Hromada cihel, která se v několika minutách promění v obloukovou klenbu, nebo precizně vymodelovaná stolní zásuvka, která ještě před chvílí byla jen několika prkny a hrstí šroubků. Taková kouzla předvedou Brňanům učni, kteří se v pátek představí na náměstí Svobody. Ti nejzručnější si z klání odnesou hrdý titul. Machři roku.

Zedník, truhlář a instalatér. To jsou tři obory, v nichž učni na páteční výstavě v centru města změří síly. „Soutěžní úkoly pro zhruba stovku soutěžících z celé země vymyslela porota odborníků. Zkouškou zručnosti pro tříčlenná družstva zedníků bude stavba cihlové klenby, pro truhláře výroba šuplíku a instalatéry zapojení vodovodu a kanalizace. Pod tlak účastníky dostane devadesátiminutový časový limit,“ vysvětlil kurátor výstavy Machři roku Václav Marek.

Kromě soutěžního klání učňů návštěvníci uvidí i práci profesionálních barmanů, kadeřníků, rytců kovů a brusičů skla. Nahlédnou ale i pod pokličku umu aranžérů klobouků a svatebních závojů nebo znalců středověkých řemesel v dobových kostýmech. „Ke stánkům lidé mohou přinést k bezplatné opravě pokažené hodinky nebo skleničku, kterou jim rytci ozdobí,“ upozornil Marek.

Vítěz dostane 50 000 korun

První ročník celostátní výstavní akce odstartuje v devět hodin ráno. Na vítěze soutěže čeká trofej a odměna padesát tisíc korun. Prezentace učňovských a technicky zaměřených středních škol stejně jako plejáda oborů, které řemeslníci na náměstí Svobody předvedou, má zaujmout hlavně žáky posledních ročníků základních škol. Ti právě stojí před rozhodnutím, jak po škole pokračovat dál.

„Chceme vytvořit akci, která dá řemeslníkům příležitost předvést lidem své umění podobně jako to dělají sportovci nebo hudebníci,“ vysvětlil myšlenku pátečního klání Václav Marek starší z organizace Česká hlava, která za akcí stojí a kterou lidé zatím znají zejména díky projektům na podporu českých vědců.

„V českých rodinách často berou jako životní prohru, pokud jde dítě do učení. Řada lidí přitom rukama dokáže úžasné věci. První náhradu kolenního kloubu například nevytvořil ani inženýr ani lékař, ale nástrojář Jaroslav Stehlík,“ připomenul Marek.