Tomáš Julínek sice už není ministr zdravotnictví, svůj boj o regulační poplatky v lékárnách a v nemocnicích ale nevzdává. Včera představil text nazvaný Julínek varuje, ve kterém upozorňuje pacienty na údajné problémy, které jim darovací smlouvy mohou způsobit.

Současný senátor z Brna dal svému letáku podtitul 10 rad a informací pro občany, kteří uvěřili volebnímu slibu ČSSD. „S obavami sleduji stále větší zmatek, který provází proplácení regulačních poplatků v kraji pomocí darovacích smluv,“ objasnil důvody svého kroku Julínek.

Podle bývalého ministra především dochází k porušení zákona. „Poprvé od pádu komunismu došlo k rozsáhlému pošlapání základů právního státu,“ upozornil Julínek a dodal, že nad nedodržováním zákona nelze mávnout rukou.

Vedení Jihomoravského kraje je ale přesvědčené, že nabízení darovací smluv je v pořádku. „Rozhodně neporušujeme právní normy. Darovací smlouvy v kraji využívá šedesát procent pacientů. Dávají tak bývalému ministrovi jasně najevo, co si o jeho reformách myslí,“ komentoval krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Jeho názor sdílí také jihomoravský hejtman Michal Hašek, který si za svůj dlouhodobý cíl klade úplné zrušení regulačních poplatků. „Bývalý ministr Julínek se zaťal a svými pseudoargumenty se neustále snaží zdravotnické poplatky propagovat. Voliči mu ale jasně ukázali, že o poplatky nestojí a že jeho systém nefunguje,“ komentoval Michal Hašek.

Julínek kromě porušování zákona upozorňuje na nespravedlnost proplácení pomocí darovacích smluv. Dar od Jihomoravského kraje totiž mohou přijmout pouze pacienti těch nemocnic a zákazníci těch lékáren, které kraj zřizuje. Na území Brna přitom není ani jediná.

Krajský radní pro zdravotnictví Ryšavý ve spolupráci s brněnským primátorem Romanem Onderkou už ale pracují na tom, aby darovací smlouvy začaly platit i v městských nemocnicích. „V současnosti zpracováváme návrh, který konkrétně určí, jak bude systém fungovat,“ upřesnil Onderka.

Na závěr svého spisku se Julínek také snaží promluvit pacientům do duše. „Poplatky jsou součástí solidárního postoje všech občanů k vážně nemocným,“ vysvětlil Julínek. Podle něj je důležité přispívat na drahou léčbu dlouhodobě nemocných, a to obzvláště v době celosvětové hospodářské krize.

Julínkovo desatero.

10 rad a informací pro občany, kteří uvěřili volebnímu slibu ČSSD a rozhodli se přijmout odpouštění zdravotnických poplatků krajem

1)Mimo zákon
Především si musíte být vědomi, že přistupujete na postup, který stojí mimo zákon. Politici ČSSD platný zákon nerespektují jen proto, aby od vás pod falešnými sliby získali hlasy! Možná vám to připadá nepodstatné, ale poprvé od pádu komunismu došlo krozsáhlému pošlapání základů právního státu. Pokud dnes mávneme rukou nad nedodržováním zákona, který upravuje poplatky, jakou jistotu máme, že zítra nebude stejně lehkomyslně obcházen jiný zákon, který vás chrání

2)Někde se platí
Poplatky vám budou odpouštěny pouze vkrajských lékárnách a nemocnicích. Vměstských, soukromých a státních zdravotnických zařízeních platit budete!

3)Jiný kraj, jiný mrav
Každý kraj má odlišný režim pro odpouštění poplatků, obvykle jde o formu daru po podepsání darovací smlouvy, ale i ta se může kraj od kraje lišit.

4)Smlouva srizikem
Darovací smlouva je řádně písemná a zavazující smlouva, která není bez rizika! Pečlivě si ji prostudujte!

5)Veřejné intimnosti
Víte, že darovací smlouvou zbavujete nemocnici mlčenlivosti o určitých intimních údajích? A nejen to. Dokonce zároveň svolujete kvolnému nakládání svašimi osobními údaji (normálně vás chrání Zákon o ochraně osobních údajů!)

6)Daňová povinnost
Na základě opakovaného přijetí daru vám může vzniknout daňový povinnost, a pokud ji správně nepřiznáte, můžete být vystaveni sankcím finančního úřadu včetně trestní odpovědnosti.

7)Nestandardní postup
Darovací smlouvy si schovávejte! Protože se jedná ze strany krajů o zcela nestandardní a dosud nevyzkoušený postup, je pro vás bezpečnější poradit se sdaňovým poradcem.

8)Pozor na limit
Vdarovacích smlouvách se zavazujete, že když překročíte limit, peníze kraji buď vrátíte, nebo dar nepřijmete. Tento závazek ale nemůžete splnit. O tom, že jste překročili limit a zdravotní pojišťovna vám vrací peníze, se totiž dozvíte nejdřív za dva měsíce, ale také to může být až za pět měsíců. Pokud tedy podepíšete smlouvu stímto ustanovením a pojišťovna vám vrátí peníze – týká se to především důchodců a vážně nemocných pacientů (!) – může to být vnímáno jako podvod a nedodržení darovací smlouvy a zároveň se opět vystavujete sankcím.

9)Dražší léky
Schovávejte si účty za léky třeba za čtvrtletí, abyste si zkontrolovali, zda se vám nákup léků bez poplatku opravdu vyplatí. Je běžné, že léky sdoplatkem jsou vkrajských lékárnách dražší než vlékárnách, kde se poplatek normálně vybírá! Poplatek 30 kč za položku na receptu totiž kompenzuje zvýšenou cenu léku. Pokud lékárna kraje nevybírá poplatky, neznamená to, že budete mít lék o 30 kč levnější.

10)Nabouraná solidarita
Pokud vám záleží na osudu všech, kdo jsou vážně nemocní a potřebují drahou léčbu, poplatky plaťte. Přispíváte květší solidaritě a stabilitě českého zdravotnictví, což je důležité zvláště vdobě hospodářské krize. I Vy můžete potřebovat léčbu za statisíce či dokonce miliony korun!