Dvojnásobný nárůst počtu případů klíšťové encefalitidy oproti stejnému období loňska zaznamenali na jižní Moravě krajští hygienici. Tvrdí, že je nejvyšší čas nechat se proti této nemoci očkovat. Důležité je to hlavně u starších lidí, kteří hůře snášejí komplikace spojené s onemocněním.

Polovině lidí letos nakažených encefalitidou je přes padesát let. „Většina už pochopila, že očkování je důležité. Ale často si řeknou, že stačí jen dětem. To je omyl. Mladí lidé onemocnění lépe zvládají, starší jsou onemocněním ohroženější a může u nich skončit i smrtí,“ uvedla epidemioložka jihomoravské hygienické stanice Renata Vaverková.

Loni touto dobou evidovali hygienici na jižní Moravě čtyři onemocnění klíšťovou encefalitidou. „Letos jich je už osm. Šest nemocných je z Brněnska, dva z Blanenska. A to sezona teprve začíná. Počítáme, že letos bude nakažených encefalitidou víc než před rokem. Očkování doporučuji co nejdříve,“ řekla epidemioložka. Vakcínu lidé získají například u svých praktických lékařů nebo v očkovací ordinaci hygieniků v Kabátníkově ulici v Brně.

„Většinou očkujeme na podzim nebo v zimě, aby lidé vstoupili do sezony klíšťat už chránění. Očkovat však lze po celý rok,“ vysvětlil ředitel jihomoravské hygienické stanice Jan Mareček.

Případů klíšťové encefalitidy zaznamenali loni hygienici na jihu Moravy kolem šedesáti. Další nebezpečnou nákazou od klíšťat, lymskou boreliózou, onemocní každoročně několikanásobně víc lidí. Nepříjemné zkušenosti s ní má například Ondřej Perníkář z Brna. „Dostal jsem ji dokonce dva roky po sobě. Přestože jsem ji odhalil brzy, nebylo to nic příjemného. Vždy jsem musel měsíc polykat antibiotika a léto si neužil,“ řekl osmadvacetiletý muž.

Průběh nemoci mu nevadil tolik, jako komplikace spojené s léčbou. „Bylo mi pořád špatně, léky mi rozhodily zažívání. Trvalo to týdny, než jsem se dal úplně do pořádku,“ zavzpomínal muž. Na onemocnění přišel sám. „Kolem místa, kde jsem měl klíště, se utvořila červená skvrna. Po několika dnech zmizela, ale objevila se jinde. Šel jsem pak okamžitě k lékaři,“ vysvětlil Perníkář.

Borelióza se léčí pomocí antibiotik, očkování proti ní neexistuje. „Stejně jako u encefalitidy je důležitá prevence. Lidé se musí chránit repelenty a nejlepší je, když se zcela vyhnou místům, na kterých se klíšťata vyskytují. Klíšťata oproti tvrzení některých pověr nežijí na stromech a na nikoho neskočí. Většinou je nalézáme ve vyšších travinách nebo v křovinách,“ upozornil ředitel hygieniků Mareček.

Když už se lidé v rizikových oblastech pohybují, měli by se po návratu domů osprchovat. „Klíště se nepřisaje rovnou, ale nějakou dobu po člověku putuje a hledá místo, kde se může přisát,“ uvedl hygienik.

Podle něho je také důležité klíště správně odstranit a zlikvidovat. „Pokud už se klíště přisaje, je dobré použít na jeho vytažení speciální kleštičky. Ty zajistí, aby klíště nevyzvrátilo škodlivé látky do těla. Vytažené klíště je nejlepší spálit, případně spláchnout do umyvadla,“ dodal Mareček.