A s protesty brněnských zdravotníků může počítat Julínek také u reformy zdravotnictví, která má převést fakultní němocnice na akciové společnosti.

„Demonstraci pořádáme, abychom upozornili krajské politiky, že nesouhlasíme s politikou ministra Julínka,“ přivítala účastníky Lenka Doležalová, šéfka odborů Úrazové nemocnice. Ministerstvo chce tuto nemocnici zrušit a její trauma centrum přestehovat do Fakultní nemocnice.

Hlavně za osud úrazovky přišly na Moravské náměstí bojovat asi tři stovky lidí. „Úrazkovka je jednou z nejlepších nemocnic u nás. Pokud ji ministr rozpustí, zničí tuhle dobrou práci,“ rozhořčil se například Jaroslav Bílek, který v nemocnici pracuje jako sanitář. Všem kolemjdoucím rozdával samolepky s velkou červenou značkou a nápisem stop reformám.

Pořadatelé na akci sbírali podpisy k otevřenému dopisu, který pošlou Jihomoravskému hejtmanovi Stanislavu Juránkovi. „Celá reforma se zabývá převodem majetku, ale neřeší základní problémy zdravotnictví, jako je třeba málo peněz,“ stojí v dopise.

Dopis také naznačuje, že budou brněnští lékaři v protestech pokračovat. „Nejde jen o úrazovku. Jde o nás. Musíme se vzepřít zlu, které na nás ministr Julínek seslal,“ slíbila tleskajícímu davui Doležalová.

Odbory se hned na začátku distancovali od politického přístupu. „Jsme tady proto, abychom vyjádřili vlastní názor,“ dodala Doležalová. S tím ale nesouhlasí mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „Tímto destruktivním politickým přístupem odbory nic nezískají. Odbor úrazovky by měl radši vyjednat dobré podmínky pro své zaměstnance. O přesunutí Úrazovky nelze vést diskuzi. Je to mamažerské rozhodnutí,“ popřel mluvčí, že by se ministerstvo hodlalo požadavkem demostrujících na zachování úrazovky zabývat.

Lékaři také připomněli, že se příští úterý zúčastní hodinové stávky. Mezi jednou a druhou odpoledne lékaři poskytnou jen akutní ošetření.