S řešením přišli lékaři z ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno, kteří se jako první v České republice rozhodli použít metodu takzvaných rostoucích tyčí. Lucie se stala první pacientkou, které doktoři touto technikou páteř narovnali.

Metoda rostoucích tyčí je určená především dětem do dvanácti let, u kterých se předpokládá, že se budou dále vyvíjet. „Nelze jim páteř definitivně narovnat. Jejich tělo by se kvůli růstu deformovalo. Měly by krátký trup a neúměrně dlouhé nohy,“ uvedl přednosta ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno Richard Chaloupka.
Až doposud se u malých dětí používala technika takzvané distrakce. Páteř se narovnávala pomocí speciální tyče a háčků, které ji držely ve správné poloze. „Problém byl v tom, že u této techniky se musely zákroky opakovat. Dítě totiž roste a po čtyřech až šesti měsících je pro něj tyč příliš krátká,“ upozornil primář ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno Martin Repko.

Nově použitá metoda rostoucích tyčí umožní dítěti růst s narovnanou páteří. „Při operaci se zablokují pouze tři obratle na vrcholu křivky. Do páteře se zavrtají šroubky, do kterých se nasadí tyče. Ty se na koncích přichytí pomocí speciálních pohyblivých matic, které se posunují podle toho, jak rychle dítě roste,“ vysvětlil Repko.

Výhodou je i to, že už několik dnů po operaci mohou pacienti chodit bez korzetu. Předtím ho museli neustále nosit. „Děti si mohou normálně hrát i rekreačně sportovat. Pomůže to i jejich psychice. Kvůli korzetům se mohou cítit méněcenní,“ tvrdí Repko.

Jeho slova potvrzuje i Luciina matka Kateřina A. „Lucka musela nosit korzet. Měla s tím problémy například ve škole, kde se jí spolužáci smáli. Musela jsem jít za učitelkou a požádat ji, aby jim všechno vysvětlila,“ popsala situaci Kateřina.

Lucie je ráda, že je po všem. „Před operací jsem se hodně bála, už je to ale lepší. Doufám, že to pomůže a budu všechno dělat jako ostatní,“ tvrdí Lucie.