Její pohádkovou atmosféru si však zevnitř lidé dnes vychutnat nemohou. To by se brzy mělo změnit. Moravská galerie má velkou šanci získat příspěvky na její obnovu z takzvaných Norských fondů.

„Máme asi devadesátiprocentní naději, že dotaci třicet milionů získáme, a vilu tak konečně opravíme,“ odhaduje Simona Juračková z Moravské galerie. Ta vilu odkoupila před dvěma lety od soukromých majitelů a chce v ní zřídit badatelské Centrum Dušana Samo Jurkoviče. Návštěvníci se zde seznámí s dílem slavného architekta, který si vilu vystavěl pro sebe jako první dům v místech, kterému se říkalo Pod kopcem.
„V případě, že vila peníze dostane, otevře se návštěvníkům už v roce 2010,“ tvrdí Juračková.

V Jurkovičově vile by mělo do té doby vzniknout podobné muzeum, jaké se plánuje třeba ve vile Tugendhat. „Konkurovat si nebudeme, ve vile Tugendhat bude expozice funkcionalismu. My se zaměříme na Jurkovičovu tvorbu, kterou zasadíme i do kontextu začátku dvacátého století,“ vysvětluje Juračková.

Jurkovič je i autorem dřevěných luhačovických domů či folklorních domků v Rožnově pod Radhoštěm. Jeho styl zvaný vernakulár je opakem strohého funkcionalismu. Inspiruje se místní lidovou tradicí a krajinou venkova. „Jurkovičovo dílo je zatím u nás nedoceněné. Badatelské centrum je vynikající nápad,“ poznamenal brněnský architekt Petr Hrůša.