Když budou mít štěstí, obejdou se dokonce i bez dalekohledu. „Musí být ale tmavá noc a nesmí být zataženo. V Brně je navíc hodně světla z pouličních lamp, takže lidé musí vyjet někam za město. Při troše štěstí pak nebudou k jejímu pozorování nic potřebovat,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka Jiří Dušek.

Pokud lidé kometu, která na nočním nebi připomíná mlhavý obláček, pouhýma očima neuvidí, stačí podle něho sáhnout po obyčejném dalekohledu. „Určitě ji uvidí i divadelním kukátkem, triedrem nebo loveckým dalekohledem,“ upozornil Dušek.

Lidé se navíc mohou zapojit do projektu pozorování komety, který vyhlásila Společnost pro MeziPlanetární hmotu. Potřebují k tomu jen vhodný dalekohled a mapku na vyhledávání komety, do které si budou zapisovat různé údaje o kometě.

4. listopadu se k jejich pozorování přidá i vesmírná sonda. „Dostane se ke kometě poměrně blízko a pořídí snímky jejího jádra. Takhle detailní záběry jsou hodně výjimečné. Zatím se je získat povedlo jen asi u čtyř komet,“ upozornil ředitel hvězdárny.

Kometa 103P/Hartley patří mezi mladé komety. Poprvé ji zpozoroval v roce 1986 australský astronom Malcolm Hartley. „Většinu minulého století nebyla ze Země vidět, protože byla moc daleko od Slunce. Přiblížila se teprve v sedmdesátých letech,“ uvedl Jakub Černý ze Společnosti pro MeziPlanetární hmotu. Dodal, že lidé kometu pozorovat až do konce listopadu.

Hartleyova kometa je jedním z posledních podobných objektů, které mohou lidé letos na obloze vidět. „Žádná kometa už tak blízko nebude. Koncem roku bude ale na ranní obloze vidět planeta Venuše,“ podotkl Dušek.