Výsledky ukázaly, že u pravidelných kuřaček jsou metody umělého oplodnění asi o čtyřicet procent méně úspěšné než u nekuřaček. U bývalých kuřaček je to dvanáct procent. „Stačí dokonce jen když žena přestane kouřit tři měsíce před tím, než se začne pokoušet otěhotnět. I tak krátká doba výrazně zlepšuje plodnost,“ uvedl přednosta Gynekologicko–porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Bohunicích Pavel Ventruba.

Podle něj ale plodnost závisí i na celkovém životním stylu. „Zejména obézní ženy by před tím než zvolí metodu umělého oplodnění, měly zhubnout. Když budou v lepší kondici, stoupá i šance, že se zákrok podaří,“ objasnil Ventruba.

V Centru asistované reprodukce v brněnské fakultní nemocnici se loni kvůli neplodnosti léčilo téměř šest stovek párů. Otěhotnět se nakonec podařilo dvaačtyřiceti procentům z nich. „Přesáhli jsme hranici čtyřiceti procent. Když to srovnáme s přírodou, tak jsme lepší,“ míní Ventruba.

Brněnští lékaři ale metodu oplodnění vajíčka mimo tělo ženy nevolí u každého neplodného páru. Nejprve vybírají jednodušší postupy. Například pomocí léků stimulují vaječníky k větší produkci, a ve správném okamžiku do těla ženy vpraví zpracované spermie jejího muže.