Chlouba brněnského soudnictví, nově postavený Justiční areál v Heršpické ulici, se nejspíš stane jeho ostudou. Nejvyšší kontrolní úřad totiž zjistil, že se stavba oproti původním plánům prodražila o miliardu korun. Ministerstvo spravedlnosti kvůli tomu muselo dokonce prodat nepotřebný majetek, aby mohlo vyšší náklady zaplatit. Teď je bez peněz.

„Chyby a nedostatky krajského soudu při řízení projektu a nekoncepční a nedůsledná kontrola ministerstva způsobily nehospodárnost investice,“ prohlásil prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.

Původní investiční záměr počítal s tím, že náklady na stavbu nového sídla Městského soudu Brno, Okresního soudu Brno–venkov a Městského státního zastupitelství v Brně budou sedm set šedesát osm milionů korun.

„Tento cíl nebyl splněn. Schválené náklady stavby do skončení naší kontroly narostly o sto třicet devět procent až na více než miliardu a osm set milionů. Kvůli tomu se ministerstvo dostalo do platební neschopnosti a termín dokončení se musel několikrát oddálit,“ řekl Dohnal.

Ministerští úředníci se podle závěrů kontroly snažili přinutit krajský soud v Brně, aby přijal úsporná opatření, bylo však už pozdě.

„Stalo se tak až v době, kdy už ministerstvo nebylo schopné zabezpečit peníze na stále dražší projekt. Nedokázalo proplácet závazky krajského soudu ze svého rozpočtu, a proto kvůli získání chybějících peněz rozhodlo prodat nepotřebný majetek,“ píší kontroloři v kontrolní zprávě.

Na brněnském krajském soudě nenechává Nejvyšší kontrolní úřad nit suchou. Tvrdí dokonce, že soudci porušili zákon. „Soud neuzavřel s vybraným uchazečem smlouvu o dílo na projektovou dokumentaci v souladu se zadáním a vybranou nabídkou. Porušil tím zákon o veřejných zakázkách,“ řekla mluvčí úřadu Radka Burketová.

Ministerstvo spravedlnosti odmítlo, že by kontrolu podcenilo. Smlouvy navíc schvalovalo předchozí vedení ministerstva. „Nové vedení ihned po svém nástupu zahájilo jednání se zhotovitelem stavby investorem, tedy krajským soudem. Cílem bylo zvážit, zda ve stavbě vůbec pokračovat nebo najít možnosti snížení nákladů. Soud na pokračování stavby trval, úvahy o zakonzervování odmítl,“ uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Steinerová.

Stavba Justičního areálu proto pokračovala, přestože ministerstvo zruinovala. „Kvůli brněnskému projektu teď nemůžeme dělat žádné investice. Ministr Jiří Pospíšil na to upozorňuje už dlouho,“ dodala Steinerová.

Krajský soud v Brně má výsledky kontroly už dva měsíce a zásadně s nimi nesouhlasí. „Závěry jsme už napadli, u některých už rozhodli v náš prospěch. V pondělí se sejde ředitelky správy soudu s hlavním ekonomem a vypracují podrobné vyjádření,ů vzkázala mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Podle ní soud neuzavřel jedinou smlouvu ministerstva. „Nejsme si vědomi žádného porušení zákona,“ vzkázala Sedláčková.

Na upozornění brněnského Deníku Rovnost se celým případem začala zabývat také Transparency International. „Je evidentní, že Krajský soud v Brně i Ministerstvo spravedlnosti při veřejné zakázce zásadně pochybili. Jejich představitelé by za to měli nést odpovědnost. Budeme tento případ dále pečlivě sledovat, zejména pokud jde o zmíněné vyvození odpovědnosti a potrestání dotyčných osob,“ prohlásil vedoucí právní poradny Transparency International Martin Lachmann.