„Letos jsme naočkovali třikrát víc pacientů než v loni,“ potvrdila dětská lékařka Jana Kopečná.

Stejné zkušenosti mají i v očkovacím centru v Masarykově ulici. „Lidé si uvědomují, že jde o onemocnění, které ohrožuje život. Očkujeme tak deset lidí denně,“ doplnila Dagmar Benešová z centra.

Díky vakcíně tak lidé předejdou zánětu mozku a mozkových blan. Poškozuje nervovou soustavu a projevuje se nejdříve bolestmi hlavy, kloubů a svalů, ale může skončit i ochrnutím. „Chodíme hodně do přírody. Klíště měly děti přisáté několikrát, tak chci být v klidu,“ zdůvodnil očkování svých dvou dětí Pavel Straka.

Podle krajské epidemioložky Renaty Vaverkové není na očkování proti klíšťové encefalitidě pozdě. „Doporučujeme nechat se očkovat do konce února. Letos nám ale při plánování očkování nahrává počasí. Klíšťata jsou ještě zamrzlá v půdě. Na první dávku je nejvyšší čas,“ upozornila Vaverková.

Na klíšťata by si lidé měli dávat pozor už od Velikonoc s prvními případy nakažení se totiž hygienici setkávají na konci dubna. Nejvíce ohroženou skupinou jsou starší lidé nad padesát let. Mezi lokality, kde se v Brně vyskytují nakažená klíšťata, patří okolí Brněnské přehrady a lesy u Soběšic a Útěchova.

Při očkování dostane pacient jednu injekci, druhou s měsíčním odstupem. „Čtrnáct dní po druhé vakcíně je již chráněný, další si pak nechá píchnout rok od první injekce,“ naznačila postup při očkování Benešová. Vakcína stojí asi čtyři sta korun.