víno a krach strojírenského průmyslu nemají na první pohled mnoho společného. Podle odborníků ale přispívají k prodloužení života lidí v Jihomoravském kraji. Ten se díky tomu řadí mezi regiony, jejichž obyvatelé mají vyhlídky na nadprůměrně dlouhý život.

10.2.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Tomáš Kubelka

Dobře jsou na tom podle statistik zejména ženy. „Podle dvouletých průměrů za rok 2007 a 2008 je naděje na dožití žen v Jihomoravském kraji třetí nejvyšší ze všech českých krajů. Předpokládaná střední délka života u mužů je ale ve srovnání s ostatními regiony až na sedmé příčce,“ upřesnil Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu.
Nejlepší vyhlídky mají holčičky, které se v poslední době rodí na Břeclavsku. Podle odhadů odborníků mají před sebou více než osmdesát let života. „Větší naději na dožití mají v Česku jen ženy z Jihlavy,“ podotkl Adam.

Rozhoduje ovzduší

Za rozdílné vyhlídky lidí z různých regionů mohou podle odborníků životní podmínky, které tam obyvatelé mají. Na zdraví lidí se podepisuje především kvalita ovzduší a různá znečištění. „Jihomoravský kraj patří v tomto ohledu k těm méně rizikovým oblastem v Česku. A to i přesto, že dříve v něm bylo hodně strojírenského a energetického průmyslu. Mezi typické znečišťovatele patřily například brněnské továrny Zbrojovky, Zetoru či Královopolské strojírenské. Při výrobě uvolňovaly značné množství emisí,“ vysvětlil Ivan Koláčný ze Státního zdravotního ústavu v Brně.

S tím, jak průmyslová výroba na jižní Moravě začala upadat, se výrazně lepšila úroveň životního prostředí. Hygienikům teď proto dělá vrásky spíše nárůst dopravního ruchu. Jihomoravské silnice nikdy nebyly tak vytížené jako v současné době. „Opomíjený je zejména vliv nadměrného hluku. Dokonce i u zdravého člověka může způsobovat psychické problémy. Ohrožené jsou všechny obce, které leží podél významných silničních tepen,“ upozornil Koláčný.

Právě kvůli hluku se přestěhovala například Ivana Boučková z Brna. Přestože dříve dlouho žila ve městě, teď bydlí v Modřicích, kde má i vlastní zahrádku. „Cením si hlavně klidu, ticha a pohody, které v novém domově mám,“ pochvaluje si Boučková.

Lidé, kteří dají venkovu před ruchem města přednost, jsou podle odborníků ve výhodě. „Obecně platí, že všechna velká města mají ve svém okolí zhoršené ovzduší, které má na zdraví člověka značný dopad. Brno je na tom tedy hůř než například Tišnov, obyvatelé Znojma jsou zase v horší situaci než lidé z obcí, jako je Vranov nad Dyjí,“ podotkl Koláčný.

Klid venkova

Lidé na venkově navíc žijí klidnějším způsobem a více se vyhýbají stresu. Ten přitom způsobuje rychlejší rozvoj mnoha závažných zdravotních problémů. Především chorob srdce a cév, které jsou nejčastější příčinou smrti lidí na jižní Moravě. „Způsobují více než polovinu úmrtí v kraji. Na druhém místě jsou nádorová onemocnění, na která zemře přibližně čtvrtina lidí,“ upřesnil Adam.

Podobný poměr je ve všech českých krajích. Oproti jiným regionům jsou ale Jihomoravané ve výhodě. Díky vínu. „Jde o takzvaný francouzský paradox. Obecně platí, že alkohol je škodlivý. Na území, kde ale lidé pravidelně a v rozumné míře popíjejí víno, trpí obyvatelé výrazně méně infarkty, cévními mozkovými příhodami a dalšími nemocemi spojenými s pojídáním tučných jídel,“ dodal Koláčný.

Praktická lékařka Renata Novotná léčí pacienty už víc než dvacet let. Tvrdí: Žijeme déle. Díky medicíně i sobě

ROZHOVOR
– Jako praktická lékařka je Renata Novotná obvykle první, na koho se lidé se svými zdravotními problémy obracejí. „Dnes jsou na tom pacienti lépe než dříve. Kvalita prevence i léčby po revoluci neuvěřitelně stoupla,“ říká Novotná.

Podle statistik jsou nejčastější příčinou smrti na jižní Moravě onemocnění srdce a cév. Setkáváte se s nimi často ve své ordinaci?
Na takzvané kardiovaskulární choroby lidé skutečně umírají nejvíc. Medicína ale udělala za poslední roky nevídaný skok. U všech pacientů například sledujeme hladinu cholesterolu. Mnohá onemocnění tak podchytíme dřív, než se projeví.

Jak je na tom jižní Morava v porovnání s ostatními regiony?

Máme dvě velké fakultní nemocnice, které mají perfektně vybavené koronární jednotky. Systém dojezdnosti je navíc skvěle propracovaný. Bezesporu jsme na tom lépe než třeba obyvatelé Vysočiny.

Čím dál více lidí ale má v dnešní době sedavé zaměstnání za počítačem. Nezvyšují si tak riziko onemocnění?

Naopak. Myslím, že lidé si více uvědomují, jak důležitý je životní styl. Mezi mými pacienty třeba ubývá kuřáků. Před patnácti lety kouřil doslova každý mladý člověk. Dnes kouření přiznává asi desetina.

Má klesající obliba tabáku vliv na výskyt nádorových onemocnění?

Není to oficiální stanovisko, ale ze své zkušenosti mohu říci, že pacientů s nádory plic vídám méně. Onkologická onemocnění jsou přesto pořád strašák. V Česku naštěstí funguje poměrně dobrý systém prevence. Díky mamografu zachytáváme nádory prsu mnohem dřív než před lety. Podobně je to s nádory tlustého střeva, kterých je u nás ale pořád nejvíc na světě.

Co způsobuje rozdíly v příčinách úmrtí mezi muži a ženami?

Už to, že se narodíte jako chlapec, pro vás znamená větší rizika než pro dívku. Muži jsou například náchylnější než ženy k infarktům a dalším chorobám.

A co zranění a nehody? Riskují muži více než ženy?

Použiji jeden příklad. S úmrtím za volantem jsem se u mužů do třiceti let mezi svými pacienty setkala několikrát. U žen takřka vůbec.

Vesnice, která má pramen zdraví

Šitbořice – Když v listopadu roku 1918 skončila první světová válka, narodil se v Šitbořicích na Břeclavsku Jan Matuška. Letos oslaví dvaadevadesáté narozeniny. To mu však vůbec nebrání v tom, aby se účastnil hasičských schůzí a tancoval na zábavách.

Že je Matuška čilý důchodce, potvrzuje i jeho dcera Marie Dostálková, která s ním bydlí. „Je v dobré kondici. Nemá problémy se zdravím. U doktora nebyl, ani nepamatuji. Zdraví si udržuje každodenními procházkami,“ tvrdí Dostálková.

Devadesátiletý Matuška přitom není v Šitbořicích žádná výjimka. Vysokého věku se tam dožívá více lidí než jinde. V současné době bydlí v obci sedm lidí, kterým je přes devadesát let. Nejstarší z nich, Božena Lengálová, letos oslaví osmadevadesáté narozeniny. A loni dokonce v Šitbořicích dva páry oslavily diamantovou svatbu. Potvrdily si přitom manželský slib, který si daly před šedesáti lety.

Před pěti lety slavil stejné výročí i Matuška. „Maminka s tatínkem spolu byli třiašedesát let. V naší době je to něco neuvěřitelného,“ myslí si jeho dcera.

Za pevné zdraví a tuhý kořínek místních obyvatel prý podle pověsti může léčivý sirný pramen Štengar. „Sirné koupele působí blahodárně v řadě oblastí. Pomáhají hlavně na pohybová a kožní onemocnění. Největší úlevu přinášejí lázně lidem, kteří trpí zánětlivými chorobami kloubů,“ potvrzuje místní odborník na historii a učitel Josef Zelinka.

Starosta Šitbořic Antonín Lengál léčivému pramenu tolik nevěří. „Samozřejmě že koupele lidem pomáhají, ale elixír mládí to není,“ tvrdí Lengál. Podle něj je důležitější, že v okolí Šitbořic není žádná průmyslová zóna. Lidé tak dýchají čerstvý vzduch a žijí v příjemném prostředí.

Vodu ze Štengaru nepije ani devadesátník Matuška. „Nejraději mám kávu s mlékem. Občas si dám pivo nebo něco tvrdšího. Nemám ale žádný recept na dlouhý život,“ říká Matuška. I když je mu dvaadevadesát let, necítí se starý. „Rád bych se dožil stovky, abych ji mohl pořádně oslavit se svou rodinou,“ přeje si důchodce. Jediný problém, který ho trápí, je špatný sluch. „Tatínek je skoro hluchý, člověk si s ním moc nepopovídá,“ vysvětluje Dostálová.

Autor: Lucie Hrabcová

10.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nočním brnem prošel žhář. Zapaloval kontejnery a popelnice, poničil i motorku.
1 10

Žhář v noci prošel Brnem. Způsobil škodu za pětačtyřicet tisíc

Finalistky soutěže krásy Česká Miss zavítaly k lomu poblíž Valtic, kde fotily fotografie a natáčely medailonky pro finálový večer.
1 3

Účast v Miss nás naučila větší samostatnosti, říkají finalistky soutěže

Bazén na Riviéře vyloží nerezem, aby zabránili úniku vody. Přibyde tam i tobogán

Brno – Plážové osušky a plavčíky vystřídali v pátek dělníci se svými sbíječkami. Na brněnském koupališti Riviéra začala rekonstrukce. Opravovat se budou bazénové stěny, skrz které prosakovalo denně zhruba 200 tisíc litrů vody za přibližně čtrnáct tisíc korun. „Bazény vyložíme nerezem. Toho bude potřeba přes deset tisíc metrů čtverečních,” uvedl oblastní ředitel firmy Metrostav, která bude mít stavbu na starosti, Zdeněk Mička.

Po deseti letech končí vedoucí brněnského odboru dopravy Vladimír Bielko

Brno – Vladimír Bielko řídil deset let všechny důležité kroky, které brněnští radní v dopravě podnikli. Pod jeho vedením dohlížel odbor na provoz ve městě i stavbu nejdůležitějších dopravních staveb. K poslednímu zářijovému dnu však odchází.

Mají transplantované srdce. Na společném setkání k němu dostanou i rodný list

Brno, Mikulov – Díky srdcím dárců se znovu narodili. Šedesátka lidí, kteří si v minulosti prošli transplantací nejdůležitějšího orgánu, se tento víkend uvidí v Mikulově na společném setkání.

Fyzické testy jihomoravských policistů zkusilo 26 zájemců. Neuspěla ani půlka

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Jihomoravští policisté mají ve svých řadách šestapadesát volných míst. Zájemci o ně musí být zdravotně způsobilí a splnit psychické i fyzické testy. Prozkoušet svou zdatnost mohli v pátek při workshopu Policistou na zkoušku. Odehrál se ve Sportovním klubu policie Kometa Brno poblíž Riviéry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení