„Dlouhé teplé období pomáhá rozmnožování škodlivých sinic. To se letos nestalo, proto je většina koupacích nádrží na Brněnsku bezproblémová. Zlepšuje se i jedovnický Olšovec, u kterého jsme měli zaznamenanou zhoršenou kvalitu,“ popsala stav přírodních koupališť Anna Žádníková z krajské hygienické stanice v Brně.

Nejbližší koupání v přírodních nádržích se Brňanům nabízí v Mariánském údolí v Líšni. „Tyto rybníky nesledujeme, nejsou to totiž oficiální koupaliště, nemají provozovatele. Vstup do vody je proto na vlastní nebezpečí,“ upozornila Žádníková.

V umělých koupalištích v Brně se většinou lidé bát nemusí. „Musíme dodržovat přísné normy, ať už je návštěvnost jakákoliv. Odevzdáváme vzorky ke kontrole, občas sem i hygienici zajdou. Problémy jsme ještě neměli, letos je tu míň lidí a to kvalitě vody prospívá,“ uvedl provozní koupaliště na Kraví Hoře Roman Vojáček.

Nedostatky se ale občas najdou všude. „O víkendu jsme zakázali koupání v koupališti v Újezdu u Brna. Voda byla už od pohledu špinavá. Lidé by měli kontrolovat čistotu toalet, na dně nesmí být usazeniny a ve vzduchu nesmí být příliš cítit chlór,“ upozornila Žádníková.

ANETA ŠEDÁ