Mívali klidné spaní, teď jim pod okny denně projedou stovky aut. Lidé bydlící v Masarykově ulici v Židlochovicích na Brněnsku kvůli rekonstrukci úseku mezi křižovatkou na Blučinu a lanovým mostem přišli o klid.

Nejcitelnější je pro domy stojící přímo u silnice zvýšení provozu. „Co je tu ta objížďka, doprava hrozně vzrostla. Jezdí tu jedno auto za druhým. Když byly v Židlochovicích hody, ani k nám nedošli stárci,“ posteskla si Blažena Musilová, která bydlí hned na kraji obce. Auta tam do ulice vjíždějí ve vyšší rychlosti, než by měla. Na značce přikázané rychlosti jízdy je přitom čtyřicítka.

„Už jsem stará a děti teď bydlí jinde. Kdyby ale byly malé a žily tu se mnou, měla bych o ně strach,“ dodala.

Stejně názor má i její spoluobčan, který situaci kritizuje na diskuzním fóru na webových stránkách města. „Od Blučiny si to každý pálí klidně sto kilometrů za hodinu, ale za značkou s omezením rychlosti už nezpomalí,“ píše Židlochovičan podepsaný jako Jan K.

Policejní kontroly jsou podle ní nedostatečné. „Jednou denně tu projde policista a to je všechno,“ řekla. Masarykovou ulicí prý běžně jezdí i tahače. Ty tam ale nemají co dělat, vjezd je povolen je vozidlům do tři a půl tuny.

Strážníci nainstalovali radar na měření

Městská policie si je zvýšení provozu na příjezdu od Blučiny vědomá. Nainstalovala proto do ulice radar. „Schválení úseku pro měření rychlosti jsme dostali v polovině září. Poprvé jsme měřili minulý týden ve čtvrtek. Odhalili jsme čtrnáct překročení nejvyšší povolené rychlosti a viníci byli patřičně pokutováni,“ sdělil velitel židlochovických strážníků Milan Šebek.

Měření v tomto úseku plánuje městská policie dělat i nadále. Ačkoli objížďka trvá již několik měsíců, dříve strážníci radar namontovat nemohli. „Jako městská policie můžeme měřit rychlost výhradně tam, kde nám to určí státní policie,“ vysvětlil Šebek.

Podle lidí z Masarykovy ulice to ale nepomáhá. „Je to katastrofa. Řidiči tu jezdí rozhodně víc než čtyřicet. Minulý týden tu dokonce srazilo auto motorkáře,“ popsala několik dní starou nehodu matka malého chlapce, která si nepřála uvést své jméno.

Vedoucí městského odboru dopravy Jiří Buchta je však opačného názoru. „ Radar tu je, navíc strážníci žádné zásadní překročení rychlosti nenaměřili. Příliš rychle se tam totiž jet nedá. Sám jsem si to vyzkoušel a při šedesáti kilometrech v hodině už se mi auto začalo zvedat ze silnice,“ narážel Buchta na nerovný povrch vozovky, která se navíc klikatí. Podle dotázané ženy je to ale jen případ za místem, kde je zpomalovací práh. „Tady na začátku obce je to tedy rozhodně jinak,“ zmínila.

Objížďka je způsobena opravou nábřeží řeky Svratky. Rekonstrukce je přitom součástí větší přestavby silnice II/425. První tři etapy už skončily, tato je poslední. Skončit má do konce října. Nyní jezdí Masarykovou ulicí jen omezený počet deseti autobusů za den. Mezi 19. a 26. říjnem bude ale otevřena pro veškerou dopravu. Týden nato vystřídají auta a motorky silničáři, aby práce dokončili.

Místní už se těší, až všechno bude jako dřív. „Měsíc to ještě vydržíme. Aspoň že se to stihne do zimy, to by tu všelijakých bouraček jenom přibylo,“ uvedla Blažena Musilová.