VYBERTE SI REGION

Lidé topí, čím mohou. Snaží se hlavně ušetřit

Jižní Morava /ANKETA/ – Přestože je letošní podzim doposud nadprůměrně teplý, s posledními chladnějšími dny už začala i topná sezona. Protože lidé netopí jen tím, co v návodech vyžadují jejich kotle, zahaluje některé oblasti jižní Moravy nejen mlha, ale i nevábně páchnoucí dým.

22.11.2010 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Přestože je letošní podzim doposud nadprůměrně teplý, s posledními chladnějšími dny už začala i topná sezona. Protože lidé netopí jen tím, co v návodech vyžadují jejich kotle, zahaluje některé oblasti jižní Moravy nejen mlha, ale i nevábně páchnoucí dým.

Silný zápach je na podzim cítit například v ulicích Šebetova na Blanensku. Neukázněné obyvatele domků se snaží umravňovat přímo starosta obce Zdeněk Čížek. „Z počátku topné sezony se lidé často chtějí zbavit věcí, které se jim nahromadily přes léto. Pálí staré desky či okenní rámy bez ohledu na barvy, laky a email, které obsahují. Někdy spálí i plasty. Máme přitom v obci čtyři sběrná místa, kam mohou odpad odložit,“ povzdechl si Čížek.

Problém je podle něj nejen v tom, že se Šebetovští pálením odpadů zbavují nepohodlného smetí, ale také se tím snaží ušetřit. Kvůli zdražování plynu totiž nechávají své plynové kotle stát ladem. „Přitom po plynofikaci se ovzduší v Šebetově zlepšilo a lidé si to pochvalovali,“ mrzí Čížka.

Bič na znečišťovatele

S ostatními členy vedení obce vymyslel na znečišťovatele bič. Pokud na neukázněné obyvatele nezabere upozornění, chce kouř linoucí se z komínů vyfotografovat jako důkaz, s nímž se obrátí na komisi veřejného pořádku v boskovickém úřadě.

Úředníci jsou ale prozatím na ty, kteří zamořují svoje okolí kouřem, krátcí. Postrádají totiž pravomoc kontrolovat, čím soukromníci opravdu topí. „Nemáme žádné kompetence vstupovat kvůli pálení v kamnech na soukromé pozemky. V současné době řeší tento problém zákonodárci,“ podotkl vedoucí brněnského odboru životního prostředí Martin Vaněček. I podle něj je nejhorší pálení odpadů. „Pokud lidé pálí odpadky, je to v rozporu se zákonem,“ upozornil Vaněček.

Zároveň zdůraznil, že Brna se na rozdíl od menších obcí znečištění kvůli pálení týká jen minimálně. „Životní rytmus velkého města to takřka vylučuje. Kvůli pálení odpadů vyjíždíme zasahovat velice zřídka. Ulici ale může zápachem zamořit i jediný člověk spalující špatné palivo,“ připomněl Vaněček.

Relativní ukázněnost Brňanů při topení potvrdil starosta městské části Brno-jih Josef Haluza. „Nevím o žádných stížnostech na naší radnici. Pokud si pamatuji, v poslední době se nestalo, že by soused žaloval na souseda kvůli pálení třeba pet láhví,“ řekl starosta.

Plyn pomohl

Podle něj ovzduší pomáhá, že celá městská část včetně vesnických oblastí má zavedený zemní plyn. „I když jeho cena roste, lidem se nechce zpátky předělávat kotle na uhlí či dřevo,“ myslí si Haluza.

Přechod na plyn si pochvaluje i starosta Kurdějova na Břeclavsku Jaroslav Matýšek. „U nás většina topí plynem nebo dřevoplynem. Je sice pravda, že je dřevoplyn cítit, ale není to nic zásadního. Záleží na tom, jaké je zrovna počasí. Uhlím topí snad jen ve dvou třech domech. Kvalita ovzduší je na docela dobré úrovni,“ uvedl Matýšek.

Spokojený s šetrnějším topením je i Vladimír Skuhravý z Brna. „Ještě před deseti lety byl i v některých ulicích uprostřed města cítit charakteristický pach kouře z hnědého uhlí. S tím se nyní prakticky nesetkávám. Bohužel však kamna v domech nahradila hlavně auta,“ myslí si Skuhravý.

Starosta Medlovic na Vyškovsku Bohuslav Klemsa má i po zlepšení ovzduší díky plynu obavy především z budoucnosti. „Zatím to u nás není tak zlé. Ale mám obavy, co bude v příštích letech. Se zdražením plynu lidé začínají topit vším, čím se topit dá,“ varoval starosta.

Kolik stojí roční vytápění rodinného domu.

Plyn zdražil. Přesto je o něj zájem

Topení zemním plynem zmírnilo znečišťování ovzduší. Shodují se na tom ekologové, politici i obyčejní lidé. Těm ovšem ohledy na životní prostředí začínají přinášet starosti v podobě rostoucích cen plynu.

Zatímco před deseti lety zaplatili ročně za vytápění běžného rodinného domku necelých dvacet tisíc korun, letos je to téměř třicet tisíc. „Plyn máme od devadesátých let a jeho cena až hrozivě roste. Občas přemýšlím o využití uhelného kotle, který máme ve sklepě,“ postěžovala si Radana Slováčková.

Růst cen plynu potvrdil mluvčí společnosti RWE Jihomoravská plynárenská Jiří Bezděk. Za jednu megawatthodinu plynu podle něj lidé zaplatí dvanáct set korun, zatímco v roce 2001 to bylo jen 729 korun. „Je to dáno cenou ropy a také kurzem koruny vůči americkému dolaru,“ podotkl Bezděk.

Přesto odmítl, že by lidé hromadně přecházeli zpět na tuhá paliva. „Žádný podstatný nárůst takových domácností jsme nezaznamenali, spíše zákazníci volí alternativní dodavatele plynu,“ upozornil Bezděk. Připomněl, že i letos počet odběratelů plynu roste. „Je to dáno především výstavbou nových bytových domů,“ vysvětlil Bezděk.

Stále víc zákazníků také využívá k topení elektřinu. A to i přesto, že roční vytápění před deseti lety stálo dvacet tisíc a nyní přijde na víc než čtyřicet tisíc korun. „Počet zákazníků topících elektřinou v posledních pěti letech mírně narůstá, ale průměrná spotřeba klesá. Je to dáno tím, že se víc šetří nebo se přímotopy používají pouze jako záložní zdroj,“ podotkla mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Mírně vyšší zájem je i o hnědé uhlí. „Zájem roste, ale na zbohatnutí to není. S masivním nástupem plynofikace v roce 2006 klesl prodej o třetinu,“ upozornil prodejce uhlí z Pohořelic na Brněnsku Petr Novák. Za metrák hnědého uhlí u něj zákazníci platí 379 korun.

Nejvýhodnějším palivem zůstává dřevo. Při použití kotlů na zplyňování dřeva zaplatí lidé za rok vytápění kolem čtrnácti tisíc korun. „Cena dřeva se ale dost mění, klidně i o padesát korun na prostorový metr,“ upozornil jednatel společnosti Boš z Hostimi na Znojemsku Vlastimil Bohdálek.

Ekoložka Yvonna Gaillyová prosazuje topení plynem a obnovitelnými palivy a říká: České domy jsou jako cedník

ROZHOVOR – Životnímu prostředí i peněženkám v současnosti při vytápění bytů a domů škodí především nehospodárnost. Tvrdí to ředitelka brněnského Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová. „Ve svých domovech přetápíme. Pokojová teplota roste. Dříve to bylo osmnáct stupňů, pak dvacet, teď je to třiadvacet. Navíc máme špatné domy. Ať v nich topíme čímkoliv, plýtváme. Jsou to spíše cedníky než kožichy,“ říká Gaillyová.

Co kromě nehospodárnosti při topení škodí životnímu prostředí nejvíc? Jaké palivo je z pohledu ekologa nejhorší?
Nejhorší jsou špatné kotle pro individuální topení. A pak samozřejmě to, když se topí tím, čím se topit nemá. Lidé by si měli uvědomit, že odpad není palivo. Ale znečištění z kotlů na jižní Moravě není nic proti znečištění způsobovanému automobily.

Takže z klasických paliv určených pro topení nejsou škodlivá žádná?
Určitě není příjemné při inverzi cítit nekvalitní hnědé uhlí. Netuším ale, kolik lidí ještě dnes levným uhlím topí. Dobré není ani topení elektrickými přímotopy. Je to jen odsunutí problému do okolí uhelných elektráren v severních Čechách.

Jaký způsob vytápění je naopak pro životní prostředí nejlepší?
Přestože má teplárna monopol a diktuje ceny, je centrální vytápění ekologicky velmi výhodné. Teplárna totiž z tepla zároveň vyrábí elektřinu a využívá i biomasu ze zdroje v brněnské Bystrci. Z individuálního vytápění je nejekologičtější kondenzační plynový kotel. Do budoucna je pak třeba využívat obnovitelné zdroje jako dřevo, biomasu nebo bioplyn a pro ohřev vody slunce.

Jde ekologická výhodnost ruku v ruce s výhodností ekonomickou?
Dlouhodobě určitě, ovšem pořizovací cena moderních technologií je poněkud vyšší. Třeba dřevo má ale stabilní ceny a slunce je zadarmo. Naopak nejlevnější hnědé uhlí je to nejhorší. Šetřit jeho nákupem je krátkozraké, ceny za odstranění ekologických dopadů těžby budou v budoucnu velmi vysoké.

PETR JEŘÁBEK
REDAKTOŘI ROVNOSTI

Autor: Petr Jeřábek

Máte zateplený dům?

Ano

42 %

Ne

58 %

Hlasovalo: 33

Anketa byla ukončena

22.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Muž blokoval tramvaj. Dal hlavičku ženě, která mu chtěla pomoci

Ilustrační foto
1

Platy v kraji? I přes navýšení jsou stále podprůměrné

Rychle a zběsile v Brně. Provokoval strážníky, pak ujížděl i na červenou

Brno /VIDEO/ – Byla to honička skoro jako z akčního filmu. Před brněnskými strážníky ujížděl řidič, který předtím úmyslně zaparkoval na chodníku před ředitelstvím městské policie ve Štefánikově ulici a odmítal auto odstranit. Situaci po zadržení vysvětloval tím, že zákony jsou od toho, aby se porušovaly. „Dobrá honička," řekl zasahujícím policistům.

Ples jako Brno: Gejzír nápadů, hodnotí celebrity

Brno /REPORTÁŽ/ – Po červeném koberci v sobotu večer přicházejí do brněnské Fait Gallery první celebrity. V záři barevných světel se třpytí dlouhé šaty krásných dam, doprovázených pány ve smokingu s motýlkem. Pečlivě upravené stoly zdobí kytice bílých a růžových tulipánů. Nad nimi se starostlivě sklání číšníci a dohlížejí, aby skleničky nezůstávaly prázdné. Ples jako Brno začíná.

O oblékání mrtvých není zájem, komentuje novelu majitel pohřební služby

Jižní Morava /ROZHOVOR/ – Větší kontrola pohřebních služeb, důstojnější zacházení s mrtvými a ve výsledku větší komfort pozůstalých. Politici si od novely zákona o pohřebnictví slibují velké zlepšení. Podle majitele brněnské pohřební služby Pavla Cajzla jsou změny nadbytečné. „Většina věcí je jenom o domluvě, není třeba, aby je určoval zákon," vysvětlil majitel pohřební služby Cajzl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies