Svoje pobouření dali lidé z Kamenné kolonie najevo na úterním jednání brněnského zastupitelstva, které cenovou mapu projednávalo.

Cenová mapa je podle lidí tendenční. „Zastupuji tři sta padesát lidí, kteří nejsou spokojení s tím, co se děje. Cenová mapa je závažný dokument, který je z našeho pohledu schvalován kvapně. Spousta občanů se vůbec neměla šanci s dokumentem seznámit, protože několik dní internetová aplikace, kde to mělo jít, vůbec nefungovala. Podle nás je tendenční a ceny v ní neodpovídají realitě. Jsou hlavně z rohu 2008 a to se ještě neprojevily důsledky krize. Dnes ceny vypadají úplně jinak,“ zlobí se jeden z obyvatelů Kamenné kolonie Roman Šenkýř.

Souhlasí s ním i Šárka Jogerová. „Bydlím v Kamenné kolonii už víc než deset let. Chybí tu kanalizace, vodovod, jsou spousty sněhu, který nikdo neuklízí, na domy nám padají kameny. Nikdy jsme nedostali možnost odkoupit si pozemky pod našimi domy. Ze dne na den teď navíc cena pozemků vzrostla na čtyři sta procent. To by bylo pochopitelné, kdyby vzrostla i kvalita. Jenže ta lokalita pořád chátrá a nic se neděje,“ rozčílila se Jogerová.

S námitkami lidí souhlasí i občanští demokraté, kteří jsou v brněnském zastupitelstvu v opozici. „Cenová mapa velmi ovlivní životy lidí. V době krize, kdy ceny klesají, je zvedat ceny pozemků docela zvláštní. Navíc když si to tady hezky zdražíme, zvlášť, když jsou před námi velké výkupy kvůli železničnímu uzlu, tak to město přijde na dost peněz,“ pochybuje o přínosu aktualizace cenové mapy občanský demokrat Leo Venclík.

Náměstek brněnského primátora pro majetkové záležitosti Oliver Pospíšil však s námitkami nesouhlasí. „Cenová mapa není typická obecně závazná vyhláška, je to technický podklad, jakési zrcadlo toho, jaká cenová úroveň pozemků v jaké části města je. Není to regulátor a funguje jako pevný předpis pouze pro úřední oceňování, tedy daně z převodu, daně darovací a daně dědické, jinak se reálných cen nedotýká,“ uklidňuje Pospíšil.

Ceny v Kamenné kolonii jsou však podle něj opravdu podhodnocené. „V aktualizaci jde jen o posouzení, jaká je tam skutečná hodnota pozemků. Šest set padesát korun za metr čtvereční je typický důkaz zastaralosti současné cenové mapy a ne ukázka toho, že by město chtělo lidem nějak ubližovat,“ dodal Pospíšil.