Za melodie, kterou zahrála skupina romské zpěvačky Moniky Bagárové, vstoupila elegantní Jeanová do sálu v Muzeu romské kultury v Bratislavské ulici. Podle svých slov se chtěla svojí návštěvou seznámit s romskou kulturou a tradicí a také si v otevřené diskusi vyslechnout, co nejvíce tíží brněnské Romy. „Tady jsem našla paměť, historie i obličeje romských národů. Je vidět, že stavíte vaši budoucnost na kreativitě a uchovávání vaší kultury i jazyka,“ pochválila Romy Jeanová. Střídavě anglicky a francouzsky mluvící guvernérka si se zájmem nechala představit známé romské umělce, Jozefa Feča, Eugena Horvátha, saxofonistu Vladimíra Dirdu z Guločaru nebo také violinistu Rudolfa Bagára.

Ten také guvernérce za její návštěvu poděkoval a tlumočil jí také obavy Romů z budoucnosti. „Chtěl bych vám říct, paní guvernérko, že Romové jsou v této republice velice vystrašení a mají strach o život,“ řekl Bagár.

Koordinátor její návštěvy, Michal Vlček z Kanadského velvyslanectví tvrdí, že guvernérka nepřichází do České republiky řešit žádnou politickou otázku. Česko je již třetí zemí, kterou Jeanová v Evropě navštívila, a cestu plánovala údajně již dlouho. „Její role není politická. Nelze očekávat, že by se nějak vyjádřila k obnovení vízové povinnosti pro české občany v souvislosti s romskou imigrací,“uve­dl Vlček.

Podle něj se v Muzeu na Bratislavské Jeanové líbilo. „Za možnost navštívit muzeum i za diskusi s romskými umělci je vděčná a velmi dojatá tím, co zažila,“vzkázal Vlček.

Před návštěvou muzea se Jeanová v hotelu International setkala s primátorem Romanem Onderkou a diskutovala i se studenty na Fakultě sociálních studií. Po náročném dni povečeřela stále kanadská guvernérka s hejtmanem jihomoravského kraje Michalem Haškem v zámku na Slavkově. Zítra zamíří na pražský hrad.