Líbí se vám vítězný návrh sochy Jošta? Hlasujte v anketě

Jošt Moravský, kůň a odvaha. S úkolem skloubit tři různé motivy se muselo poprat téměř pět desítek českých sochařů. Soutěžili mezi sebou o to, kdo ztvární budoucí dominantu Moravského náměstí v Brně – jezdeckou sochu symbolizující odvahu.

Odborníci a politici již mají jasno. Podle nich má vedle kostela svatého Tomáše stát moderně pojaté dílo Maria Kotrby. Ten již pro Moravské náměstí vytváří sochu Spravedlnosti.

Kotrbova socha zobrazuje římského krále a moravského markraběte Jošta s praporem v ruce. „Je to spíš stylizované dílo. Autor nechtěl napodobovat historické styly a vytvářet nového svatého Václava z pražského Václavského náměstí. Komise vybrala velmi dobře,“ pochvaluje si brněnský architekt Petr Hrůša, který koncepci jezdecké sochy pro Brno vymyslel.

Odvaha je jednou ze čtyř platónských ctností, které chce Hrůša na Moravském náměstí vypodobnit. Dalšími jsou Spravedlnost, Umírněnost a Obezřetnost.

Golem na koni

Vítěze soutěže na první jezdeckou sochu v Brně vyhlásila včera komise. Zasedli v ní odborníci i brněnští politici. Její verdikt teď musí posvětit městská rada. Autor vítězného návrhu je proto při svém vyjadřování zdrženlivý.

„Komise můj návrh sice vybrala, ale zadavatel se potom může rozhodnout jinak,“ odůvodnil Kotrba. Ten pro Moravské náměstí navrhl také už schválenou sochu Spravedlnosti.

Podle Hrůši se Kotrbovo pojetí může stát terčem kritiky. „Někdo třeba řekne, že vypadá jako golem. Prozatímní modelové zpracování ale sochu zkresluje, v bronzu bude vypadat jinak,“ myslí si Hrůša.

Sochu pro Moravské náměstí vybíral kromě uměleckých teoretiků také bývalý i současný primátor Brna.

„I když můj favorit nezvítězil, dovedu si představit, že vybraná socha na Moravském náměstí bude. Myšlenku statečnosti spojenou s Joštem by v ní Brňané měli najít,“ tvrdí brněnský primátor Roman Onderka, který hlasoval pro návrhy, které skončily na pátém a šestém místě.

Socha bude podle vítězného návrhu stát naproti hrobce Jošta, která se ukrývá v kostele svatého Tomáše. Město ji chce odhalit prvního října příštího roku, kdy uplyne přesně šest set let od jeho zvolení římským králem. Vzhledem k těsnému termínu vybírala komise vítěze pouze v jediném kole.

Jezdecké sochy nejsou v moderním umění běžné. Přihlášení umělci proto nejčastěji řešili problém, jestli jezdeckou sochu pojmout jako vážný pomník či nadsázku. Pro první variantu se rozhodl například brněnský výtvarník Michal Gabriel, jehož návrh skončil třetí.

„Vymyslel jsem velice seriozní pomník římskému králi. Spojil jsem tradici s moderním ztvárněním,“ popsal svůj návrh Gabriel, který si myslí, že soutěž byla vypsaná příliš volně. „Dala prostor jak pro pojetí vážné, tak i volnější. Na druhou stranu jsem rád, že se politici o umění vůbec zajímají,“ dodal Gabriel.

Od původní recese nakonec ustoupil další z účastníků soutěže Jaromír Gargulák. „Původně jsem zamýšlel navrhnout obdobu houpacího koně, ale nakonec jsem se rozhodl pro důstojný pomník,“ řekl Gargulák.

Vítězný návrh jezdecké sochy Jošta Moravského na Moravské náměstí od sochaře Maria Kotrby.