Jihomoravský kraj by měl mít základní síť nemocnic, které zůstanou za všech okolností neziskovými organizacemi. Lídři kandidátek pěti hlavních stran pro krajské volby tak vyvrací obavy, že by někdy v budoucnu mohli privatizovat některou z osmi nemocnic vlastněných krajem.

„Na prvním místě se musí vytvořit hlavní síť krajských nemocnic, které budou poskytovat komplexní péči. Těmi jsou nemocnice ve Znojmě, Břeclavi, Vyškovu a Kyjově. Zařadil bych k nim také ivančickou nemocnici, která však díky blízkosti Brna bude mít určitou vazbu na fakultní nemocnice. Do této základní sítě řadím také nemocnici v Boskovicích, která nám však nepatří. Pro ostatní krajské nemocnice je nutné najít správné využití,“ uvedl současný jihomoravský hejtman a jednička lidovecké kandidátky Stanislav Juránek.

Stejných pět nemocnic vyjmenoval také nezávislý lídr kandidátů za KSČM Vojtěch Adam. Jako bývalý ředitel ivančické nemocnice a onkolog je odborníkem na oblast zdravotnictví. „Kraj by určitě měl definovat prioritní síť krajských nemocnic, které mu zůstanou,“ souhlasí s hejtmanem Adam. A shodl se s ním i na konkrétním výčtu.

Sociální demokrat Michal Hašek současné vedení kraje kritizuje za to, že dosud nevytvořilo koncepci fungování zdravotní péče na jižní Moravě. „Jsem přesvědčen, že tu pořád chybí krok A a to je koncepce. Pokud se stanu hejtmanem, tak vyvinu úsilí, aby se sešli všichni provozovatelé zdravotních zařízení v Jihomoravském kraji a vytvořili jednotnou koncepci. Aby si jednotlivá zařízení nekonkurovala,“ prohlásil Hašek, podle kterého je hlavním bodem krajského zdravotnictví udržení všech osmi nemocni v současné podobě.

Privatizaci odmítá také současný první náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík z ODS. „Kdybychom to chtěli udělat, tak se tak dávno stalo. Koalice měla dostatek sil na to, prosadit to. Nemíníme privatizovat krajské nemocnice,“ řekl Venclík. Podobně mluvila také jediná žena mezi hlavními kandidáty na hejtmana Kateřina Dubská ze Strany zelených.

V čem se však kandidáti neshodnou, je postoj k rušení Úrazové nemocnice a přesunu traumacentra do Bohunic. Šéf poslaneckého klubu za ČSSD Hašek s kolegy dokonce předložil poslanecké sněmovně návrh zákona o převodu Úrazové nemocnice na město Brno.

„Musím připomenout, že úrazovka fungovala bez ztrát. Její hlavní příjem netvoří peníze od ministerstva zdravotnictví, ale z veřejného zdravotního pojištění. Pokud bude mít smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, tak nebude problém s jejím financováním,“ tvrdí Hašek.

Vojtěch Adam proti zrušení Úrazové nemocnice vystupuje ještě razantněji. „Je nutné uvědomit si, že má své nezaměnitelné a nezrušitelné místo v systému zdravotnictví Jihomoravského kraje. Přesun traumacentra do Buhunic přímo ohrožuje poskytování této vysoce specializované péče a je to rozhodnutí nezodpovědné. Udělám všechno proto, aby k tomuto nesmyslnému kroku nedošlo,“ řekl Adam.

Kandidátka za Stranu zelených Dubská se podivuje, že někdo problém přesunu traumacentra zatahuje do krajských voleb. „Především nechápu, proč je to jedním z hlavním témat, protože Úrazová nemocnice patří státu. Kraj v této záležitosti nemůže moc dělat. Navíc současný postoj ministerstva vyplývá z rozhodnutí, které udělalo už předchozí vedení. A to bylo z ČSSD,“ připomněla Dubská.

Také Venclík nepovažuje téma Úrazové nemocnice za krajské. „Řešení neleží na úrovni kraje, je to státní nemocnice. Dobře vím, kolik stojí fungování osmi krajských nemocnic a vím, že na provoz Úrazovky Jihomoravský kraj nemá peníze,“ řekl Venclík.

Vojtěch Adam, starosta Ivančic, nezávislý za KSČM

Úrazová nemocnice má své nezaměnitelné a nezrušitelné místo v systému krajského zdravotnictví. Vedení kraje se k problému jejího rušení postavilo špatně. Mělo společně s brněnským magistrátem vyvinout tlak, aby ministerstvo zdravotnictví muselo uvažovat úplně jinak. Kdyby se kraj domluvil s vedením města Brna, tak by k přesunu traumacentra nemohlo nikdy dojít.

Kateřina Dubská, brněnská zastupitelka, Zelení

Jednání o přesunu traumacentra do Bohunic neprobíhala tak, jak by měla. Je na městě, jestli bude chtít celou Úrazovou nemocnici včetně traumacentra. Pokud by se mělo vyčlenit a zbytek by pak převzalo město, bylo by tom jako kupovat auto bez motoru. Je to otázka státu a města, nikoliv kraje. Nemyslím si, že by na její provoz měl kraj v rozpočtu dost peněz.

Michal Hašek, šéf poslaneckého klubu, ČSSD

Úrazová nemocnice fungovala beze ztrát. Její hlavní příjem netvoří peníze od ministerstva zdravotnictví, ale z veřejného zdravotního pojištění. Proto by mohla klidně fungovat i pod městem. Pokud se ministrovi Tomáši Julínkovi „povede“ přestěhovat traumacentrum do Bohunic, tak se neděje nic vážného. Odborníci tvrdí, že v Brně a na jižní Moravě mohou bez problémů fungovat dvě traumacentra.

Milan Venclík, první náměstek hejtmana, ODS

Řešení neleží na bedrech kraje, nemocnice totiž patří státu. Pokud někdo mluví o tom, že by ji převedl na město Brno nebo Jihomoravský kraj, tak také musí přesně vyčíslit, kolik bude její provoz stát a říct, kde by na to vzal peníze. Dobře vím, kolik stojí provozování osmi krajských nemocnic a vím, že v krajském rozpočtu peníze na další nemocnici nejsou.

Stanislav Juránek, hejtman, KDU-ČSL

Stanovisko mám stejné už od června 2007. Mám tři základní podmínky. A to, aby byla nemocnice zachována jako celek, s jedním týmem a v jedné budově. První termín přesunu byl srpen 2007, pořád se to posouvá. Rozhodnout o tom je však v kompetenci ministerstva. Musí zůstat tým, který je nenahraditelný. Nesmí se rozdrobit mezi různá oddělení. To je poklad, o který musíme bojovat.