K neobvyklému kroku donutil radnici ve Starém Lískovci její bývalý starosta a současný zastupitel Petr Hudlík. Po úřadu chtěl kopie všech dokumentů smluv. I těch, které sám ve starostovském křesle podepisoval. Vedení městské části proto za kopie pro zastupitele začalo vybírat peníze.

To se nelíbilo ministerstvu vnitra, které před čtrnácti dny označilo nařízení za protizákonné. Včera mu dal za pravdu i brněnský magistrát.
„Sazebník, který zastupitelé Starého Lískovce schválili, není v souladu se zákonem o obcích. Podle nás nemůžou takto omezit bezplatný přístup zastupitelů k informacím,“ uvedl vedoucí odboru brněnského Kamil Rajsigl.

Radnice proto připravuje jiný způsob, jak zabránit extrémnímu zatížení úřadu, i když v krajních případech podle Rajsigla peníze vybírat může.
„Například když zastupitel chce extrémní množství dokumentů k okopírování. Zákon neurčuje, jak má úřad informace poskytnout. Může třeba dát dokumenty jen k nahlédnutí a zastupitel si z nich vypíše to, co ho zajímá, nebo si dokumenty vyfotí,“ naznačil jedno z řešení Rajsigl.

Ve Starém Lískovci opatření vydali proto, že bývalý starosta chtěl od radnice kopie všech dokumentů a smluv. Prý proto, aby mohl zkoumat, jestli zakázky radnice nejsou předražené a nevyhazují se zbytečné peníze. Požadavků na informace měl tolik, že úřad musel najmout brigádnici, která pro něj dokumenty kopírovala.

Starolískovecký starosta Vladan Krásný už má připravený návrh, jak situaci vyřešit v souladu se zákonem a přitom nezatěžovat své podřízené neúměrným kopírováním. „Pravidla zůstanou prakticky stejná, ale vyhovíme ministerstvu i magistrátu. Pokud tedy zastupitel požádá o nepřiměřené množství materiálů, tak mu je vždy prvně nabídneme k nahlédnutí. Když mu to nebude stačit, kopie si zaplatí,“ vysvětlil Krásný.

Zákon ale neurčuje, jaké množství je nadměrné. O konkrétních případech tak rozhodne úředník nebo rada městské části. „Když někdo bude chtít tisíce šanonů, tak je to jasné. Ale i tak nás někdo může nařknout ze subjektivity a nesprávného posouzení situace,“ domnívá se Krásný. Zároveň je rád, že tento případ otevřel diskuzi o problému, který doteď nikdo neřešil. I pro ministerstvo je to precedens. Zbývá jen, aby nové pravidlo schválilo lískovecké zastupitelstvo.

Bývalý starosta Hudlík boj nevzdává. „Pořád budu informace od radnice chtít. V krajním případě třeba tak, že každý člen naší strany požádá o část materiálů, aby vše nepadalo jen na mě. Jinou možnost nevidím, protože nám vedení radnice nesvěřilo ani jedno místo v žádné komisi,“ reaguje na nové nařízení Hudlík. Tvrdí, že už odhalil mnoho podezřelých zakázek a v pečlivé kontrole hodlá pokračovat.

Jeden z podezřelých případů předal protikorupční policii. „Předáme jim i další podněty a informace o předražených zakázkách, na které jsme přišli,“ zdůrazňuje.

Navíc uvažuje o tom, že pokud informace nedostane zadarmo, tak se odvolá k soudu. Na něm pak bude záležet, jak zákon vysvětlí.

„Stanovisko ministerstva vnitra ani magistrátu není závazné. Je tedy pravda, že poslední slovo může mít až soud, který vyloží smysl zákona,“ řekl Krásný.

Nařčení svého předchůdce o nevýhodných zakázkách už dříve rázně popřel. „Vždy vybíráme nejlevnější firmu. A od doby, kdy Hudlík odešel, nejsou zakázky dražší, ale naopak daleko levnější,“ doplnil.