Areál už dříve zamítl stavební úřad v Kníničkách právě na základě stanoviska hygieniků. „S jeho vznikem nesouhlasili ani zastupitelé. Proti rozhodnutí našeho stavebního úřadu se však investor odvolal na brněnském magistrátu,” uvedl starosta Kníniček Martin Žák.

Magistrát odvolání postoupil k posouzení ministerstvu zdravotnictví. „To v souvislosti s novou vyhláškou ohledně koupacích oblastí stížnost vrátilo k dalšímu přepracování. Vše je teď vlastně úplně na začátku a investor musí shánět nová stanoviska dotčených institucí,” sdělil Miroslav Staněk s krajské hygienické stanice jihomoravského kra­je.

Areál chce na Brněnské přehradě stavět společnost Cable Park. Ta i přes zamítavé stanovisko hygieniků i ministerstva zatím od svých plánů odstoupit nehodlá. „Máme pořád zájem vlek pro vodní lyžování na přehradě zprovoznit. Ve čtvrtek se opět sejdeme s hygieniky a předložíme jim nové návrhy. Doufáme, že tentokrát budeme úspěšní a příští rok už areál zprovozníme,” sdělil jednatel společnosti Tamás Bogó.

Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek se plánu vybudovat další atrakci na přehradě nebrání. „Jestli dodrží všechny předpisy, nemám nic proti vzniku takového areálu. Navíc v současnosti vypracováváme studii, která upravuje rekreační plochy v okolí přehrady. Je tedy docela možné, že se tam objeví ještě další místa, kde by areál návštěvníkům přehrady méně vadil,“ sdělil náměstek

Nesouhlas lidí i oddílů

Proti výstavbě areálu se postavila už v minulosti řada lidí i sportovních oddílů. „Nesouhlasíme s dalším omezování koupání na veřejné pláži Sokolské koupaliště. Tím, že by tam vyrostla dráha pro vodní lyžaře, by se výrazně omezil jak přístup do vody, tak samotný prostor pro koupání,” řekl jeden z autorů petice proti vzniku areálu Tomáš Nahodil. Petice, kterou už v červenci obdržel magistrát, podepsalo téměř sedm set lidí.

S novým sportovištěm nesouhlasí ani zástupci sportovních klubů, které na přehradě působí. „Výrazně to omezí možnosti našich tréninků i pořádání závodů. Nyní se na jejich pořádání vždy nějak domluvíme, ale pokud část vodní plochy zabere stálá stavba, bude to mnohem těžší,” uvedl například předseda tělovýchovné jednoty Rapid Jaroslav Vykydal.

Podle Tomáše Jenčeka z ateliéru Monoblok, který celý projekt pro investora vypracovával, však lyžařský vlek omezí ostatní sporty je minimálně. „Už několikrát jsme plány a celý vlek posunovali. Nyní má stát v místě, kde jsou keře, skalnatý břeh a velmi obtížný přístup do vody. Dráhu jsme navíc už několikrát zkracovali. Nyní ji tvoří necelých sedm set metrů dlouhý okruh. Lano je na něm napnuté mezi pět sloupů a umožňuje jízdu až osmi jezdcům zároveň,” popsal Jenček plánovanou trať. Ta má také své další obhájce. „Celou přehradu může zatraktivnit,” uvedla například Ivana Sekeráková, která je také autorkou petice na podporu vleku.

JAN SPĚŠNÝ
LENKA OŠŤÁDALOVÁ