VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kina ztrácejí návštěvníky. Divadla a galerie ne

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Nižší dotace a granty, méně výstav či představení a vyšší vstupné. Tento vzorec podmíněný hospodářskou krizí určuje chod většiny kulturních institucí v Jihomoravském kraji.

22.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve čtvrtek ve 20:00, najdete v pátečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Galerie, divadla i kina bojují o své návštěvníky stále více. Lidé totiž v posledním roce a půl vybírají pečlivěji než dříve, kam půjdou za kulturou. A návštěvnost klesá téměř všem institucím. Zaručený úspěch mají ti, kteří sází na kvalitu.

Rekordních 26 tisíc lidí například přilákala výstava Moravské galerie v Brně Alfons Mucha: Český mistr Belle Epoque. „Tato výstava, představila Muchovy slavné plakáty i ilustrace a byla nejúspěšnější expozicí od roku 2000,“ uvedla mluvčí Moravské galerie Lenka Vodičková.

Galerie slaví úspěch

Moravská galerie, stejně jako brněnský Dům umění a Wannieck Gallery, se může pochlubit tím, že ji loni navštívilo více lidí než v roce 2008. „Velkou roli hraje přitažlivost a známost vystavovaného autora. Loni k nám přišlo více lidí, ale oproti tomu se zdražil provoz, více zaplatíme hlavně za energie,“ uvedla ředitelka brněnské Wannieck Gallery Petra Lekešová.

Méně zájemců naopak mělo Muzeum města Brna, které pořádá výstavy na Špilberku, v Měnínské bráně a spravuje vilu Tugendhat. „Lidí nám ubylo. Možná je to tím, že se dlouho opravovala Husova ulice a lidé se kvůli tomu hůř dostávali na Špilberk. Ale je docela možné, že za to může krize,“ řekla mluvčí Muzea města Brna Michaela Budíková.

O své příznivce usilují také všechna jihomoravská kina. Nejmenší ztrátu zaznamenalo v Brně kino Art, které promítá hlavně filmy pro náročnější diváky a hostí různé festivaly. Kino Scala, Lucerna i Velký Špalíček ztratily diváků mnohem více.

Do Lucerny přišlo na filmy o pětinu lidí méně než v předchozím roce. „Možná i proto, že se promítalo méně filmů vhodných pro jednosálová kina a starší diváky. Multikina v návštěvnosti koncem roku zachránil nástup filmů s 3D technologií. To se však promítne až do novějších statistik,“ uvedl provozovatel kina Lucerna Dušan Peprný.

Z brněnských divadel bylo loni nejúspěšnější Městské divadlo Brno s tržbami 54,5 milionu korun. Na dvou scénách uvedlo jak činoherní klasiku, tak i světové muzikály. „Loňským nejnavštěvovanějším činoherním titulem bylo představení Charleyova teta, které zažilo třicet vyprodaných repríz. Na hudební scéně se nejvíce líbil muzikál Bídníci, který jsme odehráli sedmašedesátkrát,“ uvedla mluvčí divadla Lucie Broučková.

Návštěvnost vybraných kulturních institucí na jižní Moravě.

Opravy v létě

Návštěvnost a tržby Národního divadla Brno, které jsou o devět a půl milionu korun nižší, ovlivnila rekonstrukce Janáčkovy opery. Ta na několik měsíců omezila chod baletního a operního souboru. „Budovu jsme rekonstruovali od začátku června do konce září. Letos opravu plánujeme ve stejném termínu, ale ještě nevíme, do kolika etap ji rozvrstvíme. Závisí to na rozpočtu města,“ uvedla mluvčí Národního divadla Brno Šárka Motalová.

S minimem peněz si musí vystačit malé divadelní soubory. „Peníze máme hlavně od diváků, proto hrajeme představení, která je přilákají. Druhým zdrojem jsou granty nebo dotace. Projekty proto musíme připravit tak, aby zaujaly,“ uvedl jednatel Divadelního spolku bratří Mrštíků z Boleradic na Břeclavsku Jiří Janda.

Ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek o návštěvnosti galerií říká: Úspěch je v kvalitním programu

ROZHOVOR – Ve vedení Domu umění města Brna, který letos slaví sté narozeniny, stojí Rostislav Koryčánek od roku 2007. Historik architektury a bývalý šéfredaktor časopisu Era 21 má jasný názor na financování kultury městem. „Na to, kolik dává magistrát na kulturu, je Brno mimořádně kulturní město,“ říká.

Jak chod Domu umění ovlivnila hospodářská krize?
Ubylo peněz na provoz, stejně jako grantů a sponzorských darů. Je to ovšem pochopitelný stav. Na počtu návštěvníků se krize zatím nijak nepodepsala.

Je krize také jedním z důvodů, proč jste před pár dny zdražili vstupné?

Důvody máme dva. Tím hlavním je, že chceme navýšit podíl vstupného na celkovém objemu peněz, se kterými hospodaříme. Uspořádat středně velkou výstavu stojí kolem půl milionu korun, velká expozice přijde na půl druhého milionu. Tedy bez započítání mezd či energie. Pokud chceme připravovat expozice srovnatelné s evropskými institucemi našeho typu, nezbývá než do systému financování zapojit návštěvníky. Druhým důvodem je fakt, že naposledy se vstupné měnilo v roce 2006.

Lidé teď často šetří právě na kultuře, ale pomíjeli ji i před krizí. Čím to je?

Netvrdil bych, že je kultura jako celek nějak upozaďována. Některé její formy jsou mimořádně atraktivní. Další, například současné výtvarné umění, trpí menší sdílností a je úkolem galerií jejich obsah zpřístupnit.

Řada kulturních institucí si stěžuje na nedostatečné dotace. Je kultura opravdu tak podhodnocená?

Možnosti, které mají galerie v Německu nebo Rakousku, jsou stále nesrovnatelné s těmi u nás. Ale ani v těchto zemích není stát nebo město jediným dárcem peněz.

Jak se mají kulturní instituce snažit nalákat lidi?

Úspěch spočívá především v kvalitním programu, zázemí, doprovodných a lektorských programech, dobré propagaci a marketingu.

Menší města: převažuje folklor

Brno – Hudební festival Janáčkovo Brno, přehlídka Sochy v ulicích nebo Bienále Brno, které sleduje trendy grafického designu. Krajské město každoročně hostí stovky významných událostí, a je tak kulturním centrem jižní Moravy.

Menší města kraje vynikají především akcemi folklorního charakteru. „K nim patří například Znojemské nebo Pálavské vinobraní, festival 9 bran v Boskovicích, strážnické slavnosti a spousta jiných akcí,“ uvedl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský, který má coby muzikant blízko především k vážné hudbě.

Podle Rychnovského je divadel, muzeí a galerií v Brně dostatek a systém rozdělování peněz spravedlivý. „Odpovídá velikosti a zaměření dané příspěvkové organizace,“ řekl Rychnovský.

Hospodářská krize se podle něj na návštěvnosti kulturních akcí v jihomoravském kraji zatím výrazně neprojevila. „Pokud lidé o danou akci velmi stojí, vždy peníze na vstupné najdou. Nemyslím, že by vstupenky byly příliš drahé, vždyť mnohá představení jsou vyprodaná. Navíc existují slevy pro studenty a seniory,“ dodal Rychnovský.

Že se Brno kromě hudby soustředí i na jiné druhy umění, potvrzuje například Týden výtvarné kultury. Jeho první ročník letos v březnu uspořádala Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity.

K novým akcím patří také Brno Art Fair, tedy umělecký a sběratelský veletrh, který se na brněnském výstavišti konal poprvé loni na podzim. „V České republice doposud umělecký veletrh s mezinárodní ambicí chyběl. Brno je pro něj ideální, nabízí mimo jiné silné organizační zázemí,“ prohlásil ředitel Moravské galerie Marek Pokorný.

Významnou událostí, kterou si Brňané nebývale oblíbili, byla také loňská tříměsíční akce Sochy v ulicích. Před dvěma lety ji poprvé uspořádal Dům umění města Brna. „Lidé ale letos o oblíbenou přehlídku přijdou. Dohodli jsme se, že ji budeme pořádat jednou za dva roky ,“ uvedla Jitka Vitásková z Domu umění.

MARKÉTA STULÍROVÁ
LENKA SUCHÁ
VERONIKA ZABADALOVÁ

Utrácíte méně peněz za kulturu?

Ano

52 %

Ne

48 %

Hlasovalo: 29

Anketa byla ukončena

22.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lucie Šafářová.

Šafářová se stane světovou jedničkou ve čtyřhře

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

AKTUALIZOVÁNO

Gott kvůli nemoci zrušil vystoupení v Brně. Na LétoFestu zazpívá Koller

Brno – Nezaměnitelný hlas Karla Gotta v sobotu nakonec nezazní na brněnském stadionu za Lužánkami. Nejznámější český zpěvák měl vystoupit pod širým nebem na festivalu LétoFest. Z důvodu nemoci a hlasové indispozice však svůj koncert zrušil. Místo Gotta zazpívá Brňanům David Koller. Fanoušci se těší taky na Wanastowi Vjecy nebo Marka Ztraceného.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení