Některá kraj navrhuje zrušit úplně, jiná pouze změní adresu. Například střední škola pro sluchově postižené, která doposud sídlila v brněnské Gellnerově ulici. „Studenti se přestěhují do Odborného učiliště a Praktické školy v Lomené ulici. Škola ale zůstává samostatným zařízením,“ vysvětlil první náměstek hejtmana Stanislav Juránek, který má školství na starosti.

Co se stane s budovami, které po přestěhování zůstanou volné, zatím jasné není. Odprodej podle hejtmanova náměstka zatím není na pořadu dne. „Nejprve budeme zjišťovat, jestli se do nich nemůže přestěhovat některá jiná škola,“ nastínil Juránek.
Pustil se do reformy, se kterou se už spálilo několik jeho politických předchůdců. Nová tvář jihomoravského školství má totiž oproti současnosti vypadat značně pohuble.

Dětí je méně

Jeden z argumentů, o které se kraj opírá, je výrazný úbytek dětí. Už dříve kvůli tomu sloučil několik středních škol, tlak na nepopulární opatření ale nyní vystupňovaly vládní škrty. Kvůli nim letos kraj na školství dostane méně peněz. V reakci na to Juránek oznámil na začátku roku rušení víceletého studia na jedenácti jihomoravských gymnáziích. Vyvolal tím natolik bouřlivou odezvu, že od tohoto kroku ustoupil.

Ale jen dočasně, úsporná opatření jsou podle něj nevyhnutelná. Kolegům z krajského zastupitelstva a následně i radním chce nejpozději do poloviny dubna k definitivnímu schválení předložit také další změny. Zrušení internátu střední zdravotnické školy v Kyjově na Hodonínsku, přechod rosické školky se speciální výukou pod hlavičku dětského domova v Ivančicích na Brněnsku stejně jako sloučení dětského domova v Předklášteří s podobným zařízením ve Vranově na Brněnsku.

A také sloučení speciální školy v Miroslavi na Znojemsku. Je v ní málo žáků, miroslavský starosta Augustin Forman má ale o návrhu kraje pochybnosti. „Zřizovatelem základní školy, pod kterou má přejít, je město. Museli bychom například požádat o rozšíření zřizovací listiny, což není tak jednoduché. Rozhodnout se musíme do konce dubna,“ konstatoval Forman.

Nadšený není ani ředitel dětského domova v Předklášteří Petr Jůza, který od podzimu povede i zařízení ve Vranově. „Je pravda, že například budova domova už nevyhovuje hygienickým nárokům. Je to ale škoda, zařízení mělo tradici. Navíc netuším, co se stane se základní školou, která k domovu patří,“ povzdechl si Jůza.