VYBERTE SI REGION

Svatební paradoxy

BRNO - Sňatečnost na jihu Moravy stoupá. Když říkáme A, měli bychom ale říci i B. Ona totiž stoupá i rozvodovost.

27.8.2007
SDÍLEJ:

Klára KubíčkováFoto: DENÍK: Archiv

Postmoderní rodina je daleko více než sňatečností charakterizovaná rozvodovostí. V tradiční společnosti nebyla rodina vnímána jako nukleární jednotka tvořená otcem, matkou a dětmi, rodina byla mnohem větší a širší společenství. A tato široká rodina podpořená katolickou vírou a morálkou stavěla svoji existenci a reprodukci právě na sňatečnosti.

Dobře se oženit či vdát bylo základem přežití v tradičním společenství. Láska jako podmínka pro uzavření sňatku se objevuje až s osvícenstvím. Do té doby byla svatba spíše uzavřením obchodní smlouvy mezi dvěma rodinnými klany než zamilovaným cvrlikání pod okny chalupy. Se vznikem moderní společnosti se do původního funkčního modelu rodiny vkrádá právě institut lásky. A protože láska pomíjí, byl ustaven i institut rozvodu.

Právě díky zužování rodinného klanu až na současnou nukleární rodinu čítající maximálně čtyři, většinou ale spíš tři členy, bylo nutné zavést státní páky k ošetření vztahu mezi dvěma lidmi.

V tradiční rodině tohle měly na starosti báby a dědové a všudypřítomná víra, dnes máme soudy, radní a notáře. Jedni vás oddají, druzí vás rozvedou. Zatímco báby a dědové rozvoduchtivého hříšníka svou autoritou postavili do latě, soudům nezbývá, než žádostem o rozvod vyhovět.

Sňatečnost stoupá. Počkejme pár let, ona stoupne i rozvodovost. Pokud ještě bude mít kam.

27.8.2007
SDÍLEJ:

Má malý byt. Proto plánuje zoo s chameleony, chová jich zhruba dvacet

Brno – Lidé z brněnských Žabovřesk si v létě mohli všimnout něčeho nezvyklého. Před jedním z bytových domů stála klec s chameleony. Jejich majitel Libor Červínek se rozhodl ukázat několik svých plazů z poměrně veliké sbírky. „Lidé se často zastavovali a chameleony pozorovali," říká chovatel.

Kočkodani si zakládají na udržení rodu. Soutěžte s Deníkem

Hodonín /O ZVÍŘATECH A LIDECH/ – Oša, Alanys, Arya, Sansa a Baratheon. Roztomilá kočkodaní parta pojmenovaná po hrdinech slavného seriálu Hra o trůny se v hodonínské zoo poprvé objevila v září 2012. V pavilonu primátů a terárií zaujala místo po dvou makacích červenolících.

Zraněného cyklistu přepravil do nemocnice vrtulník. Spadl u Ketkovského mlýnu

Ketkovice – Nešťastně skončil cyklistický výlet pro staršího muže v Ketkovicích na Brněnsku. V neděli v jednu hodinu odpoledne pro něj musel přiletět vrtulník, který ho převezl do nemocnice v Brně. „Cyklista spadl na turistické cestě u Ketkovského mlýnu a utrpěl středně těžká zranění. Lékař, který byl na místě, měl podezření na zranění páteře, pro muže tedy přiletěl vrtulník, který ho převezl na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Bohunicích," popsala celý případ mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies