Zrodila se na americkém hypotečním trhu a došla až do měst a vesnic jižní Moravy. Finanční krize už utahuje opasek i Jihomoravskému kraji. Jeho rozpočet na rok 2009, jehož zadání včera schválila krajská rada, je o půl miliardy chudší než letos.

Místo šesti miliard korun má tak nové vedení kraje k dispozici jen pět a půl miliardy. „Očekáváme dopady krize. Počítáme s poklesem příjmů, zvýší se daně a také musíme zaplatit splátku miliardového úvěru, který si minulá koalice vzala od Evropské investiční banky na silnice v kraji. Ročně to znamená sto dvacet milionů korun. Musíme šetřit, kde to jen půjde,“ uvedl vedoucí finančního odboru kraje Zdeněk Dufek.

Úsporná opatření čekají na školy, nemocnice i další organizace, které kraj zřizuje. Nemocnice si například dosud objednávají služby a zboží nezávisle na sobě. Teď to kraj chce dělat pro všechny centrálně. Aby ušetřil.

Ve schvalování rozpočtu není opatrnější jen kraj, ale i města na Brněnsku. Například radnice v Tišnově na příští rok neplánuje žádné nové akce. „S vypětím všech sil jsme sestavili rozpočet, abychom pokryli rozběhnuté projekty. Pokud se naskytne něco nového, budeme si muset vzít úvěr,“ podotkl starosta Tišnova František Svoboda.

Nejvíc pro dopravu

Největší část z pěti a půl miliardy, se kterými Jihomoravský kraj na rok 2009 počítá, dostanou doprava, školství, zdravotnictví a sociální oblast. Výrazné změny v dotaci jednotlivých resortů však nové vedení kraje nedělá. „Na dopravu půjde přes dvě miliardy. Železnice dokonce kvůli požadavkům drah dostane víc než letos,“ upřesnil Dufek návrh rozpočtu, na kterém ještě musejí přes víkend pracovat krajští úředníci.

V pondělí ho bude definitivně schvalovat krajská rada. „Děláme všechno pro to, aby rozpočet osmnáctého prosince mohlo schválit zastupitelstvo kraje,“ uvedla náměstkyně hejtmana Anna Procházková z ODS.

Návrh rozpočtu se chystá podrobně kontrolovat bývalý hejtman a nyní šéf nejsilnější opoziční strany v kraji Stanislav Juránek. „Počkám si, až rozpočet uvidím, a pak ho budeme velmi podrobně připomínkovat. Taky proto, abychom našli lepší řešení,“ uvedl Juránek.

Přestože kraj musí šetřit, slíbeného placení regulačních poplatků za pacienty v krajských nemocnicích se to nedotkne. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek minulý týden prohlásil, že pokud kraj rozpočet schválí do konce roku, měl by je kraj začít platit už od prvního ledna. „Součástí rozpočtu bude i pětasedmdesát milionů na poplatky,“ uvedl Hašek. Ten už také ví, kde na ně vezme peníze. Z plánů minulého vedení kraje totiž vyškrtl prezentaci jižní Moravy v Praze.

„Minulá koalice chtěla v Praze koupit dům za sto milionů korun a udělat tam Moravské centrum. Místo na dům v Praze použiji tyto peníze na poplatky lidí na jižní Moravě,“ tvrdí Hašek.

Tím, že lidé v osmi krajských nemocnicích na jižní Moravě nebudou platit poplatky už od prvního ledna, si však nejsou jistí ani všichni radní. „Nemyslím si, že je to od začátku roku možné, protože vlastně ještě nevíme, jak se to technicky udělá,“ podotkla Anna Procházková.

Ministerstvo zdravotnictví záměr kraje platit poplatky za pacienty v krajských zařízeních označuje za porušování zákona a nekalou soutěž. „V zákoně stojí, aby lidé platili a nemocnice vybíraly. Taky to na trhu znevýhodňuje zařízení, které nezřizuje kraj. Je to politická dotace, odměna voličům, kteří nevolili ODS,“ uvedl mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Některé krajské nemocnice to naopak vítají. Například ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík. „Sníží se tak administrativní zátěž v naší nemocnici. Když totiž platí poplatky lidé, musíme na to mít někoho navíc a musíme je zpracovávat na účtárně. To znamená další výdaje na mzdy,“ míní Tesařík. Nemocnici, která letos zatím vybrala na poplatcích téměř pět milionů korun, navíc dluží její pacienti sto tisíc korun.