Jeho rodiče s ním absolvují vyšetření po celé republice. „Pořád jezdíme po nemocnicích, nebo do lázní. Navíc syn potřebuje pomoct s každodenními věcmi, jako je oblékání, nebo obouvání,“ řekl jeho matka Izabela Čadová. Lukáš chodí do deváté třídy a rád by pokračoval ve studiu na gymnáziu, nebo v oboru informatiky. „Ve škole má výborný kolektiv. Děti se mu nikdy nesmály, naopak mu pomáhají,“ pochválila Lukášovi spolužáky Čadová.

Lukáš prodělal už tři operace. Například natahování achillových šlach, nebo rovnání kotníků. teď ho čeká čtvrtá v brněnské dětské nemocnici. „Po operaci by se mu měla zlepšit stabilita. Teď sice chodí sám, ale když do něj někdo lehce vrazí, spadne. Také když jde do schodů, musí se přidržovat,“ vysvětlila Čadová. Do šesti let nechodil Lukáš vůbec. Do desíti let mu pomáhaly berle.

Jeho chůzi se pokusí zlepšit lékaři z brněnské dětské nemocnice. Mají k dispozici jedinou laboratoř chůze v České republice. „Náhodou jsme se dozvěděli o speciálním vyšetření v brněnské dětské nemocnici. Doufáme, že pomůže tak, aby následná operace kluka posunula co nejvíc k normálu,“ řekl Lukášův otec Milan Čado.

V laboratoři je osm infračervených kamer. Pacient oblepený bílými čidly chodí v místnosti z jedné strany na druhou. Počítač jeho pohyb zpracuje do trojrozměrného obrazu. „Můžeme tak zpřesnit operační diagnostiku,“ vysvětlil přednosta kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Jan Poul. Znamená to, že chirurgové mnohem přesněji ví, jak a kam do pacienta říznout, takže operace jsou menší a úspěšnější. „Zpřesnili jsme diagnostiku o pětinu. A to s tímto systémem pracujeme teprve dva roky. V zahraničí mají zkušenosti mnohem delší a zlepšili se až o šedesát procent,“ uvedl Poul.

Laboratoř funguje od června 2009, zaplatily ji dotace z Norska. Téměř dvanáct milionů korun už ale spotřebovala. „Nemocnice teď jedná se zdravotními pojišťovnami, aby vyšetření proplácely. Pokud se to nepodaří, laboratoř nemůže dál fungovat,“ upozornil Poul.