VYBERTE SI REGION

Krize bolí i Brno: lidí bez práce je víc

Brno - /INFOGRAFIKA/ Nezaměstnanost v Brně i okolí v lednu opět stoupla. Úřad práce nabízí dvakrát méně volných míst než před rokem. Hlavní propouštění ale podle ekonomů teprve přijde.

10.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ archiv

I když na konci minulého roku počet nezaměstnaných vzrostl nejvýrazněji za posledních deset let, Brňanů bez práce je v lednu opět víc. Už třináct tisíc. A nové zaměstnání si najdou jen stěží. V lednu totiž zároveň výrazně klesl počet volných pracovních míst. Oproti lednu loňského roku je jich jen polovina.

„Nezaměstnanost v Brně stoupla v lednu o tři desetiny procenta a nezaměstnaných je teď 6,1 procenta lidí,“ upozornila mluvčí Úřadu práce Brno-město Ivana Ondráková.

Ještě větší rozdíl v počtu lidí, kteří se nahlásili na úřad práce v prosinci a v lednu zaznamenali v okrese Brno-venkov. „I když lidí bez práce přibývá v lednu vždy o něco víc, letošní přírůstek o šest desetin procenta je největší za posledních šest let,“ zdůraznila mluvčí Úřadu práce Brno-venkov Hana Šebelová. V okrese je bez práce přesně pět procent lidí.

Podle Ondrákové jsou na tom dva brněnské okresy ve srovnání s jinými regiony dobře. „Ekonomická krize se tu zatím velkým propouštěním neprojevuje. Firmy spíš omezují výrobu,“ vysvětlila, proč se čísla v Brně stále drží na nižších hodnotách, než jinde v kraji. Přesto se firmy začínají některých zaměstnanců zbavovat. Na úřad práce zatím nahlásily propouštění dvě menší brněnské výrobní firmy. O práci tak kvůli krizi v příštích měsících přijdou minimálně další desítky lidí.

Ekonomové upozorňují, že nízká brněnská čísla neznamenají, že by Brno zvládlo nepříznivou ekonomickou situaci lépe než ostatní oblasti. „Nemůžeme čekat, že se Brnu povede lépe než zbytku republiky. Vše sem jen přijde později. Je jasné, že firmy budou propouštět víc. Otázka je, kolik lidí a kdy,“ uvedl analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Podle něj firmy nejdříve přestanou přijímat nové zaměstnance, poté omezí výrobu a až nakonec přistoupí k propouštění. „Některé firmy si totiž stále myslí, že největší problémy za několik měsíců pominou. Nevyhazují lidi, protože by pak měli problém najít kvalifikované zaměstnance znovu,“ popsal strategii firem Hatlapatka. Zároveň tvrdí, že se i firmy v Brně brzy dostanou do situace, kdy budou muset začít propouštět.

Stoupající nezaměstnanost je kritická zvláště proto, že zároveň se zvyšujícím se počtem lidí bez práce klesá nabídka pracovních míst. „V porovnání s lednem roku 2008 klesla nabídka volných pracovních míst o více než polovinu. Před rokem si mohli lidé vybírat z více než sedmi tisíc pracovních míst, teď jen ze zhruba tří tisíc,“ upřesnila Ondráková.

Kvůli tomu, že firmy nepřibírají nové síly, lidem často nepomohou ani personální agentury. „I když jsme zaznamenali pětinový nárůst zájemců o práci, nemáme moc pozic, které jim můžeme nabídnout. Snažíme se hledat hlavně ve službách, výrobní firmy jsou totiž krizí postižené nejvíc,“ uvedl vedoucí brněnské pobočky personální agentury Adecco Radomír Cyroň.

Lidé na Brněnsku se tak kromě strachu ze ztráty práce musejí potýkat také s tím, že nové zaměstnání najdou jen stěží. „Byla jsem na úřadu práce poprvé a nemohla jsem uvěřit, kolik je tam lidí. Nebyla totiž skoro žádná nabídka práce. I když mám vysokou školu a pět let praxe za sebou, nemohla jsem nic najít. Práci jsem tak dostala až díky známým,“ postěžovala si například Brňanka Helena Konečná.

#nahled|http://g.denik.cz/50/5a/0210_infografika_nezamestnanost_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/50/5a/0210_infografika_nezamestnanost.jpg|Jak se měnila míra nezaměstnanosti v Brně a na jižní Moravě.#

Mnohem hůř než Brno je na tom celý Jihomoravský kraj, kde míra nezaměstnanosti stoupla téměř o jedno procento na 7,7 procenta. „Nárůst je rozhodně vyšší než v minulých letech. Práci na jižní Moravě teď hledá téměř padesát tisíc lidí,“ zdůraznila Ondráková. Jihomoravský kraj dokonce překonává celorepublikovou míru nezaměstnanosti. V České republice je nyní bez práce 6,8 procenta lidí. Znamená to stejný nárůst jako mezi prosincem a listopadem, tedy osm desetin procenta.

Za vysoký průměr podle Ondrákové mohou hlavně okresy na jihu kraje. „Třeba na Znojemsku stoupl počet lidí hledajících práci oproti prosinci o téměř dvě procenta,“ řekla Ondráková, podle které mají tyto oblasti tradičně mnoho nezaměstnaných.

Jedním z důvodů, proč se Brňanů propouštění ještě zcela nedotklo, je, že firmy nejdříve propustily agenturní zaměstnance ze zahraničí. „Na konci ledna začalo cizinců bez práce velmi rychle přibývat. Registrujeme jich desítky týdně,“ uvedl mluvčí Cizinecké policie Brno Roman Pittner. Cizincům zaměstnaným v Brně ukončí úřad práce pracovní povolení, a ti se tak musí vrátit zpátky do své země.

Cizinečtí policisté se proto připravují na případy, kdy lidé v Česku načerno zůstávají. „Očekáváme, že se to bude stávat častěji. Zvýšili jsme proto kontroly na ubytovnách a dalších místech, kde se cizinci setkávají,“ uzavřel Pittner.

Helena Vlková z brněnského úřadu práce tvrdí: O některé profese je zájem i v krizi

Denně se setkává s lidmi, kteří přišli o práci a nevědí, co dál. Podle Heleny Vlkové z brněnského úřadu práce bude kvůli světové hospodářské krizi nezaměstnaných v Brně ještě přibývat.

Jak se finanční a následně ekonomická krize projevila v Brně?
Tím, že nezaměstnaných je stále víc. Bohužel předpokládáme, že jich ještě přibude. Zaměstnavatelé totiž nejprve propustili ty, kteří měli smlouvu na dobu určitou nebo brigádníky. Ti, co dostali výpověď z trvalého pracovního poměru na dobu neurčitou, se ocitnou bez práce až za dva měsíce. Tedy když jim vyprší dvouměsíční výpovědní lhůta.

Co radíte lidem, kteří se náhle ocitnou bez práce?
Není to lehká situace, ale vyplatí se trpělivost. Lidé se většinou zpočátku snaží dohnat resty v osobním životě. Třeba opraví něco v bytě nebo si vyřídí pochůzky, na které nebyl dřív čas. Pak ale začnou přemýšlet. Nesmí se vzdávat. Platí, že kdo má víc elánu, uspěje spíš. Nezáleží ani tolik na věku.

O které profese je v Brně ještě zájem?
Stále je třeba prodavačů, číšníků, bezpečnostních hlídačů a dělníků. Firmy hledají i elektrotechniky nebo obchodní zástupce. Naopak klesla především poptávka po nekvalifikovaných pracovnících.

Může být východiskem začít v Brně podnikat?
Noví podnikatelé to už nemají tak jednoduché jako dřív. Po revoluci byla spousta mezer na trhu, které se daly vyplnit. Na domácí ekonomiku navíc dopadá to, co se děje ve světě.

V poslední době některé velké jihomoravské společnosti propouštějí ve velkém, na hodinu. Mohou se proti tomu lidé nějak bránit?
Přestože firma zaměstnance propustí kvůli tomu, že pro ně nemá práci, měli by se lidé hlásit o svá práva. O výpovědi je musí zaměstnavatel informovat dopředu, musí dostat odstupné a mít čas na to, aby si začali hledat jinou práci. (nel)

Autor: Vendula Jičínská

10.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Staré věci znovu v kurzu. Zástupci muzeí vybírali nové exponáty v atomovém krytu

Brno /FOTOGALERIE/ - Brněnský atomový kryt v Husově ulici a sklad ve Škrobárenské zaplnily tisíce starých věcí. Nejde o skládku, právě naopak, organizátoři projektu RETRO-USE se snaží shromáždit předměty vyrobené před rokem 1989 a vdechnout jim nový život. Z vystavených věcí mohli už v pátek vybírat zástupci muzeí a dalších organizací a získat tak další exponáty do svých sbírek.

V Říčanech chtějí překonat rekord. Obřím datem z lampionů

Říčany – Víc než 150 lampionů a rekordní světelný nápis. Netradiční oslavu výročí vzniku Československa na osmadvacátého října připravují dobrovolníci v Říčanech na Brněnsku. Podrobnosti svého záměru poprvé oznámili ve středu na dětském dni.

Brňané už mohou využít na přehradě nové grily

Brno – Teplé počasí láká ke grilování na břehu Brněnské přehrady. Občerstvení si mohou zájemci ugrilovat na třech nově otevřených grillpointech. „Vhodná místa jsme vybrali v Rokli, Pod Dymou a na Kozí horce, a to s ohledem na bezpečnost při rozdělávání ohně i snahu, aby grily co nejméně rušily ostatní rekreační aktivity na plážích přehrady," uvedl náměstek primátora Martin Ander.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies